Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: chrzest dorosłych podczas Wigilii Paschalnej

„Nasi katechumeni podjęli odważną decyzję. Przez chrzest chcą być zanurzeni w śmierci Chrystusa, by razem z Nim zmartwychwstać do życia” – mówił bp Jan Wątroba podczas Wigilii Paschalnej w katedrze rzeszowskiej.

[ TEMATY ]

chrzest

katechumenat

Karol Porwich /Niedziela

Bp Jan Wątroba przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze rzeszowskiej. Podczas Mszy św. Biskup Rzeszowski udzielił sakramentu chrztu, bierzmowania i Eucharystii czterem dorosłym katechumenom.

W homilii, nawiązując do Liturgii Światła, mówił o trwającej wciąż walce między światłością i ciemnością, między prawdą a kłamstwem. „Są tacy, którzy uciekają od światła, i to możliwie, jak najdalej, a nawet próbują je zgasić i zniszczyć. Sam Chrystus wyjaśniał powody takiego zachowania. Mówił: „Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków” (J 3,20). Trwa zatem walka między synami światłości a synami ciemności, między miłującymi prawdę, a tymi, którzy jej nienawidzą” – zaznaczył kaznodzieja.

Hierarcha mówił również o symbolice pustego grobu i zwycięstwie, które zawdzięczamy zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. „Pusty grób głosi wspaniałą prawdę o życiu. Zmartwychwstały Jezus Chrystus zdaje się mówić: Nie jesteś w życiu sam! Kiedy jesteś blisko Chrystusa, zwycięzcy śmierci, piekła i szatana; kiedy jesteś z Nim zjednoczony, jesteś silny mocą wiary i Bożej miłości. Z Chrystusem zwyciężysz pokusy, grzech, cierpienia i życiowe niepowodzenia. Żyjąc i cierpiąc z Chrystusem nie przegrasz swojego życia. Będziesz uczestnikiem jego zwycięstwa i zmartwychwstania” – podkreślił duchowny.

Zwracając się do katechumenów Biskup Rzeszowski mówił o potrzebie zaufania Bożemu słowu. Przywołując komentarz abp. Grzegorza Rysia do opisu przejścia Żydów przez Morze Czerwone, bp Wątroba mówił o cudzie, który uzdalnia człowieka do zaufania Bogu nawet w najtrudniejszych okolicznościach. „Cud podczas przejścia przez Morze Czerwone nie polegał na tym, że się rozstąpiła woda – to nic dziwnego, bo Pan Bóg może wszystko. Cudem było to, że Żydzi przeszli przez to morze. Cud się zawsze dzieje w człowieku. Cud polega na zaufaniu. Ufając Bogu wchodzisz tam, gdzie zawsze tonąłeś. (…) Nasi katechumeni podjęli odważną decyzję. Przez chrzest chcą być zanurzeni w śmierci Chrystusa, by razem z Nim zmartwychwstać do życia. Otoczmy ich naszą modlitwą, aby nie zabrakło im nigdy odwagi i ufności” – zachęcał biskup.

Reklama

Podczas Mszy św. cztery osoby: Patrycja Dominika, Bartłomiej, Dawid Mateusz i Olech przyjęły sakrament chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

Neofici przygotowywali się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w Diecezjalnym Centrum Katechumenatu Dorosłych, które mieści się przy parafii Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie (ul. Kardynała K. Wojtyły 114) . Formacja rozpoczyna się we wrześniu i trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Centralnym wydarzeniem formacji jest Wigilia Paschalna, podczas której katechumeni przyjmują sakrament chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

2021-04-04 08:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarci na Boga, ludzi i wartości

Nasze pierwsze otwarcie się na Pana Boga dokonało się podczas chrztu. W dawnym rycie sakramentu chrztu kapłan tchnął i wypowiadał nad chrzczonym to samo słowo, co Chrystus: „effatha” - „otwórz się”. Wierzymy, że to otwarcie jest dokonane. Potem w życiu dojrzałym powinno być ono świadomie odnawiane. Niestety, niektórych ludzi potem dotyka choroba głuchoty i niemowy względem Pana Boga. Są zamknięci na Jego głos, chociaż ten głos do nich dochodzi; dochodzi tak jak do głuchego człowieka dochodzą dźwięki, ale ten ich nie słyszy, bo nie może, a głuchy głosu Boga nie słyszy, bo nie chce. Brak otwarcia się na głos Boga pociąga za sobą brak mówienia o Bogu i mówienia do Boga, czyli pociąga brak modlitwy. Niech nas to niepokoi, gdy widzimy ludzi głuchoniemych wobec Pana Boga. Niech nas niepokoi dzisiejsza Europa, która coraz bardziej staje się głucha i niema wobec Pana Boga. Takiej Europie prognostycy nie wróżą dobrej przyszłości, bo gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość. Niepokoi nas lansowanie w Europie nowych bożków: demokracji, wolności i tolerancji: demokracji bez wartości, wolności bez prawdy i tolerancji wobec zła, kłamstwa, tolerancji w jedną stronę, wobec nowych bezbożnych trendów, ale nie wobec chrześcijaństwa.
Ojciec Święty Benedykt XVI powiedział, że jesteśmy dziś zalewani zewsząd słowami ludzkimi i w takiej sytuacji jest nam trudno usłyszeć głos Boga, i możemy stać się wobec Niego głuchymi.
Moi drodzy, czujmy się powołani do otwierania ludzi na Pana Boga. Użyczaj Jezusowi ust i mów odważnie do takiego człowieka, może twojego bliskiego, może nawet przyjaciela: mów - „otwórz się”. Nie bój się niczego nie stracisz, z niczego nie będziesz ograbiony. Jest Bóg, który cię kocha, który cię chce zbawić. Otwórz się, uwierz, słuchaj, co mówi do ciebie, nie przegrasz, ale poznasz smak życia.
Ważne jest także nasze otwarcie się na bliźniego. Drugi człowiek jest zawsze najbliższym partnerem naszego życia. Od wczesnego dzieciństwa jesteśmy jakby z natury otwarci na mamę, tatę, na rodzeństwo, na koleżanki i kolegów. Ale potem można zachorować na głuchotę i odjęcie mowy, gdy przestajemy drugich słuchać, gdy przestajemy z nimi rozmawiać. I tak można stać się głuchoniemym wobec człowieka.
Św. Jakub Apostoł przypomina nam dzisiaj, iż winniśmy być otwartymi na ludzi ubogich. Ubodzy w dziejach Kościoła stanowili uprzywilejowaną grupę chrześcijan. Kościół zapatrzony w swojego Założyciela usiłował brać ich w obronę i nieść im pomoc. Spotkania z ludźmi biednymi, potrzebującymi są zwykle trudne, ale są ważne i potrzebne. Zadbajmy, by im nie zabrakło chleba, by nie czuli się niepotrzebni, na marginesie.
Do życia godnego człowieka potrzebne jest także otwarcie na wartości, takie jak: prawda, dobro, piękno, nowe życie, kolejne dziecko w małżeństwie. Najbardziej dziś rzuca się w oczy brak otwarcia na prawdę. W związku z rozpoczętym rokiem szkolnym jeden z redaktorów katolickich napisał: „To brak prawdy, a nie pieniędzy jest dzisiaj największą bolączką systemu wychowania młodzieży”.
Drodzy bracia i siostry, dziękujmy Bogu wraz z rolnikami za plony ziemi. Wypraszajmy dla ludzi pracujących na roli łaskę zdrowia duchowego i fizycznego, ale prośmy także o to, by ludzie otwierali się na słowo Chrystusa, na słowo Kościoła, by nie byli głuchoniemi wobec Boga i człowieka. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Cantalamessa: dajmy światu nadzieję, nie ludzką, ale w Chrystusie

2022-12-09 14:01

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Nie ma piękniejszego daru, który Kościół może dać dziś światu niż chrześcijańska nadzieja – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu adwentowym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Wyjaśnił zarazem, że nadzieję trzeba głosić nie w postawie obronnej czy apologetycznej, lecz jako element kerygmatu, przepowiadania Jezusa Chrystusa, Jego zmartwychwstania.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że głoszenie nadziei na życie przyszłe było główną misją pierwotnego Kościoła i zadecydowało też o powodzeniu ewangelizacji w starożytnym świecie. „Jednym z czynników, który zadecydował o szybkim szerzeniu się wiary na początku chrześcijaństwa, było chrześcijańskie głoszenie życia po śmierci, nieskończenie piękniejszego i radośniejszego niż życie na ziemi. Cesarz Hadrian wybudował sobie w różnych miejscach na świecie wspaniałe wille i przygotował dla siebie mauzoleum, które dziś jest Zamkiem Anioła, niedaleko stąd. Kiedy zbliżał się już do śmierci, napisał też dla siebie nagrobne epitafium. Zwracając się do swej duszy, kazał jej po raz ostatni spojrzeć na piękno i rozrywki tego świata, bo, jak mówił, zstępujesz w miejsca bezbarwne, uciążliwe i ogołocone. Do Hadesu! Można sobie wyobrazić jak wielkim szok duchowy musiało wywoływać głoszenie w takich okolicznościach życia nieskończenie pełniejszego i jaśniejszego niż to, które kończyło się w chwili śmierci. I to też tłumaczy, dlaczego wyobrażenia i symbole życia wiecznego tak często pojawiają się na chrześcijańskich grobach w katakumbach” – wyjaśnił kard. Cantalamessa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję