Reklama

Kościół

Okno Życia, czyli nie zabijaj

Jan Paweł II w encyklice "Evangelium Vitae" napisał: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili jego istnienia”. W rok po jego śmierci powstało w Polsce instytucjonalne Okno Życia.

[ TEMATY ]

okno życia

dzień świętości życia

Niedziela TV

Zostało otworzone w roku 2006 w Krakowie. Na pomysł wpadł Caritas Archidiecezji Krakowskiej wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej. W ten sposób chciano zaradzić problemom, które miały kobiety z niechcianymi ciążami. W Częstochowie Okno Życia powstało w roku 2008. Potem inicjatywa ochrony noworodków, którymi matki z różnych względów nie mogły się zająć znalazła naśladowców w całej Polsce.

Dzisiaj kobiety mogą w ponad stu punktach anonimowo i bezpiecznie oddać swoje nowonarodzone dziecko. Okna Życia wszędzie są podobne. Otwierają się od zewnątrz. W środku jest zamontowane ogrzewanie, wentylacja i łóżeczko, w którym można pozostawić niemowlę. Po otwarciu okna uruchamia się alarm. Opiekunowie miejsca natychmiast odbierają dziecko, zawiadamiają personel medyczny i wdrażają administracyjne procedury. Efektem końcowym dłuższego procesu jest adopcja, która stanowi szansą na normalne życie ocalonego noworodka.

Reklama

Okno Życia przynosi zaszczyt polskiemu Kościołowi, a zdesperowanym matkom daje szansę godnego wyjścia z beznadziejnych sytuacji. A jak radzono sobie w dawnych czasach w podobnych sytuacjach?

26 sierpnia 1812 w Poniku koło Częstochowy około godziny szóstej rano czterdziestodwuletni rolnik Jan Rogala i czterdziestoletnia gospodyni Małgorzata Garncarek znaleźli w kapliczce św. Jana Nepomucena w Poniku, przy moście, niemowlę. Już o godzinie dziesiątej niemowlę zostało przekazane ks. Potockiemu, miejscowemu proboszczowi i jednocześnie urzędnikowi Urzędu Stanu Cywilnego. Jak zanotowano w księgach metrykalnych, dziecko było owinięte „w złe pieluchy”, natomiast w poduszce za pstrą poszewką odnaleziono kartkę z prośbą: „Bardzo proszę za nim żeby było ochrzczone jak najprędzej”. Niemowlę było płci męskiej, miało około ośmiu dni, bez jakiś widocznych znamion. Nadano mu imię Augustyn Najdukowski, prawdopodobnie od słowa „znajda”. Oddane zostało do Administracji Gminy Potok. Akt spisano w obecności niepiśmiennych świadków: Jędrzeja Stali, sześćdziesięcioletniego mieszczanina - rolnika z Janowa i czterdziestodwuletniego Wojciecha Migalskiego, włościanina – wyrobnika ze wsi Potok. Był to zapewne jeden z wielu przypadków, kiedy niechciany noworodek trafiał w opiekuńcze ręce odpowiedzialnej społeczności.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona 25 marca decyzją Episkopatu Polski ustanowiono Dniem Świętości Życia. W kontekście hałaśliwej propagandy aborcji niech te przykłady umocnią wszystkie kobiety, które mogą się znaleźć w podobnie trudnej sytuacji. Jest z niej wyjście, a tym wyjściem jest Okno Życia.

2021-03-24 18:53

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat w służbie życiu

Niedziela wrocławska 14/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

okno życia

Archiwum s. Ewy Jędrzejak

S. Ewa Jędrzejak karmi dziecko uratowane w Oknie Życia

S. Ewa Jędrzejak karmi dziecko uratowane w Oknie Życia

Fundacja Evangelium Vitae już 10 lat troszczy się o życie od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Siostry Boromeuszki, które założyły Fundację, opiekują się wrocławskim Oknem Życia, w dwu z wyremontowanych budynków odzyskanego w 2002 r. zrujnowanego szpitala przy ul. Rydygiera prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla ludzi starszych. Fundacja otworzyła Specjalistyczny Ośrodek Odpowiedzialnego Rodzicielstwa, prowadzi warsztaty dla rodzin, szkołę rodzenia czy „Bank niemowlaka”. Stworzyła Centrum Troski o Płodność, gdzie metodą naprotechnologii leczy się niepłodność. Siostry współtworzą także hospicjum perinatalne, przyczyniły się do powstania pomnika dzieci utraconych. Ich marzeniem jest utworzenie Wyższej Szkoły Medycznej pw. Miłosierdzia Bożego i powstanie Szpitala Położniczo-Ginekologicznego, funkcjonujących w duchu nauczania Jana Pawła II. To, co robią, to prawdziwa Ewangelia Życia

Fundacja Evangelium Vitae powstała w roku 2006 jako żywy pomnik Jana Pawła II. Siostry Boromeuszki razem ze współpracownikami podejmują wiele dzieł związanych z ochroną życia, przez lata działalności Fundacja rozwinęła zakres działań. – Na początku głównym celem Fundacji było utworzenie Szkoły Medycznej pw. Miłosierdzia Bożego i Szpitala Ginekologiczno-Położniczego, który byłby równocześnie miejscem narodzin, ale także miejscem praktyk dla uczących się położnictwa. Po 10 latach nie ma jeszcze niestety ani szkoły, ani szpitala, ale myślę że we wszystkim był palec Boży – opowiada s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evangelium Vitae. – Skoro nie mogłyśmy pozyskać wielkich środków na wyremontowanie budynku od ulicy Pomorskiej, w którym planujemy działalność edukacyjno-szpitalną, podjęłyśmy dzieła pokrewne. Nie my wymyślałyśmy wszystkie działa, które funkcjonują przy Fundacji, one przychodziły od ludzi, wynikały z potrzeb mieszkańców naszego miasta, regionu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję