Reklama

Niedziela Przemyska

Uczniowie z Anną Jenke

Jako społeczność Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu przygotowujemy się do uroczystości nadania imienia Anny Jenke. Temu wydarzeniu, które odbędzie się 10 czerwca 2021 r., towarzyszą wystawy, konkursy i liczne spotkania. 17 i 18 marca uczestniczyliśmy w ramach cyklu wielkopostnych spotkań z Anną Jenke w spotkaniu online z profesorem Stanisława Lenarem i księdzem doktorem Witoldem Burdą.

Archiwum Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach

Portret sługi Bożej Anny Jenke. Obraz namalował prof. dr hab. Stanisław Białogłowicz – uczeń profesor Anny Jenke

Portret sługi Bożej Anny Jenke. Obraz namalował prof. dr hab. Stanisław Białogłowicz – uczeń profesor Anny Jenke

Spotkanie przed obrazem

Dyrektor szkoły ks. dr Grzegorz Delmanowicz był inicjatorem i organizatorem spotkania społeczności szkolnej z panem profesorem Stanisławem Lenarem – uczniem i późniejszym współpracownikiem Anny Jenke oraz autorem obrazu Służebnicy Bożej, który oficjalnie zostanie odsłonięty w dniu uroczystości nadania szkole imienia. W uczniowskiej pamięci Stanisława Lenara szczególne miejsce zajmuje nauczycielka języka polskiego Anna Jenke – osoba wyjątkowa, uważna na drugiego człowieka, polonistka, wychowawczyni, która swoją niezłomna postawą wskazywała i prowadziła uczniów drogą wiedzy, wiary i patriotyzmu. Kiedy Stanisław Lenar ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, otrzymał dwie propozycje pracy - objęcia posady asystenta w krakowskiej ASP oraz popartą przez Annę Jenke propozycję podjęcia pracy dydaktycznej w liceum plastycznym w Jarosławiu, którego był absolwentem. O wyborze zdecydowały wartości ideowe wyniesione ze szkoły, w której wszystko się zaczęło. W czasie spotkania profesor Stanisław Lenar, nazywając je spotkaniem przed obrazem, pokazał nam obraz Służebnicy Bożej Anny Jenke, swojej pani profesor, a wiele lat później dyrektora i koleżanki z pracy. Wyjaśnił symbolikę obrazu, zapraszając nas do osobistego świata wspomnień. Niecodziennie artysta uchyla drzwi do swojej pracowni i duszy, dzieląc się wspomnieniami i zamysłem artystycznym. Profesor zaznaczył, że obraz nieco się zmieni, gdyż nie jest jeszcze ukończony. 10 czerwca 2021 r. będziemy mogli go podziwiać, bez pośrednictwa oka kamery i zachwycić się każdym jego elementem, o którym mogliśmy usłyszeć. Liczymy na kolejne spotkania z Panem Profesorem, który jest również autorem projektu sztandaru naszego liceum. Poznanie koncepcji twórczej, tym razem związanej z weksylologią, będzie na pewno równie interesujące.

Wznowiony proces beatyfikacyjny Anny Jenke

Reklama

Spotkanie z ks. dr. Witoldem Burdą - postulatorem wznowionego procesu beatyfikacyjnego Anny Jenke – poszerzyło naszą wiedzę o tym, czym są, jak przebiegają procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne. Ksiądz Witold Burda, który gościł w naszym liceum we czwartek, zapoznał nas z historią i aktualnym stanem procesu beatyfikacyjnego Anny Jenke.

Proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Anny Jenke rozpoczął się 26 marca 1993 r. Powołany i zaprzysiężony Trybunał Kościelny przesłuchał czterdziestu świadków życia Służebnicy Bożej, ze szczególnym uwzględnieniem Jej życia duchowego. 20 lutego 1999 r. odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka z licznym udziałem wiernych i zaproszonych gości. Odbyła się też wówczas sesja naukowa. Wykład Walor eklezjalny spodziewanej beatyfikacji Służebnicy Bożej Anny Jenke wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Misztal z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 27 maja 1999 r. zebrana dokumentacja, zamykająca etap diecezjalny, została przewieziona do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Ks. dr Witold Burda przygotowuje Positio o heroiczności cnót Anny Jenke. Opracowanie tego dokumentu to drugi z czterech etapów procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej.

Możliwość spotkania online z ks. dr. Witoldem Burdą było dla nas wszystkich niezwykle interesujące. Tym bardziej, że mogliśmy usłyszeć od postulatora procesu beatyfikacyjnego naszej Patronki tak wiele interesujących informacji. Już czekamy na kolejne spotkanie.

2021-03-22 09:22

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję