Reklama

Niedziela Częstochowska

Na drogach zawierzenia

– Syn Boży za sprawą otwartego serca Maryi wkroczył w nasz, ludzki czas. W radość dzisiejszej uroczystości pragniemy włączyć dziękczynnie za dar osobistego życia, za dar życia naszych rodzin, jak również dar częstochowskiego Kościoła w jego wymiarach metropolitalnych – mówił abp Wacław Depo 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Miłość i wierność oraz tajemnica wybrania. Wobec tych tajemnic stanęli w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie uczestnicy Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który również wygłosił homilię.

Metropolita częstochowski powiedział w niej: – Zwiastowanie Pańskie można uznać świętem wierności i miłości Boga, jak również człowieka otwartego na plan Boga. Te dwie daty – 25 marca i 24 grudnia – są objawieniem tej samej miłości Boga do człowieka. Nie zatrzymujemy na się tej dacie, którą jest dzisiejsze Zwiastowanie, ale idziemy dalej, w głąb tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przypomniał, że Maryja została wybrana i obdarowana, uczy także, jak zawierzyć Bogu we wszystkim, to znaczy, by w ludzkim życiu zaryzykować całym życiem i postawić na Boga. „Bóg jest zawsze wierny człowiekowi i pragnie go prowadzić i umacniać w realizacji powierzonej mu misji”. Dlatego zadaniem człowieka jest na nowo uwierzyć zarówno na dobre, jak i złe, że Bóg jest miłością i go nie opuszcza, ponieważ zawsze jest blisko. Kolejne, „ogromnie zadanie, jakie staje nad nami, jest powrót do Eucharystii” – podkreślił abp Wacław. I wyjaśnił: – Rozumiemy to zadanie bardzo konkretne jako powrót do praktyk Mszy św. Dziś trzeba powiedzieć: Nie bójcie się! Bóg jest z nami. Bóg jest naszym zbawieniem. Bóg jest źródłem naszego życia. „Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”. Jak ginęli męczennicy w IV wieku, mówiąc, my nie mamy żyć bez Eucharystii. Ta świadomość musi nam towarzyszyć i pogłębić naszą wiarę, mamy ku temu stosowny czas. Miejmy odwagę przez swoją obecność, jak dzisiaj, powiedzieć Bogu „tak”, a Maryja niech rozpromieni swoją miłością wszystkie drogi naszego życia i naszego zawierzenia Bogu we wszystkim

Reklama

Podczas Liturgii zostały złożone przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Sześć osób zobowiązało się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.

Arcybiskup Depo udzielić błogosławieństwa kobietom oczekującym na narodzenie dzieci i matkom, które cieszą się darem macierzyństwa.

Dzień Świętości Życia obchodzony od 1998 r,, przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, przypomina, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, a także to, że ludzkie życie ma sens i wartość na każdym jego etapie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zwraca uwagę na znaczenie troski o nie.

Reklama

Diecezja częstochowska została ustanowiona 28 października 1925 r. bullą papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae Unitas”, a 25 marca 1992 r. bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” – archidiecezją. Błogosławieni związani z archidiecezją to: ks. Maksymilian Binkiewicz, s. Józefa Chrobot CSFN, ks. Ludwik Gietyngier oraz ks. Dominik Jędrzejewski.

Obejmuje: 4 regiony duszpasterskie, 36 dekanatów, 312 parafii (w tym: 311 terytorialnych {297 diecezjalnych, 14 zakonnych}, 1 personalna akademicka), 3 rektoraty (za https://archiczest.pl).

2021-03-25 21:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy lata posługi Kościołowi częstochowskiemu

Niedziela częstochowska 5/2015, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

Magdalena Niebudek/Niedziela

Magdalena Niebudek/Niedziela

Przed trzema laty, 2 lutego 2012 r., byliśmy świadkami ingresu abp. Wacława Depo do bazyliki archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Dotychczasowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego papież Benedykt XVI mianował arcybiskupem metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. Paliusz przyjął z jego rąk w Bazylice św. Piotra w Watykanie 29 czerwca 2012 r.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję