Reklama

Polska

Kalisz: ingres nowego biskupa kaliskiego Damiana Bryla

Bp Damian Bryl odbył 27 marca ingres do katedry św. Mikołaja w Kaliszu. - W świecie, w którym pojawia się tak wiele myśli, idei, poglądów chcemy iść drogą wierności Ewangelii Jezusa Chrystusa, wierności Jego nauczaniu, które podejmuje i pogłębia refleksja Kościoła – mówił w homilii biskup kaliski.

[ TEMATY ]

ingres

Kalisz

Bp Damian Bryl

PAP/Tomasz Wojtasik

Bp Damian Bryl

Bp Damian Bryl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rozpoczęciem liturgii przemówił administrator apostolski abp Grzegorz Ryś, który odwołując się do wkroczenia Pana Jezusa do świątyni w Jerozolimie wskazywał, że ingres do katedry zawsze dokonuje się w Chrystusie. - Wszyscy, którzy choć trochę znamy bpa Damiana jesteśmy głęboko przekonani, że wybrał tę datę swojego ingresu w pełni świadomie po to, żebyśmy tutaj dzisiaj oczami wiary widzieli wkraczającego Chrystusa i to właśnie takiego, jakim Go pokazuje wydarzenie Niedzieli Palmowej, kiedy wkracza do swojej świątyni – zaznaczył metropolita łódzki.

Dziękował Panu Bogu za nowego biskupa kaliskiego. – Dziękuję Ojcu Świętemu Franciszkowi za nominację bpa Damiana do Kalisza. Dziękuję od siebie za to, że było mi dane przez siedem miesięcy być tutaj, ale wyłącznie do posługi , pewnie dlatego nigdy nie ośmieliłem się celebrować Eucharystii w tej katedrze wiedząc, że czeka na swojego biskupa i cieszę się, że dzisiaj go ostatecznie otrzymuje – powiedział abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W świecie, w którym pojawia się tak wiele myśli, idei, poglądów chcemy iść drogą wierności Ewangelii Jezusa Chrystusa, wierności Jego nauczaniu, które podejmuje i pogłębia refleksja Kościoła – mówił w homilii biskup kaliski.

Zachęcał, aby wspólnota diecezjalna i wszystkie wspólnoty ją tworzące stawały się miejscami spotkania, podejmowanego w szacunku, miłości i zrozumieniu. - Chcemy uczyć się dostrzegać człowieka w jego konkretnej sytuacji, nie w takiej jak byśmy chcieli by był, ale w jakiej jest rzeczywiście, chcemy być z człowiekiem w jego troskach i radościach. Trzeba dać ludziom czas, by się otworzyli, zwłaszcza tym, którzy mają trudniejsze doświadczenia Kościoła. Dlatego nieustannie uczymy się postawy wsłuchiwania się i dialogu – akcentował duchowny.

Biskup kaliski podkreślał, że potrzebna jest dziś nowa wyobraźnia miłosierdzia, której przejawem będzie nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim, tak aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr.

Reklama

Zaznaczył, że zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka wspólnota diecezjalna powinna być „Kościołem wyruszającym w drogę”. – Dla Kościoła zawsze ważny jest człowiek, konkretny człowiek – stwierdził bp Bryl.

Na zakończenie uroczystości obecni w katedrze zaśpiewali dziękczynne „Te Deum”.

List Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio odczytał ks. prał. Andrea Francia, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

W liście Nuncjusz Apostolski dziękował abp. Grzegorzowi Rysiowi za dzielne i roztropne administrowanie diecezją w okresie oczekiwania na nowego biskupa diecezjalnego. – Był to delikatny czas budowania jedności prezbiterium, koordynowania pracy duszpasterskiej, kształtowania atmosfery wzajemnego zaufania i podejmowania zmian, które potrzebowały pilnej interwencji. Nie była to praca łatwa, ale już zaczyna przynosić owoce. Papież Franciszek z bliska przyglądał się procesowi jednania wspólnoty kaliskiej – napisał abp Pennacchio.

Zaznaczył, że papież Franciszek powierzył bp. Damianowi Brylowi zadanie pogłębiania jedności i pokoju w życiu diecezji.

Akcentował, że trudności z przeszłości i ciężkie próby przeżywane przez Kościół kaliski nie mogą przyćmiewać piękna wiary, żywotności Ewangelii i zaangażowania wszystkich w urzeczywistnianiu wartości chrześcijańskich.

– Po krzyżu jest zawsze radosna światłość zmartwychwstania, a Pan nigdy nie opuszcza swojej trzody, lecz ją wspiera i pomaga w jej odrodzeniu. Na tej drodze bp Damian i cała diecezja kaliska ma przemożnego orędownika u Boga – św. Józefa, który z pobliskiego sanktuarium spogląda ojcowskim wzrokiem na całą diecezję zjednoczoną w wierności, posłuszeństwie i duchu współpracy ze swoim nowym pasterzem – napisał Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Reklama

List do nowego biskupa kaliskiego skierował także prezydent RP Andrzej Duda.

Słowa życzeń i podziękowań w imieniu biskupów polskich wypowiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.

Dziękował bp. Damianowi Brylowi za jego posługę w archidiecezji poznańskiej. Wymienił m.in. pracę duszpasterską w parafii Bożego Ciała w Poznaniu, posługę spowiednika i kierownika duchowego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, pracę adiunkta na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, redagowanie miesięcznika „Katecheta”, prace wykonane w ramach „Dzieła Biblijnego Archidiecezji Poznańskiej”.

Podziękował za prace kurialne w ramach Rady Biskupiej, Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej, Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Rady Formacji Kapłanów, Referatu Katechetycznego, Referatu Nauki i Kultury, Referatu Duszpasterstwa Akademickiego, formacji zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich.

Dziękował też za prace w ramach Konferencji Episkopatu Polski w Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa, Rady ds. Rodziny oraz Rady Stałej. – Archidiecezja Poznańska i Konferencja Episkopatu Polski mają niemały dług wobec Ciebie – powiedział abp Gądecki.

W imieniu biskupów, wiernych zgromadzonych w katedrze i łączących się duchowo za pośrednictwem mediów życzył biskupowi kaliskiemu, aby pokornie pełnił służbę w diecezji kaliskiej. – Życzymy Tobie, aby powodzenia nie napełniły Cię pychą, by przeciwności Cię nie niepokoiły, a trudności nie doprowadziły do rozpaczy – podkreślał przewodniczący Episkopatu Polski.

Polecił bpa Damiana Bryla opiece św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.

W imieniu duchowieństwa i wiernych diecezji kaliskiej przemówił ks. prał. Zbigniew Cieślak, wikariusz biskupi ds. administracyjnych.

Reklama

Słowa podziękowania wyraził bp Damian Bryl. Dziękował Panu Bogu za powołanie, misję i za to, że jest zawsze wierny.

Wyraził wdzięczność wobec papieża Franciszka, Nuncjusza Apostolskiego, obecnych arcybiskupów i biskupów.

Dziękował też pierwszemu biskupowi kaliskiemu. – Chciałbym szczególnie podziękować za obecność naszego biskupa seniora Stanisława, który u początku naszej diecezji tak mocno i pięknie zaangażował się w jej tworzenie – powiedział bp Bryl.

Słowa podziękowania skierował do kapłanów, przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, przedstawicieli władz i służb mundurowych, a także do mamy, rodzeństwa i rodziny, alumnów oraz wiernych.

Mszę św. z biskupem kaliskim Damianem Brylem koncelebrowali: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita poznański, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, bp Wiesław Mering, biskup włocławski, bp Szymon Stułkowski, biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej, bp Zdzisław Fortuniak, biskup senior archidiecezji poznańskiej, bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, bp Stanisław Napierała, biskup kaliski senior, ks. prał. Andrea Francia, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce i przedstawiciele księży diecezji kaliskiej.

Uroczystość uświetniły chór z Wieruszowa i Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.

2021-03-27 15:05

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl: chcemy iść drogą wierności Ewangelii Jezusa Chrystusa

[ TEMATY ]

ingres

Kalisz

Bp Damian Bryl

flickr.com/episkopatnews

Bp Damian Bryl

Bp Damian Bryl

- W świecie, w którym pojawia się tak wiele myśli, idei, poglądów chcemy iść drogą wierności Ewangelii Jezusa Chrystusa, wierności Jego nauczaniu, które podejmuje i pogłębia refleksja Kościoła - mówił bp Damian Bryl. W kaliskiej katedrze odbywa się dziś ingres nowego ordynariusza diecezji kaliskiej.

W kazaniu biskup kaliski zaznaczył, że szczególnie w tych trudnych czasach niepokoju, zamętu i niepewności wiara jest umocnieniem, wsparciem i daje nadzieję. - Dzisiaj wyznajemy, że Jezus Dobry Pasterz jest obecny w Kościele, który żyje w diecezji kaliskiej. Wyznajemy, że wspólnota ta jest dla Niego droga, cenna, ukochana, że ją prowadzi od prawie 30 lat, że jej błogosławi i pragnie jej dobra. Jezus żyje w tej wspólnocie, przychodzi do każdego, kto tworzy tę społeczność. Przychodzi nade wszystko w Eucharystii, w innych sakramentach, błogosławieństwach, ale także w dziełach miłosierdzia i solidarności, przychodzi przez swoje sługi diakonów, prezbiterów i biskupów – powiedział celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

[ TEMATY ]

nuncjusz

Wielki Czwartek

Nuncjusz Apostolski

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Nuncjusz Apostolski przypomniał, że Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne. „Na początku świętego Triduum prośmy przede wszystkim o łaskę głębokiego poruszenia serc wielkością tajemnic, które są celebrowane w tych dniach. Prośmy o łaskę przeżycia tych tajemnic dogłębnie i duchowo, a nie szybko i powierzchownie” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję