Reklama

Niedziela Legnicka

Św. Rita dotarła do Lubina

Monika Łukaszów

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubinie, do swojej wspólnoty zaprosiła św. Ritę. Od niedzieli 14 lutego, w kościele św. Wojciecha na os. Ustronie, można modlić się przed figurą Świętej wypraszając potrzebne łaski.

W niedzielne południe, podczas uroczystej Mszy św. nastąpiło uroczyste poświęcenie figury św. Rity. Wierni wysłuchali także homilii, w której ks. proboszcz Krzysztof Krzyżanowski przybliżył historię Świętej i jej wyjątkową rolę w Kościele, jako orędowniczki od spraw beznadziejnych. Podobnie dzieci uczestniczące we Mszy św. dziecięcej również z ciekawością wysłuchały życiorysu św. Rity oraz zostały obdarowane obrazkiem z jej wizerunkiem.

Reklama

Przez kolejne 9 dni, odprawiana była nowenna do św. Rity, a także była okazja do zakupienia książek i modlitewników poświęconych Świętej.

- Przeżywamy czas wyjątkowy dla całego świata, który zmaga się z pandemią. Towarzyszy nam wiele trudnych doświadczeń, cierpienia, odosobnienia, obostrzeń i odchodzenia do domu Ojca tak wielu ludzi, przy w bólu bezradnych najbliższych. Warto więc właśnie w tym czasie mieć przy sobie taką wyjątkowa świętą i jej duchowe wsparcie. - mówi Ksiądz Proboszcz

Rita z Casci zmarła 22 maja w 1457 roku w opinii świętości. W tym dniu uroczyście obchodzi się jej wspomnienie. Przynoszone są róże, które związane są z historią jej życia. Jak podają legendy w środku zimy, Rita poprosiła jedną z sióstr, żeby przyniosła jej z ogrodu kwiat róży, a ta znalazła ją wśród śniegu.

W ikonografii przedstawiana, jako sprawczyni cudów pokoju. Jest też opisywana, jako mistyczka. W czasie życia zakonnego otrzymała stygmat cierpienia Jezusa – otwartą ranę na czole po cierniu z korony.

2021-02-19 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję