Reklama

Niedziela Wrocławska

Miłość ukrzyżowana

W parafii św. Augustyna spotkała się grupa modlitewna Przyjaciele Miłości Ukrzyżowanej. Jest to kolejna inicjatywa duszpasterska u kapucynów.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie koncentrowało się na rozważaniach dotyczących Maryi z Nazaretu, pierwszej charyzmatyczki Kościoła. Od kilku tygodni grupa modlitewna pochylała się nad tematem zwiastowania i wszystkimi wydarzeniami towarzyszącymi.

- Bardziej koncentrujemy się na fizycznym aspekcie macierzyństwa Maryi, lecz św. Augustyn i inni Ojcowie Kościoła podkreślają, że Jezus zamieszkał najpierw w sercu Matki Boga. I to stanowi o jej świętości i wyjątkowości. Natomiast to Boże macierzyństwo jest czymś wtórnym w relacji Maryi z Bogiem – mówił br. Aleksander Piątkowski, opiekun grupy.

Reklama

Zakonnik wskazał na pewne greckie określenie występujące w Piśmie Świętym genoito, które oznacza „niech się stanie”. - Dlaczego to takie ważne? Okrzyk Maryi skierowany do anioła nie jest nacechowany jakąś rezygnacją i determinacją. Przeciwnie, jest wyrazem jej całkowicie świadomej wiary. Łaciński odpowiednik fiat może sugerować zgodę podjętą z pewną rezygnacją, ale grecki oryginał na pewno nie ma takiego znaczenia – dodał br. Aleksander.

-Inicjatywa naszych spotkań nie jest nowa, u braci kapucynów spotykamy się już z trzeci rok jako PMU, a wcześniej przez kilkanaście lat funkcjonowaliśmy jako fundacja Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej przy innej parafii, więc teraz po prostu kontynuujemy tradycję spotkań w tamtym duchu. Bracia kapucyni przyjęli nas pod swoje skrzydła. Natomiast treść i charakter katechez jest uzależniona od aktualnego opiekuna przydzielonego przez brata Przeora. Katecheza podprowadza pod właściwą modlitwę i adorację, która jest najważniejszą częścią tych spotkań – tłumaczy koordynatorem spotkań grupy PMU Anna Mańka.

Przyjaciele Miłości Ukrzyżowanej to grupa osób, które adorują Jezusa w Najświętszym Sakramencie poprzez modlitwę ciszy, słowną i śpiewem. Jak piszą o sobie - „zależy nam na tym, by Chrystus był pośród nas uwielbiony jako Król naszego życia i Miłość, która dała się  ukrzyżować, aby wyprowadzić nas z naszej śmierci do zmartwychwstania i prawdziwego życia”. Spotkania modlitewne odbywają się w każdą I i III środę miesiąca o godz. 19:30.

2021-03-03 22:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Sławny - u nas mało znany

CZYTAJ DALEJ

Srebrny dyplom chóru z Wielunia

2021-04-19 15:57

[ TEMATY ]

konkurs

chór

PMDKiS w Wieluniu

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu

Chór Dziecięcy Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyr. Jakuba Jurdzińskiego wyśpiewał srebrny dyplom w kategorii chórów dziecięcych w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów On-line „O Crux Ave”.

Chór nadesłał nagrania dwóch utworów – „Suplikacji” i „Parce Domine” zarejestrowanych w czasie pandemii w kościele św. Barbary w Wieluniu. Nadesłane nagrania oceniali wybitni polscy dyrygenci, chórmistrzowie i pedagodzy: prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska i prof. dr hab. Janusz Stanecki (oboje z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy) oraz prof. dr hab. Stanisław Krawczyński z Akademii Muzycznej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Francuscy trapiści podarowali stuletnie dęby na odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame

2021-04-19 15:36

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

źródło: wPolityce.pl

Założycielskie opactwo trapistów La Trappe podarowało dwa stuletnie dęby na odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame. Poinformował o tym w rozmowie z gazetą „La Croix” nowy przełożony klasztoru w Soligny-la-Trappe w departamencie Orne o. Thomas Georgeon.

Zakonnik przypomniał, że już w średniowieczu mnisi aktywnie uczestniczyli w budowie katedr. Wyraził zadowolenie, że w ten sposób ta tradycja zostanie podtrzymana także w dziedzictwie religijnym Notre-Dame.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję