Reklama

Niedziela Świdnicka

W Lądku Zdroju pożegnano Jana Mroczkowskiego - zasłużonego dla wolności i demokracji

W piątek 26 marca pożegnano Jana Mroczkowskiego, jednego najbardziej zasłużonych dla odzyskania wolności i demokracji w Polsce i w Czechach.

2021-03-27 23:34

Julian Golak

Kondukt żałobny z prochami zmarłego Jana Mroczkowskiego

Kondukt żałobny z prochami zmarłego Jana Mroczkowskiego

Obrzędy żałobne rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Aleksandra Trojana, proboszcza miejscowej wspólnoty. Homilię wygłosił przyjaciel zmarłego, ks. kan. Tadeusz Faryś, kapelan „Solidarności”, który podkreślił aktywność i odwagę zmarłego działacza Solidarności Polsko- Czesko-Słowackiej i Solidarności Walczącej.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał historyczną scenę z okresu stanu wojennego, która szczególnie utkwiła mu w pamięci. Na głównym gmachu Domu Zdrojowego „Wojciech” należącego do Uzdrowiska Lądek Zdrój wykonano w stanie wojennym nielegalny napis „Niech żyje Solidarność”. - Taki wielki optymizm mieli działacze podziemnej „Solidarności” w najbardziej mrocznym okresie naszej historii jakim był stan wojenny. Takim odważnym człowiekiem, który narażał swoje życie dla innych i nielegalnie dokonywał przerzutów przez „zieloną granicę” Jan Mroczkowski - podkreślił m.in. ks. kan. Tadeusz Faryś.

Julian Golak

Kapłani, od lewej ks. kan. Tadeusz Farys i ks. kan. Aleksander Trojan, podczas Mszy pogrzebowej w intencji zmarłego Jana Mroczkowskiego.

Kapłani, od lewej ks. kan. Tadeusz Farys i ks. kan. Aleksander Trojan, podczas Mszy pogrzebowej w intencji zmarłego Jana Mroczkowskiego.

Na ogromne zasługi Jana Mroczkowskiego w walce z władzą komunistyczną o odzyskane wolności i demokracji w Polsce i w Czechach wskazywali również w swoich wystąpieniach działacze Solidarności Polsko -Czesko-Słowackiej Julian Golak i Mirosław Jasiński, a mogiłę pokryły wieńce m.in. od: konsula honorowego Czech Arkadiusza Ignasiaka i Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął przewodniczącego Wspólnoty Sant'Egidio

2021-04-19 20:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Sant'Egidio

santegidio.org

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji Marco Impagliazzo, przewodniczącego Wspólnoty Sant'Egidio. Dialog międzyreligijny, zaangażowanie na rzecz pokoju, korytarze humanitarne i pomoc rodzinom w trudnych czasach pandemii: to według włoskiej agencji informacyjnej ANSA tematy poruszane podczas długiej rozmowy w Watykanie.

Po podróży papieża Franciszka do Iraku temat dialogu z innymi religiami pozostaje na pierwszym planie i należy go wzmacniać, biorąc pod uwagę, że może być dźwignią pokoju na terytoriach szczególnie dotkniętych konfliktami. Papież w szczególny sposób wyraził swoje zaniepokojenie wydarzeniami w północnym Mozambiku, kraju w którym Wspólnota Sant'Egidio jest zaangażowana i obecna od wielu lat.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma e-skierowanie

Z Narodowym Programem Szczepień staramy się być o krok przed dostawami szczepionek - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki i podkreślał, że udaje się wywierać coraz lepszą presję na dostawców.

"Do tej pory broniliśmy się cały czas przed tą ponurą zarazą, dzisiaj jesteśmy coraz lepiej przygotowani, żeby dzięki coraz większej liczbie dawek szczepionek, które do nas przybywają, móc wykorzystać tę infrastrukturę do szczepień, która została stworzona" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Francuscy trapiści podarowali stuletnie dęby na odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame

2021-04-19 15:36

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

źródło: wPolityce.pl

Założycielskie opactwo trapistów La Trappe podarowało dwa stuletnie dęby na odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame. Poinformował o tym w rozmowie z gazetą „La Croix” nowy przełożony klasztoru w Soligny-la-Trappe w departamencie Orne o. Thomas Georgeon.

Zakonnik przypomniał, że już w średniowieczu mnisi aktywnie uczestniczyli w budowie katedr. Wyraził zadowolenie, że w ten sposób ta tradycja zostanie podtrzymana także w dziedzictwie religijnym Notre-Dame.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję