Reklama

Kościół

Ks. T. Jasiński: Opatrzność wyróżniła Wilno jako miejsce narodzin kultu Miłosierdzia Bożego

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Opatrzności Bożej, że zechciała wyróżnić nasze miasto tak wielkim darem jak nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i że tu powstała jedna z dwóch (po Ojcze nasz) modlitwa podyktowana przez Pana Jezusa – powiedział KAI ks. Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii Świętego Ducha w Wilnie.

[ TEMATY ]

Wilno

Boże Miłosierdzie

B.M.Sztajner/Niedziela

Przed zbliżającą się Niedzielą Miłosierdzia – 11 kwietnia opowiedział on o obchodach tego święta w mieście, które odegrało ogromną rolę w narodzinach tego kultu i o jego osobliwościach na Litwie.

Oto zapis rozmowy z polskim kapłanem z Wilna:

Reklama

– Wilno, a konkretnie obecny kościół Świętego Ducha, jest kolebką nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego i miejscem objawień Pana Jezusa siostrze Faustynie Kowalskiej. Jak obecnie wygląda ten kult zarówno w samym mieście, jak i na całej Litwie?

- Jeśli chodzi o Wilno, to od czasu rozbudowania tego kultu przez kościół Ducha Świętego w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku bardzo się on rozszerzył na parafie litewskie w tym mieście. Ukazał się Dzienniczek św. Faustyny w języku litewskim, pojawiły się przewodniki w różnych językach po wileńskim Szlaku Miłosierdzia. Gruntownie wyremontowano Domek św. Faustyny na Antokolu, a więc miejsca powstania Koronki do Miłosierdzia Bożego. W innych parafiach na Litwie też kult przyjął się i się rozwija. Szczególnym novum w ostatnich latach jest powstanie w parafiach tradycji tzw. Wypominków za żywych w Tygodniu Miłosierdzia, który na Litwie trwa od Poniedziałku Wielkanocnego do Niedzieli Miłosierdzia.

– Jak Kościół w tym kraju przygotowuje się do obchodów Niedzieli Miłosierdzia Bożego? Jakie inicjatywy duszpasterskie podejmuje w związku z tym?

Reklama

– Głównym ośrodkiem obchodów jest oczywiście Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które przygotowało niezmiernie bogaty wachlarz propozycji. Poczynając od codziennych 5 Mszy św. – czterech po litewsku i jednej po polsku – po całonocną adorację Najświętszego Sakramentu, konferencje na temat życia rodzinnego, śpiewaną w różnych językach Ewangelię i Apokalipsę św. Jana. Wszystkie te wydarzenia i nabożeństwa są transmitowane na kanale youtube www.gailestingumas.lt i przez litewskie Radio Maryja (Marijos Radijas). Przewidziano też transmisje Mszy świętych po angielsku do Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem EWTN Global Catholic Network i po francusku przez Radio Esperance. Z kolei Centrum Pielgrzymkowe Archidiecezji Wileńskiej organizuje pielgrzymkę Szlakiem Miłosierdzia z Ostrej Bramy do Domku św. Faustyny.

– W 2005 roku kard. Juozas Bačkis polecił przenieść oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego z Waszej świątyni do kościoła Świętej Trójcy, co wywołało duże niezadowolenie miejscowych Polaków. Jak dzisiaj wygląda ta sprawa, czy Miłosierdzie Boże łączy a nie dzieli mieszkańców Wilna?

– Oczywiście, Miłosierdzie Boże jest ponad podziałami i łączy, chociaż pewien niesmak po tamtym wydarzeniu pozostał.

– Czym dla Księdza jako proboszcza, ale też osobiście jako człowieka wierzącego, jest kult Miłosierdzia Bożego? Czy fakt mieszkania w mieście, w którym (współ)rodziło się to nabożeństwo, miał tu istotne znaczenie?

– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Opatrzności Bożej, że zechciała wyróżnić nasze miasto tak wielkim darem, że tu powstała jedna z dwóch (po Ojcze nasz) modlitwa podyktowana przez Pana Jezusa, że tu został namalowany obraz Jezusa Miłosiernego i że tu od wieków wznosi się tron Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Jest to powodem radości, dumy ale też zadania, bo komu wiele dano, od tego wiele się będzie się wymagało.

– Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Krzysztof Gołębiowski (KAI)

2021-04-08 21:19

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP na rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Boże Miłosierdzie

Beata Pieczykura/Niedziela

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia jest wyjątkowy ze względu na bardzo trudną sytuację w Polsce i na świecie, ze względu na panującą epidemię! – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w słowie na Niedzielę Miłosierdzia. Rozpocznie ona Tydzień Miłosierdzia, którego hasłem będą w tym roku słowa kard. Stefana Wyszyńskiego „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”.

A oto pełen tekst dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję