Reklama

Niedziela Świdnicka

Relacja z koncertu u ojców Paulinów w Świdnicy - ku czci św. Józefa

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok św. Józefa zainspirował ojców paulinów do oddania szczególnej czci Oblubieńcowi Maryi w dniu jego patronalnego święta.

[ TEMATY ]

Świdnica

paulini Świdnica

archiwum prywatne

Zespół wokalny pod dyrekcją Marty Monety

Zespół wokalny pod dyrekcją Marty Monety

19 marca w sanktuarium św. Józefa w Świdnicy odbyła się uroczysta premiera „Epopei – Muzycznej Opowieści o św. Józefie z Nazaretu”. Koncert rozpoczął się po wieczornej Mszy Świętej i zgromadził liczną publiczność. Z racji obostrzeń epidemicznych nie wszyscy mogli pojawić się w kościele, większość łączyła się za pomocą transmisji internetowej lub radiowych. W wydarzeniu wzięli udział także dwaj świdniccy biskupi – bp Marek Mendyk oraz bp Ignacy Dec.

Muzyczna biografia

Epopeja została skomponowana przez o. Ireneusza Wybraniaka, który napisał także teksty do większości utworów. Dzieło było inspirowane powieścią „Jezus z Nazaretu” Romana Brandstaettera. Ścieżka muzyczna prowadziła słuchaczy przez ważne życiowe etapy św. Józefa. Utwory opowiadały o lęku Józefa wobec przerastającej go tajemnicy, wierze świętego w obliczu śmierci czy budzeniu go przez anioła. Kompozycja będąca parafrazą Pieśni nad Pieśniami przeniosła uczestników w świat oblubieńczej miłości Józefa i Miriam. Kolejne utwory opisywały klimat domu Świętej Rodziny, zaprosiły też słuchacza do modlitwy serca i powierzenia się opiece św. Józefa. Całość zamknął „Finał”, na który złożyło się preludium i fuga. Ich treścią były ręce świętego – alegoryczny symbol służby i pracy.

Pod opieką św. Józefa

Reklama

Osoby zaangażowane w przygotowanie koncertu podkreślają, że największym wyzwaniem było wspólne wykonanie Epopei, ponieważ wykonawcy pochodzą z trzech różnych miast: Warszawy, Krakowa i Świdnicy. – Po raz pierwszy spotkaliśmy się na próbie generalnej, dzień przed koncertem – opisuje Niedzieli Świdnickiej Marta Moneta, dyrygentka katedralnego chóru – Sama historia powstania dzieła jest przykładem niezwykłego działania Świętego Józefa! Z o. Ireneuszem Wybraniakiem znamy się z czasów studenckich, a kontakt nawiązaliśmy dzięki pośrednictwu o. Dariusza Laskowskiego, proboszcza parafii św. Józefa w Świdnicy. Kiedy usłyszałam propozycję o. Ireneusza, żeby połączyć siły i przygotować kameralny skład chóralny do takiego dzieła, w taki dzień i dla takiego Świętego, wiedziałam, że to nie przypadek! Myślę, że oprócz naszych ulubionych fragmentów melodycznych Epopei (lub tych najtrudniejszych, najdłużej przez nas ćwiczonych) to właśnie najbardziej zostanie mi i moim chórzystom w pamięci – radość z działania św. Józefa i jego pomoc w tym dziele, zwłaszcza na ostatnim, mocnym i już wspólnym etapie pracy, kiedy naszych ludzkich sił zaczynało brakować...

ks. Mirosław Benedyk

Ojciec paulin Ireneusz Wybraniak, kompozytor Epopei o św. Józefie

Ojciec paulin Ireneusz Wybraniak, kompozytor Epopei o św. Józefie

Ze szczególną dedykacją

Koncert zwieńczył utwór inspirowany postacią św. Józefa. O. Ireneusz zadedykował tę pieśń mężczyznom w kościele, aby budzili do wiary siebie i innych. Na zakończenie wydarzenia wybrzmiał po raz kolejny utwór „Nazare”. W ten sposób wyrażono wdzięczność dla ojców paulinów zaangażowanych w to wyjątkowe przedsięwzięcie. Słowa uznania skierowano także do o. Dariusza Laskowskiego, który włożył wiele wysiłku w przygotowanie koncertu, ale okoliczności sprawiły, że nie mógł w nim uczestniczyć.

Całość koncertu można odnaleźć na kanale YouTube parafii św. Józefa.


2021-03-19 23:00

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: szczęście każdej rodziny jest szczęściem narodu

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Świdnica

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Szczęście każdej rodziny jest szczęściem narodu oraz kondycja mocna rodziny, jest kondycją narodu – podkreślił bp Ignacy Dec, który 11 października w katedrze świdnickiej, przewodniczył Mszy św. z okazji XV Dnia Papieskiego pod hasłem Jana Paweł II – patron rodziny. Tradycyjnie w tym dniu w diecezji świdnickiej obchodzony był również Dzień Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ws. otwarcia Pralni Społecznej

2022-01-21 14:33

[ TEMATY ]

oświadczenie

M.K.

Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani sytuacją, która miała miejsce 20 stycznia podczas oficjalnego otwarcia Pralni Społecznej we Wrocławiu - czytamy w oświadczeniu Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Szanowni Państwo,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję