Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa o beatyfikację ks. Blachnickiego w Przemyślu

24 marca w 100 rocznicę urodzin ks. Blachnickiego Ruch Światło-Życie archidiecezji przemyskiej modlił się o jego beatyfikację.

Modlitwie przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski, wcześniej wieloletni delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Homilię wygłosił ks. Stanisław Czenczek od lat związany z Ruchem światło-Życie.

Kaznodzieja wskazał na aktualność przesłania ks. Blachnickiego: - Dziś upływa 100 lat od śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. To niezwykła postać w naszej historii. Dzisiaj oczekujemy na jego beatyfikację. Ten niezwykły świadek wiary był człowiekiem, który został uratowany od śmierci, był bowiem skazany na śmierć, był prorokiem żywego Kościoła i apostołem wolności – mówił ks. Czenczek.

Reklama

Jak zauważył w homilii miał on wielki wkład w duszpasterstwo posoborowe Kościoła w Polsce. - Człowiek, który przeżył skazanie na śmierć, ale Bóg go uratował, który w Kościele w Polsce ma ogromne znaczenie w tych ostatnich dziesięcioleciach. Nadał nową wizję dla duszpasterstwa. Zaznaczył, że ludzie świeccy mają w Kościele także swój udział, że wiara ma być wiarą dojrzałą, konsekwentną, dlatego w tej nazwie Światło-Życie zawiera się jakby jego program - Światło wiary ma kierować naszym życiem – zauważył kaznodzieja.

Ks. Stanisław Czenczek przywołał także wspomnienie związane z wizytą ks. Blachnickiego w Przemyślu. - W latach 70 ks. Blachnicki przyjeżdżał do Przemyśla. Miał tutaj takie spotkanie z kapłanami, gdzie propagował właśnie ten swój ruch. Był człowiekiem, który żył tą wiarą. Wiara była motorem jego życia – zakończył kapłan.

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921r. w Rybniku. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Jest założycielem Ruchu Światło-Życie. Od 1995 r. toczy się jego proces beatyfikacyjny.

2021-03-25 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję