Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Fredian z Lukki

W najstarszych zapisach znajdziemy również Frigian lub Frigidian. Data jego narodzin nie jest znana, podobno pochodził z Irlandii, "ziemi ewangelizatorów Zachodu "wyspy świętych"."

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Kiedy poszedł za głosem Boga?

Do zakonu wstąpił najprawdopodobniej w swojej ojczyźnie. Do Rzymu przybył jako pielgrzym i student. Potem Frediana spotykamy w pustelni w okolicach Lukki. W roku 560 zostaje mianowany biskupem. Nie jest to duże zaskoczenie dla ludzi, gdyż od dawna ceniono jego surowe życie i dobrze znano jego kulturę, podobnie jak jego energię.

Reklama

Co dzieje się w 568 roku?

Dochodzi do najazdu Longobardów, którzy kładą kres jedności Italii. Terytorium zostaje nierówno podzielone. Tereny najbogatsze i bizantyjskie są w rękach najeźdźców. Na ubogich terenach, sytuacja wcale się nie poprawia, gdyż nowi grabieżcy niszczą, to co pozstało, nawet klasztor na Monte Cassino. Dodatkowym problemem jest "niska wydajność terenów, spowodowana m.in. brakiem uporządkowania hydrogeologicznego. Przez miasto i okolice Lukki przepływa Serchio, ówczesny dopływ Arno, którego wody zamieniają ziemie uprawne w mokradła".

Na całą sytuację, nie jest obojętny Fredian, któremu melioracje są dobrze znane. Po dogadaniu się z mieszkańcami, "projektuje i otwiera kanał, który odprowadza wody Serchio do morza i uzdrawia okolice".

Reklama

"Głos ludu zmienia mądre posunięcie w cud: głosi, że biskup grabiami wyznaczył nowy bieg Serchio i rzeka uschła. Zdeterminowany Fredian pracuje dalej nad uporządkowaniem diecezji, zajmuje się budową kościołów, angażuje się w ewanelizację, ponieważ jego celem jest przyciągnięcie do Kościoła Longobardów, ówczesnych najeźdźców. To on jest pomysłodawcą zgromadzenia zakonnnego, które przetrwa kilka wieków, "od niego pochodzić będą "kanonicy św. Frediana", których Anzelm z Baggio, gdy stanie się papieżem Aleksandrem II, wezwie do prowadzenia kanoników św. Jana na Lateranie w Rzymie.

Imię Fredian z niemieckiego oznacza - dawca pokoju, a jego atrybut to pastorał.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-17 22:00

Ocena: +31 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na swojego patrona wybrali św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

patron

Archiwum Szkoły Podstawowej w Kuropatniku

Ceremoniał przekazania uczniom sztandaru szkoły

Ceremoniał przekazania uczniom sztandaru szkoły

W Polsce działa ok. 1,5 tys. szkół i przedszkoli, którym patronuje św. Jan Paweł II. W Archidiecezji Wrocławskiej do tej pory było ich 25. Wczoraj do zacnego grona dołączyła kolejna – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kuropatniku.

Uroczystość nadania szkole im. św. Jana Pawła II rozpoczęła Msza św., której w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii metropolita wrocławski zaznaczył, że wybierając na patrona św. Jana Pawła II, szkoła bierze na siebie odpowiedzialność wdrażania w pracy dydaktyczno-wychowawczej wartości, zasad i nauki Papieża Polaka. - Być dobrym kolegą, koleżanką to znaczy żyć na co dzień w prawdzie i czynami potwierdzać naukę Jana Pawła II – nauczał Pasterz Kościoła wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i akolitatu udzielanego także kobietom

2021-12-03 10:35

[ TEMATY ]

akolita

Karol Porwich/Niedziela

12 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu.

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r., a jego promulgacja i wejście w życie zgodnie z wymogami prawa kościelnego dokonuje się po dokonaniu sprawdzenia przez Stolicę Apostolską (recognitio). Dekret recognitionis został wydany przez Kongregację ds. Biskupów w dniu 13 października 2021 r. Promulgacja dokumentu decyzją Przewodniczącego KEP nastąpiła w dniu dzisiejszym (3 grudnia 2021 r.), a jego wejście w życie ogłoszono na dzień 12 grudnia 2021 r. (3. niedziela adwentu – „Gaudete”). Z dniem wejścia w życie dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Przyjmować jak Maryja

2021-12-04 19:52

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

Księża marianie

Stegny

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach odprawiona została Msza św. w intencji Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i wszystkich przyjaciół oraz dobrodziejów Księży Marianów.

Eucharystia sprawowana była z okazji święta patronalnego tego założonego przez św. Stanisława Papczyńskiego zgromadzenia zakonnego oraz osób z nim związanych, które przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję