Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Szal: Prawda o zmartwychwstaniu to jest rzeczywistość, w której żyjemy

O poranku w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 4 kwietnia 2021 r., w Bazylice Archikatedralnej wybrzmiało radosne Alleluja. Mszy świętej rezurekcyjnej przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyski. – Prawda o Zmartwychwstaniu to nie jest przeszłość. To nie jest tylko tradycja. To jest rzeczywistość, w której żyjemy – powiedział w homilii hierarcha.

Marek Łabuński

Abp Adam Szal błogosławi archidiecezję, marzec 2020 r.

Abp Adam Szal błogosławi archidiecezję, marzec 2020 r.

Modlitwa rozpoczęła się w kaplicy Bożego Grobu, skąd wyruszyła procesja rezurekcyjna. Do okoła Bazyliki Archikatedralnej przeszli tylko kapłani i asysta liturgiczna. Ze względów sanitarnych i trwającej pandemii wierni zgromadzeni w świątyni pozostali na swoich miejscach. Odśpiewano uroczyste „Te Deum” dziękując Bogu za cud Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie radosnej Liturgii Słowa wyśpiewano także Sekwencję Wielkanocną.

Na rozpoczęcie homilii abp Adam Szal przywołał słowa Pisma Świętego „Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu„. – Te dziwne słowa, która św. Piotr wypowiedział w dzisiejszym pierwszym czytaniu z jednej strony są stwierdzeniem faktu, a z drugiej są pytaniem – mówił metropolita przemyski. – Jezus z Nazaretu znał serce i myśli człowieka. Wiedział jakie są intencje tych, którzy Go otaczają – dodał. Dlatego Zbawiciel przewidywał pewne sytuacje, zapowiadał ważne wydarzenia.

Reklama

Odpowiadając na postawione pytanie o sprawę Jezusa z Nazaretu św. Piotr spuentował: „Bóg wskrzesił Go, a my jesteśmy tego świadkami”. – Dziś wspominamy to wydarzenie. Zmartwychwstanie Pana Jezusa dokonało się bez świadków. Skąd zatem wiedział Piotr o zmartwychwstaniu? Na czym jest oparta nasza wiara i prawda, że Chrystus zmartwychwstał? – pytał kaznodzieja. O tym mówią nam znaki zmartwychwstania.

Pierwszym znakiem zmartwychwstania jest znalezienie pustego grobu, a drugim tzw. Chrystofanie, czyli ukazywanie się Jezusa po zmartwychwstaniu. – W Nowym Testamencie mamy jedenaście opisów zjawienia się Chrystusa w ciągu czterdziestu dni po zmartwychwstaniu. A w dniu dzisiejszym, w dzień zmartwychwstania, Pan Jezus ukazał się pięciokrotnie – tłumaczył hierarcha. Dowodem na cud powstania z martwych jest także świadectwo ówczesnych ludzi, którzy po zmartwychwstaniu rozmawiali z Jezusem, spożywali z Nim posiłki i dotykali Go.

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego należy sobie zadać pytanie – czym ono jest dla mnie? – To wielkie wydarzenie, które rozegrało się w historii, ale które wykracza poza historię. Które jest transcendentne, czyli wykracza poza nasze zmysły – powiedział arcybiskup. – To zmartwychwstanie to nie tylko powrót do tego życia, które Pan Jezus miał przed swoją śmiercią. Do życia biologicznego, takie jakie my posiadamy. Ale to przejście do życia uwielbionego, do życia niebieskiego, które mamy nadzieję stanie się także naszym udziałem w przyszłości. Dlatego też zmartwychwstanie wykracza poza nasze zmysły i dlatego jest przedmiotem naszej wiary – dodał hierarcha.

Reklama

Metropolita zauważył, że w historii ludzkości było wielu wybitnych ludzi, ale świat i ludzie o nich zapominają. – Dzisiaj, w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, przeżywamy wydarzenie mówiące o tym, że Bóg nie jest Bogiem umarłych, nie jest bohaterem z przeszłości, ale żyje! Dla Niego my żyjemy i umieramy i dla Niego będziemy żyć wiecznie – zwrócił uwagę abp Szal. – Zmartwychwstanie pokazuje nam także, że do życia wiecznego idzie się przez trudy, przez krzyż. Do wielkanocnego poranka trzeba było dojść przez Wielki Czwartek, Wielki Piątek. Taką drogę obrał Chrystus. Na taką drogę nas zaprasza i taką drogą nas prowadzi – dodał.

– Prawda o Zmartwychwstaniu to nie jest przeszłość. To nie jest tylko tradycja. To jest rzeczywistość, w której żyjemy – zaznaczył arcybiskup. Dlatego aby właściwe świętować zmartwychwstanie trzeba odrzucić zły kwas, „kwas złości i przewrotności, a świętować przy chlebie czystości i prawdy”. – Świętowanie zmartwychwstania polega na odsunięciu właśnie ze swojego serca tego, co jest złe i przewrotne. Tego, co jest grzeszne – dodał kaznodzieja. Ma to szczególne znaczenie w wymiarze osobistym, rodzinnym i narodowym. – Te trzy elementy idą ze sobą w parze. Nie można ich odłączyć – dodał.

Na zakończenie homilii abp Adam Szal złożył zebranym w Archikatedrze oraz łączącym się duchowo za pośrednictwem transmisji radiowo-telewizyjnej Radia FARA pełne wiary życzenia wielkanocne. – Gdy kamień grobowy zasuwa się na drogę naszego życia niech Zmartwychwstały Pan swoją mocą go zatrzyma. A nam niech da wiarę, nadzieję, radość i ufność w to, ze On jest z nami. Niech Bóg nieustannie zmartwychwstaje w naszych sercach, w naszych rodzinach i w naszym narodzie. Pełnych pokoju świąt Zmartwychwstania Pańskiego – zakończył homilię metropolita przemyski.

2021-04-06 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję