Reklama

Wiara

25 marca

#NiezbędnikWielkopostny: Pomiędzy lękiem a zaufaniem

Jaki rozkaz pada w Piśmie Świętym najczęściej? Nie jest to rozkaz, abyśmy więcej kochali. Jest to największe pragnienie Boga dotyczące rodzaju ludzkiego, ale nie jest to najczęściej dawane przez Niego polecenie.

Autorzy piszący o życiu duchowym często mówią, że pycha jest korzeniem ludzkiego grzechu, ale występujące najczęściej w Biblii polecenie nie mówi o unikaniu pychy czy też o uniżeniu.

Nie jest to przykazanie, aby strzec czystości seksualnej czy też żyć uczciwie, choć niewątpliwie są to bardzo ważne kwestie.

Reklama

Rozkaz padający w Piśmie Świętym częściej od innych – najczęściej powtarzane Boże polecenie – to trzy słowa:

NIE BÓJCIE SIĘ.

NIE BÓJ SIĘ.

Reklama

Nie lękaj się. Bądź silny i odważny. Możesz Mi zaufać. Nie bój się.

Dlaczego Bóg każe nam nie lękać się? Odczuwanie lęku chyba nie jest najgorszym występkiem na świecie. Nigdy nie trafiło na listę siedmiu grzechów głównych. Dlaczego więc polecenie, aby ludzie przestali się bać, pada z Bożych ust dużo częściej niż jakiekolwiek inne?

Przeczucie podpowiada mi, że Bóg mówi „Nie bój się” nie po to, abyśmy nie odczuwali dyskomfortu emocjonalnego. Zazwyczaj mówi to, kiedy chce, aby ludzie zrobili coś, co doprowadzi ich do sytuacji, w której ogarnie ich jeszcze większy strach.

Myślę, że powodem tego, iż Bóg tak często mówi „Nie bój się” jest fakt, że lęk jest najczęstszą przyczyną pokusy, aby uniknąć tego, co Bóg każe nam zrobić.

Lęk jest najczęstszą przyczyną odmowy „wyjścia z łodzi”. Dlatego potrzebujemy tego rozkazu. Lloyd Ogilvie znalazł 366 wersetów w Biblii zawierające wyrażenie „Nie bój się” - jeden na każdy dzień i dodatkowo jeden na rok przestępny!

Lęk stanowi przeszkodę dla wiary i największą zaporę dla zaufania i posłuszeństwu Boga. Może nie wszyscy staniemy się osobowościami typu T, bez wahania skaczącymi ze spadochronem lub na bungie, lecz każdy z nas stanie wobec decyzji wyboru między zaufaniem a strachem.

Zaufanie i lęk walczą o ludzkie serce – o twoje serce – już od dawna. W końcu jedno z nich wygra. Pomyśl o swoim życiu. Czy Jezus wzywa cię, abyś skoczył w Jego kierunku w szalonym zaufaniu? Co zatrzymuje cię w łodzi? Często jest to lęk. Zaufanie Bogu ma siłę kruszącą nawet największe problemy naszego życia. Pytanie czy będziemy mieć na nie odwagę?

„Nie lękaj się, bo cię wykupiłem,

Wezwałem cię po imieniu; tyś moim!”

_____________________________________

Tekst zawiera fragmenty książki John Ortberg „Jeśli chcesz chodzić po wodzie, musisz wyjść z łodzi” wyd. Aetos.

WYZWANIE: Spróbuj przez cały jutrzejszy dzień ufać we wszystkim Jezusowi. Przeżyj cały dzień z wiarą w ciągłą obecność i opiekę Boga. Postaraj się nie narzekać na napotykane trudności, ale z zaufaniem oddawać je Panu.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-24 21:30

Ocena: +51 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za kogo Mnie uważacie?

To nie jest łatwe pisać o Bogu, który jest niepojęty, nieogarniony, potężny, a jednocześnie bliski, czuły, miłosierny.

CZYTAJ DALEJ

Polanica Zdrój: 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II - zapowiedź

2021-04-29 13:36

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Mat.prasowy

13 maja 2021 roku będziemy obchodzić 40. rocznicą zamachu na Jana Pawła II na pl. Św. Piotra w Rzymie. W tym dniu zapraszamy na Mszę św. dziękczynną za cudowne ocalenie naszego Wielkiego Rodaka od śmierci.

Uroczystości, którym będzie przewodniczył J.E. Abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, będą miały miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju – początek godzina 17:00. Dodatkowo o godz. 20:00 odbędzie się koncert zespołu „Genezaret”, a o 21.37 w godzinie śmierci - wspólny śpiew pieśni - "Pan kiedyś stanął na brzegiem" (Barka) jako ukochanej pieśni Ojca Świętego (jednocześnie będzie to także modlitwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: O doświadczeniach czasu pandemii i wyzwaniach na przyszłość podczas zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich

2021-05-12 20:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakon

pandemia

Biuro Prasowe Jasnej Góry

146. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

146. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Zgromadzeni na Jasnej Górze na 146. zebraniu plenarnym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM) podziękowali współbraciom za solidarną miłość wyrażoną w pomocy chorym i potrzebującym w czasie pandemii, a także w codziennej modlitwie różańcowej.

Zachęcają do prawdziwej „wyobraźni miłosierdzia”, by szukać i pomagać poranionym, chorym duchowo, zawiedzionym ludzką twarzą Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję