Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Msza Wieczerzy Pańskiej

Dawać nasze ciała na ofiarę oznacza być gotowym służyć Panu z oddaniem, bo Pan jest obecny w drugim człowieku. Jest obecny w chorym, cierpiącym, samotnym czy odtrąconym Dlatego w czasie pandemii tak ważne jest zrozumienie ofiary z siebie na rzecz drugiego człowieka – mówił bp Stanisław Jamrozek w homilii podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w archikatedrze przemyskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Adam Szal i bp Krzysztof Chudzio.

radiofara.pl

Kaznodzieja wskazał na znaczenie wieczerzy paschalnej jako tej, która poprzedzała ustanowienie Eucharystii - Naród wybrany był wezwany, aby obchodzić to święto na pamiątkę wyzwolenia z niewoli egipskiej . Wielbiąc Boga i dziękując Mu za wszystko pobożni Żydzi wierzyli, że skoro Pan dokonał tak wielkich rzeczy dla ich przodków to również dla nich, dla współczesnego pokolenia będzie tych rzeczy dokonywał. Mieli zarazem świadomość żywej obecności Pana, który jest z nimi i towarzyszy im w drodze. Najważniejszym elementem wieczerzy paschalnej był baranek spożywany przez jej uczestników. Ojciec rodziny przypominał domownikom o wielkich dziełach Boga, który wyzwolił Izrael wielką mocą i wyciągniętym ramieniem. Bóg tajemniczy i ukryty okazał się silniejszy od faraona i całego jego wojska. Stwórca wziął wtedy w swoje ręce dzieje narodu, który umiłował, ukazując wobec niego całą potęgę i bezmiar miłości – mówił bp Jamrozek.

W tę tradycję włączył się także Jezus Chrystus. Celebruje tę paschalną wieczerzę żydowską wieczorem w przeddzień swojej męki i czyni to w podniosłym klimacie Miłości. Z miłości zrodziła się Nowa Pascha, Eucharystia, w której Chrystus Pan daje nam największy dar, bo daje samego siebie. Nakazał uczniom, aby sprawowali Eucharystię na pamiątkę Jego Męki i Zmartwychwstania. Ustanowił też wtedy kapłanów Nowego Przymierza. Na tej wieczerzy nie było już baranka, bo na to miejsce Zbawiciel dał swoje ciało i swoją krew. Złożył dar z siebie. Ten dar osiągnie pełnię na Golgocie – wskazywał hierarcha.

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej wskazywał także na doniosłe znaczenie gestu łamania chleba. - Kiedy łamał chleb zgodził się wtedy połamać samego siebie, czyli złożyć z siebie Ojcu doskonałą ofiarę uwielbienia. Pozwolił się ukrzyżować, aby wolę Ojca wypełnić do końca. Dlatego gest łamania chleba przybrał znaczenie złożenia siebie w ofierze. Chrystus najlepiej pokazał, że jest bezgranicznie posłuszny i takiej postawy wymaga także od każdego wierzącego. Powinniśmy mówić Panu Bogu „tak” nawet w chwilach trudnych – apelował biskup.

Kontynuując tłumaczenie gestu łamania chleba, mówił - ten sam gest łamania chleba zawiera w sobie także pragnienie zjednoczenia z sobą wierzących. Apostołowie zrozumieli, że ten Chleb jest nie tylko dla nich, ale również dla wielu i za wielu będzie wydany. Dla tych, którzy staną się uczniami Pańskimi. Pan dając nam siebie w Komunii świętej daje moc upodabniania się do Niego- zauważył kaznodzieja.

Bp Jamrozek zauważył, ze dawanie siebie odbywa się w służbie drugiemu człowiekowi. – Chorzy stwarzają nam okazję zdobywania zasług na niebo, aby kiedyś stanąć przed Panem z naręczem dobrych uczynków. My dajemy im siebie, ale jeszcze więcej od nich otrzymujemy. Posługa dla cierpiących podejmowana z motywu miłości jest zawsze miła Panu Bogu – mówił. - Stąd tak ważne przy tym ofiarowywaniu się chorym, aby korzystać z sakramentu Eucharystii, która zawsze umacnia człowieka. Dlatego dzisiaj dziękujemy Panu za dar Eucharystii - zauważył.

Reklama

Dziękujmy dziś za dar Eucharystii i za kapłaństwo. Módlmy się także, żeby Pan powoływał tych, którzy będą mu służyć w kapłaństwie głosząc słowo Boże i sprawując sakramenty. Bardzo zachęcam rodziców, aby modlili się za swoje dzieci i byli gotowi, aby ofiarować to dziecko na służbę Panu Bogu - apelował biskup.

Swoją wdzięczność wyraził także wobec chorych, którzy ofiarują swoje cierpienia za Kościół, kapłanów i tych, którzy oddalili się od Boga. – .Dziękuję także wszystkim chorym, którzy swoje cierpienia ofiarują za Kościół i za tych, którzy są daleko od Pana Boga. Jestem przekonany, że ta ich ofiara przyniesie piękne owoce i oni- chorzy - będą mocni tą mocą, która otrzymują od Pana w Komunii świętej – mówił hierarcha.

Dlatego wszyscy powinni być pewni, że kiedy przyjmują Jezusa pod postacią chleba On jest i nieustannie towarzyszy człowiekowi, aby pokonywał każda trudność. – Kiedy przyjmujemy Jezusa – On jest w nas i przy nas i nieustannie nam towarzyszy, abyśmy pokonali każdą trudność. Niech Jego łaska, Jego bliskość wszystkim nam towarzyszą – zakończył bp Stanisław Jamrozek.

Na zakończenie przeniesiono Najświętszy Sakrament do bocznej kaplicy, gdzie przygotowano tzw. Ciemnicę oraz odśpiewano hymn „Sław języku tajemnicę”.

2021-04-02 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję