Reklama

Niedziela Świdnicka

Okrągłe urodziny bp. Marka Mendyka

Złóż życzenia Pasterzowi Diecezji Świdnickiej.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk zasiadający na Katedrze w czasie ingresu.

Bp Marek Mendyk zasiadający na Katedrze w czasie ingresu.

Najlepsze życzenia: wszelkich łask i Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Najświętszej, św. Józefa oraz patrona - św. Marka składamy Naszemu Pasterzowi.

Jeżeli chcesz złożyć życzenia bp Markowi Mendykowi, można to uczynić na naszym profilu Facebooka lub mailem, na adres: swidnica@niedziela.pl

Reklama

Najciekawsze życzenia opublikujemy na stronie Niedzieli Świdnickiej.

Przypomnijmy, że bp Marek urodził się 18.03.1961 roku w Głuszycy. W latach 1981–1987 studiował w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Studia ukończył z magisterium z teologii w zakresie teologii pastoralnej. Święceń prezbiteratu udzielił mu 23 maja 1987 w archikatedrze wrocławskiej kardynał Henryk Gulbinowicz. W latach 1991–1995 odbył studia specjalistyczne w zakresie katechetyki w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył z doktoratem z nauk teologicznych. W latach 1999–2000 studiował na Uniwersytecie w Eichstätt. W latach 1987–1991 był wikariuszem w parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie. W 1992 został inkardynowany do nowo ustanowionej przez papieża Jana Pawła II diecezji legnickiej. 24 grudnia 2008 papież Benedykt XVI ustanowił go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie otrzymał 31 stycznia 2009 w katedrze legnickiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In Verbo Tuo, Domine” (Na Twoje Słowo, Panie). 31 marca 2020 decyzją papieża Franciszka, bp Marek Mendyk został ustanowiony Biskupem Diecezjalnym Diecezji Świdnickiej, którą kanonicznie objął 23 kwietnia 2020 r. Ingres do katedry świdnickiej odbył 12 września 2020 r.

W dniu dzisiejszym tj. 18 marca br. w Katedrze Świdnickiej odbyła się, dziękczynna Msza Św. pod przewodnictwem ks. prał. Piotra Śliwki, w czasie której modlono się o potrzebne łaski dla Pasterza naszej Diecezji w dniu urodzin, prosząc o potrzebne siły do kierowania diecezją, którą bp. Markowi Mendykowi powierzyła Opatrzność Boża.

2021-03-18 11:13

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Honorowy tytuł dla biskupa świdnickiego

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

bractwo Henryka Pobożnego

ks. Piotr Nowosielski

Ks. prał. Marian Kopko wręcza bp. Markowi akt nominacyjny

Ks. prał. Marian Kopko wręcza bp. Markowi akt nominacyjny

W legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, odbyła się uroczystość wręczenia Honorowych Tytułów Członków Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej Bractwa Henryka Pobożnego nazywanego też Bractwem Henryka Pobożnego.

Bractwo Powstało w 2015 roku w rocznicę Bitwy na Polach Legnickich, w której zginął książę Henryk Pobożny. Jego celem jest rozwój duchowy oraz dążenie do świętości przez naśladowanie postaw i wartości uosabianych przez patronów Stowarzyszenia. Za wartości szczególnie istotne uznaje ono męstwo w obronie wartości chrześcijańskich, prawo do życia, obronę małżeństwa i rodziny oraz krzewienie postaw patriotycznych.

CZYTAJ DALEJ

Promocja Ceremoniarzy i Lektorów

2021-06-12 12:38

ks. Łukasz Romańczuk

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

W Kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim odbyła się promocja ceremoniarzy i lektorów dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF. Całą uroczystość przygotował Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Piłat wraz z klerykami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję