Reklama

Watykan

Kard. Braz de Aviz: potrzeba twórczej wierności konsekrowanych

„Świadkowie piękna Boga” – taki tytuł nosi list z okazji 25-rocznicy ogłoszenia Adhortacji Apostolskiej Vita Consacrata podpisany przez prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

[ TEMATY ]

adhortacja

osoby życia konsekrowanego

Vatican News

Kard. João Braz de Aviz przypomina, że dokument podpisany przez św. Jana Pawła II jest w obecnym kontekście pandemicznym wielkim zaproszeniem dla zakonników i zakonnic do budzenia nadziei. Życie konsekrowane powinno być odblaskiem ikony Chrystusa przemienionego, która ukazuje chwałę i oblicze Ojca w jaśniejącym blasku Ducha.

Reklama

Brazylijski kardynał zwraca uwagę, że cała Adhortacja Vita Consacrata jest oparta na idei relacji z Bogiem przynoszącym zbawienie, które przechodzi przez życie człowieka i świadectwo wspólnotowego braterstwa. W życiu konsekrowanym chodzi o formację prowadzącą do przyswojenia sobie tych samych uczuć, które wypełniały serce Jezusa i nabycie tej samej wrażliwości pozwalającej usłyszeć wołanie uciśnionych i wykluczonych. Wtedy osoba konsekrowana staje się świadkiem Bożego piękna. W obecnym dramatycznym momencie historii szczególnie potrzebna jest solidarność z cierpiącymi i samotnymi. Mówi kard. Braz de Aviz.

„Osoby konsekrowane pracują w wielu szpitalach, szkołach oraz dziełach społecznych, które są powierzone ich trosce. Wiemy, jak wiele robią oni dla dorosłych i dzieci angażując się w duchu hojnej służby, którą Kościół pragnie wyrazić w stosunku do każdej osoby, tej służby, której uczył sam Jezus poprzez nowe przykazanie. Widzimy świadectwo tych osób, dawane z wielką szczodrością, czasami również za cenę własnego życia, ponieważ wielu oddało życie, podobnie jak to było w przypadku wielu lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy oraz innych osób pracujących w różnym charakterze w sektorze medycznym, w szpitalach i domach opieki. W sytuacji pandemii bardzo ważne jest bycie blisko i to jest pewnie rzecz, której najbardziej potrzebujemy, ponieważ pandemia czyni nas bardzo samotnymi i zamyka przed nami horyzonty, a potrzeba nam właśnie wtedy bardzo dużo nadziei – podkreślił kard. de Aviz. A zatem ważne jest byśmy pracując z miłością, byli blisko cierpiących, ponieważ to daje nową siłę i nową nadzieję do podążania naprzód z wieloma braćmi i siostrami. I to jest najpiękniejsza rzecz, która może być kontynuowana poprzez świadectwo naszych konsekrowanych, tego im życzymy.“

2021-03-25 20:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Tylko wiara jako dar od Boga pozwala widzieć dalej

– Tylko wiara jako dar od Boga pozwala widzieć dalej, pozwala rozumieć i dotknąć Jego obecności i działania – powiedział 2 lutego w archikatedrze częstochowskiej, w święto Ofiarowania Pańskiego i Dniu Życia Konsekrowanego, metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

W homilii zauważył, że „przeżywamy dzisiaj jedno święto, ale dwa ofiarowania”. – Ofiarowanie się Jezusa, Syna Bożego, Ojcu w Duchu Świętym i ofiarowanie się Maryi Bogu Ojcu w kierunku miłości służebnej wobec Syna i Jego dzieła i działaniu Ducha Świętego. Jedno ofiarowanie jest widzialne dla ludzkich oczu, kiedy Maryja z Józefem wnoszą swoje Dziecko do świątyni, a starzec Symeon i prorokini Anna rozpoznają w Nim obietnicę i pociechę Izraela. Drugie zaś, niewidzialne, wskazuje wprost na ofiarę życia tego Dziecka, aby przyjść z pomocą tym, którzy, jak zaznaczył autor Listu do Hebrajczyków, są poddawani próbom i którzy przez ofiarę ciała i krwi Jego zostaną pokonani, a zwłaszcza ten, który dzierży władzę nad śmiercią, tj. diabeł, i aby uwolnić wszystkich, którzy podlegają prawu śmierci – wyjaśnił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję