Reklama

Kościół

Wilno: Transmisja Mszy św. w Niedzielę Palmową

Od czwartku, 25 marca do 5 kwietnia w związku z pandemią Msze św. w Wilnie i rejonie wileńskim będą odprawiane bez udziału wiernych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, metropolita wileńskim abp Gintaras Grusas zachęcił wiernych do uczestnictwa w Mszach świętych transmitowanych w telewizji, radiu i na portalach społecznościowych.

[ TEMATY ]

Wilno

Krzysztof Tadej

W Niedzielę Palmową, 28 marca 2021 r., TVP Wilno zaprasza na transmisję Mszy św. w j. polskim z kościoła św. Jakuba i Filipa w Wilnie. Transmisję będzie można oglądać w kanale w TVP Wilno, w Internecie i aplikacji mobilnej. Początek transmisji o godz. 14. 55 czasu polskiego (godz. 15. 55 czasu litewskiego).

Niedziela Męki Pańskiej, nazywaną Niedzielą Palmową, rozpoczyna Wielki Tydzień, podczas którego wierni przeżywają Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa, a później cieszą się z Jego Zmartwychwstania.

Reklama

Kościół św. Jakuba i Filipa w Wilnie to jedna z trzech historycznych świątyń dominikańskich w stolicy Litwy. Znajduje się w centrum miasta, w pobliżu dawnego więzienia na Łukiszkach. Więzienia, która stało się miejscem ogromnych cierpień i prześladowań w czasie II wojny światowej zarówno Polaków, jak i Litwinów, Białorusinów. W wielu wspomnieniach aresztowani podkreślają, że w ostatnich chwilach wolności patrzyli na wierze kościoła św. Jakuba i Filipa modląc się do Boga o zachowanie życia.

Krzysztof Tadej

Krzysztof Tadej

Kościół został zbudowana w latach 1690 – 1737. Od 1684 r. w świątyni znajduje się słynny obraz Matki Bożej – zwany Obrazem Matki Bożej Łukiskiej.

Po II wojnie światowej kościół został zamknięty i zamieniony na magazyn. Przez 40 lat świątynia ulegała niszczeniu. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości kościół zwrócono katolikom. Wrócili do niego również dominikanie. W kościele odprawiane są Msze św. w j. litewskim i w j. polskim.

Reklama

Mszę św. transmitowaną przez TVP Wilno odprawi przeor klasztoru dominikanów ojciec Jacek Szpręglewski. To kolejna transmisja Mszy świętej w j. polskim w TVP Wilno. Stacja telewizyjna od roku pokazuje przynajmniej raz w miesiącu Msze święte z różnych kościołów Wileńszczyzny. Kolejne transmisje zaplanowano w kwietniu: z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie (11 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia) i z kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Nowej Wilejce (25 kwietnia).

Wierni z całego świata mogą uczestniczyć w transmisjach Mszy świętych również za pośrednictwem Internetu (wpisując adres wilno.tvp.pl), oglądając przekaz w streamingu (wybierając TVP Wilno na stronie: Zobacz) i aplikacji mobilnej.

2021-03-25 11:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wileńska archikatedra otworzyła dla wiernych kaplice zamknięte od 70 lat

[ TEMATY ]

Wilno

archikatedra

Wikipedia

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie

W wileńskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Biskupa Stanisława i św. Władysława 24 czerwca zostały otwarte trzy kaplice, zamknięte od 70 lat. W jednej z nich znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki.

Otwarciu kaplic Miłosierdzia, św. Stanisława i Całunu Turyńskiego towarzyszyła uroczysta Msza święta, którą odprawił nuncjusz apostolski na kraje bałtyckie arcybiskup Petar Antun Rajić, a koncelebrował metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję