Reklama

Niedziela Legnicka

Uczcili 780 rocznice bitwy pod Legnicą

9 kwietnia obchodziliśmy rocznicę wielkiej bitwy, która 780 lat temu została stoczona pod Legnicą. Wtedy to polskie i europejskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii, jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich.

Monika Łukaszów

W bitwie poległ książę Henryk Pobożny, syn Świętej Jadwigi. I choć bitwa była przegrana, jednak walka w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski, zatrzymała pochód Mongołów na zachód Europy.

W ramach upamiętnienia tego historycznego wydarzenia, od kilkunastu już lat w Gminie Legnickie Pole, właśnie w tym czasie, odbywa się wielki piknik historyczny. Wtedy to, ta niewielka miejscowość przenosi się w czasy średniowiecza, gdzie na uliczkach można spotkać damy dworu, rycerzy czy też mongolskich wojowników, a nawet samego Henryka Pobożnego. A tuż obok miejscowej bazyliki pw. Podwyższenia Krzyża św. i Św. Jadwigi Śląskiej od lat rozbijały się obozy rycerstwa chrześcijańskiego i mongolskiego. Trzeba przyznać, że było to wielkie święto nie tylko dla mieszkańców Legnickiego Pola, ale także dla całej Gminy.

Reklama

W tym roku jednak, zresztą podobnie jak w poprzednim, było inaczej. Ze względu na panującą pandemię coronavirusa i obostrzenia z nią związane, jedynie w symboliczny sposób można było uczcić kolejną rocznicę tej historycznej bitwy.

W godzinach porannych reprezentacja rekonstruktorów na czele z Henrykiem Pobożnym, w którego rolę od lat wciela się legniczanin Marek Mojecki, złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod legnickim obeliskiem upamiętniającym 2000 lat chrześcijaństwa. Następnie w kilkuosobowej grupie, rekonstruktorzy wyruszając z kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Koskowicach przeszli w kilkukilometrowej pielgrzymce do Bazyliki Mniejszej w Legnickim Polu. Na zakończenie uroczystości, w Bazylice została odprawiona Msza św. w intencji poległego w bitwie księcia Henryka Pobożnego i jego rycerstwa, której przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Włodzimierz Gucwa. We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in.: Piotr Karwan Radny Sejmiku Dolnośląskiego, Starosta Legnicki Adam Babuśka a także przedstawiciele Gminy Legnickie Pole z wójtem Rafałem Plezią na czele oraz rekonstruktorzy i mieszkańcy Legnickiego Pola.

- Mamy nadzieję że ta pandemia wreszcie się skończy i kolejne rocznice tej ważnej dla naszej historii bitwy, uda nam się obchodzić i świętować już bardziej uroczyście i w większym gronie, jak to miało miejsce w poprzednich latach – mówili na zakończenie mieszkańcy Legnickiego Pola.

Warto dodać, iż po wielu dyskusjach, które trwały kilka lat, podczas marcowej sesji Rady Miasta Legnicy, radni wyrazili zgodę, aby w centrum Legnicy stanął pomnik księcia Henryka II Pobożnego. Według przedstawionego projektu ma to być 3-metrowa rzeźba księcia Henryka na koniu, wykonana z brązu. Budową zajmie się fundacja „Książę Henryk Pobożny - Obrońca Europy”.

2021-04-13 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa

2021-09-17 16:40

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Gidle

Dekanalne dni chorych

Maciej Orman/Niedziela

– Krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa i naszego zawierzenia Bogu – powiedział abp Wacław Depo w sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych w Gidlach. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w ramach dekanalnego dnia chorych.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów: św. Lamberta i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku oraz brzeźnickiego, gidelskiego, kłomnickiego i pajęczańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję