Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Boży muszkieter. Książka o świętym z Wilamowic

Powstała książka popularyzująca przesłanie św. abp. Józefa Bilczewskiego.

[ TEMATY ]

książka

św. Józef Bilczewski

Wilamowice

Robert Karp

Okładka książki.

Okładka książki.

Autorką pozycji pt. „Boży Muszkieter. Przesłanie św. Józefa Bilczewskiego” jest nauczycielka i doktor filozofii Ewa Piecha-Kasprzyk. W oparciu o listy pasterskie i homilie pochodzącego z Wilamowic arcybiskupa w sposób twórczy napisała opowiadania o zwykłych osobach, które przeżywają trudne doświadczenia życiowe. Część historii oparta jest na faktach. Sam zaś tytuł książki nawiązuje do wezwania abp. Bilczewskiego, który, zwracając się do kapłanów, mówił: „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. To jest zasada, której trzymali się muszkieterowie.

Autorka w sposób prosty, a zarazem obrazowy i sugestywny przybliżyła nam osobę i nauczanie wielkiego rodaka. Tym cenniejsze, im zamieszczone opowiadania oparte są o realia codziennego życia – zauważył kustosz sanktuarium św. abp. J. Bilczewskiego w Wilamowicach ks. Stanisław Morawa. Jednocześnie dodał, że powstało wiele mniej lub bardziej naukowych opracowań o niezwykłej postaci arcybiskupa Józefa Bilczewskiego – urodzonego 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach, beatyfikowanego 26 czerwca 2001 r. przez papieża Jana Pawła II, a kanonizowanego 23 października 2005 r. przez papieża Benedykta XVI. – Tym samym Kościół swoim autorytetem potwierdził znaki świadczące o świętości życia lwowskiego metropolity: pełnienie woli Bożej, naśladowanie Chrystusa, doskonała miłość i heroiczność cnót. Osoba świętego z Wilamowic pokazuje, iż wyżyny świętości są dostępne dla każdego – napisał ks. proboszcz we wstępie. Podkreślił przy tym, że niniejsza publikacja podejmuje próbę pokazania ludzkiej twarzy, człowieczych rysów Świętego.

Reklama

Książkę można nabyć w parafii w Wilamowicach (tel. 33 845 73 66).

Prócz tego w salce katechetycznej przygotowano stałą wystawę poświęconą św. J. Bilczewskiemu. Miała zostać otwarta i poświęcona w październiku 2020 r., ale epidemia to uniemożliwiła. Otwarcie i zwiedzanie będzie możliwe, gdy tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

Pisaliśmy o tym w Niedzieli na Podbeskidziu nr 11 na 14 marca 2021 r.

2021-03-18 11:36

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest hojniejszy niż nasze marzenia

Niedziela przemyska 44/2015, str. 3

[ TEMATY ]

książka

abp Józef Michalik

Archiwum Radia Fara

Przemyska premiera książki o abp. Józefie Michaliku

Przemyska premiera książki o abp. Józefie Michaliku

W dwóch miejscach – w Warszawie 5 października i w Przemyślu 10 października – odbyła się premiera i prezentacja książki Tomasza Krzyżaka pt. „Nie mam nic do stracenia. Abp Józef Michalik. Biografia”. W przemyskiej prezentacji – o niej chcę przede wszystkim pisać – wzięło udział sporo osób, m.in. alumni Wyższego Seminarium Duchownego, a oprawę całego spotkania zapewniła diakonia muzyczna pod batutą dr Moniki Brewczak. Przemyskie spotkanie prowadziła Elżbieta Maciołek, która powitała gości i samych bohaterów, którzy, zaproszeni, zajęli miejsce na scenie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję