Reklama

Niedziela Małopolska

Brak autentyczności rani nas i Kościół

- Człowiek to istota, która przez wiele lat może trwać w nieprawdzie o sobie samym, drugim człowieku i świecie. Wydaje się, że słowa stawiają nas przed pytaniem: Kim tak naprawdę jestem? Czy jestem człowiekiem prawdziwym? Czy moje myśli i słowa są zgodne z rzeczywistością? - powiedział bp Robert Chrząszcz w bazylice Trójcy Świętej w Krakowie w ramach pielgrzymowania do kościołów stacyjnych.

Norbert Polak

Czy jestem człowiekiem prawdziwym? - pytał bp Chrząszcz

Czy jestem człowiekiem prawdziwym? - pytał bp Chrząszcz

2 marca w kościele ojców dominikanów miała miejsce Msza św. W tym samym dniu, w którym odwiedza się kościół św. Balbiny w Rzymie. Uroczystości towarzyszył chór zakonników. W homilii niedawno wyświęcony na biskupa kapłan podkreślał rolę autentyczności w przekazywaniu prawdy. - Dziś widzimy Mistrza z Nazaretu, który naucza tłum ludzi, wśród niego znajdują się także Jego uczniowie. (...) Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. (...) Uważali siebie za lepszych, bo posiadali pewną wiedzę, a zarazem godność. (...) Jezus w swoim nauczaniu nie potępia nauki, jaką głoszą faryzeusze i uczeni w Piśmie, ale ukazuje wielki rozdźwięk, dysonans, który dokonuje się w ich życiu. Z jednej strony pojawia się nauczanie, które jest słuszne, ale z drugiej strony brakuje pożyteczności tego nauczania, ponieważ Prawo Pańskie nie znajduje zakorzenienia w ich sercach.

Hierarcha przestrzegł przed idealizowaniem obrazu własnego „ja”. - Wielu ludzi rozważających i kontemplujących Ewangelię próbuje, czytając jakąś perykopę, utożsamiać się z postaciami, jakie w niej występują. I my, kiedy rozważamy ten fragment, możemy zapytać, do kogo jest nam najbliżej. Z reguły jest tak, że utożsamiamy się z tymi pozytywnymi postaciami, a gdyby się tak dobrze zastanowić, to czy nie będzie nam bliżej do tych przedstawionych w ciemnych barwach?

Reklama

Biskup Robert zaznaczył, że powinniśmy się uważnie przypatrywać temu, kim naprawdę jesteśmy. - Autentyczność i prawda. To jest to, co powinno mówić o nas, że jesteśmy chrześcijanami. A więc to nie nasze mówienie, ale czyny powinny o tym zaświadczyć. To, co najbardziej rani Kościół, naszą Matkę, to bylejakość życia i brak autentyczności.(...) Papieże ostatnich dziesięcioleci przypominają nam, że człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli. A jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami. Aby dawanie świadectwa w prawdzie było realne, musi dojść do spotkania z samym Jezusem. Jeśli ktoś spotka się z prawdą, nie może o niej kłamać.

Hierarcha podkreślił, że prawdziwa miłość między ludźmi może dokonywać się tylko w zjednoczeniu z Ojcem. - Kiedy Jezus pytany jest przez Piłata o to, kim jest, mówi, że jest Królem, a dalej dodaje: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie”. Nie dobru, bogactwie, sile, wierze, ale prawdzie. Dla nas, ludzi wierzących, ważna jest świadomość, kim jesteś. Jezus mówi o tym, że jesteśmy dziećmi samego Boga, mówi, że Bóg jest naszym Ojcem, a my wszyscy jesteśmy braćmi. I tu również ważne jest stanięcie w prawdzie, że ten drugi człon ma sens tylko wtedy, gdy przyjmiemy, że Bóg jest naszym Ojcem. Jeśli nie ma w nas świadomości, że Bóg jest naszym Ojcem, trudno budować relacje braterskie między ludźmi.

Duchowny podsumował swoje rozważania odniesieniem się do św. Balbiny i świątyni pod jej wezwaniem. - W liturgii stacyjnej duchowo nawiedzamy dziś kościół św. Balbiny (...) Poniosła śmierć męczeńską za wiarę wraz z ojcem i została pochowana obok niego. (...) Oddając swoje życie za wiarę, dała świadectwo prawdzie o imieniu Jezus. To, co charakteryzuje kościół św. Balbiny, to niezwykła prostota i ubóstwo. [...] Może niech to spojrzenie na historię kościoła św. Balbiny i tej świątyni, w której się znajdujemy, zmotywuje nas, abyśmy odrzucili wszystko to, co nas niby upiększa, ale jednocześnie fałszuje nasz obraz. Wszystko to, co oddziela nas od prawdy Ewangelii. Prośmy dziś Boga, żebyśmy zawsze byli prawdziwymi i autentycznymi świadkami Jego Syna w tym świecie.

2021-03-03 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie Dekret ogólny KEP w sprawie podwyższenia sumy maksymalnej alienacji

2021-04-19 11:37

[ TEMATY ]

KEP

BP KEP

Dziś wchodzi w życie Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie podwyższenia sumy maksymalnej alienacji. Dekret ten w dniu 23 marca 2021 r. uzyskał recognitio Stolicy Apostolskiej - informuje Biuro Prasowe KEP.

Zgodnie z kan. 1292 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, najniższą i najwyższą sumę alienacji dokonywanej przez publiczne kościelne osoby prawne, określa dla własnego kraju konferencja episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje ks. Paweł Mielecki, kapelan małopolskiej policji

2021-04-18 11:46

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kapłan miał 42 lata

Kapłan miał 42 lata

W nocy z piątku na sobotę odszedł do Pana ks. Paweł Mielecki, wikariusz parafii bł. Jerzego Popiełuszki w Krakowie, kapelan małopolskiej policji. Miał 42 lata.

Jak informuje proboszcz parafii ks. kanonik Bogdan Sarniak na stronie internetowej wspólnoty parafialnej, ks. Paweł Mielecki odszedł do Domu Ojca. W niedzielę 18 kwietnia o godz. 18.30 wierni odmówią Różaniec w intencji pokoju wiecznego dla Duszy księdza wikariusza.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął przewodniczącego Wspólnoty Sant'Egidio

2021-04-19 20:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Sant'Egidio

santegidio.org

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji Marco Impagliazzo, przewodniczącego Wspólnoty Sant'Egidio. Dialog międzyreligijny, zaangażowanie na rzecz pokoju, korytarze humanitarne i pomoc rodzinom w trudnych czasach pandemii: to według włoskiej agencji informacyjnej ANSA tematy poruszane podczas długiej rozmowy w Watykanie.

Po podróży papieża Franciszka do Iraku temat dialogu z innymi religiami pozostaje na pierwszym planie i należy go wzmacniać, biorąc pod uwagę, że może być dźwignią pokoju na terytoriach szczególnie dotkniętych konfliktami. Papież w szczególny sposób wyraził swoje zaniepokojenie wydarzeniami w północnym Mozambiku, kraju w którym Wspólnota Sant'Egidio jest zaangażowana i obecna od wielu lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję