Reklama

Niedziela Przemyska

Czuwania Młodych – Krzyż na drogę…

Gdy zbliżał Wielki Post społeczność młodych #Replay.Panama ubogacona doświadczeniem adwentowych czuwań kontynuowała modlitewne spotkania. Tym razem spotkania te odbywały się przy krzyżu jako Wielkopostne Czuwania Młodych, które miały pomóc w przygotowaniu się na Wielkanoc.

archiwum replay.Panama

Uczestnicy zanieśli światło Zmartwychwstałego do swoich środowisk

Uczestnicy zanieśli światło Zmartwychwstałego do swoich środowisk

Czuwania te, były także kolejnym krokiem w kierunku ŚDM w Lizbonie w 2023 roku. Wielkopostne Czuwania odbywały w kościele parafialnym w Wierzbnej. Pierwsze spotkanie odbyło się w sobotę 20 lutego o godz. 20.00 pod hasłem „Krzyż na drogę – Krzyż zgorszenia” W czasie tego wydarzenia wiary, młodzi ludzie adorowali pierwszy krzyż SMAPu. Adorację poprzedził obrzęd wprowadzenia krzyża do świątyni przez młodzież. Tematykę spotkania pomogło nam zrozumieć słowo Boże oraz wygłoszone świadectwo sióstr Iwony i Magdaleny. 6 marca odbyło się kolejne Wielkopostne Czuwanie Młodych - "Krzyż na drogę - Krzyż głupstwa". Temat został zaczerpnięty z cytatu pochodzącego z Pierwszego Listu do Koryntian (1 Kor 1, 23-24). To spotkanie rozpoczęło milczenie i wymowny gest prostracji - upadnięcia na twarz przed tajemnicą Chrystusowego Krzyża. Ten trudny temat krzyża obecnego w życiu pomogło młodym zgłębić Boże Słowo, katecheza, świadectwo Weroniki oraz trwanie na adoracji.

Reklama

Natomiast spotkaniem pod hasłem: „Krzyż na drogę - Krzyż mocy i mądrości Bożej" zwieńczono Wielkopostne Czuwania Młodych. Młodzi dotarli w nich do tajemnicy krzyża chwalebnego - krzyża, który przez Chrystusa stał się znakiem nie zgorszenia i głupstwa, lecz naszego zbawienia. Szczególnym elementem tego spotkania było wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, oraz posłanie do świadczenia o Nim, czego znakiem było przyjęcie krzyża.

Jednak to nie koniec tych modlitewnych spotkań. W sobotę 10 kwietnia, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia młodzi zgromadzili się w Bazylice Bożego Grobu w Przeworsku, aby adorować Pana Jezusa podczas Wielkanocnego Czuwania Młodych. Temu spotkaniu przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio. Miało ono na celu poprowadzić od Krzyża Chrystusa do Zmartwychwstania, dlatego tematem tego wielkanocnego czuwania był „Krzyż na drogę – do chwały Zmartychwstania.” Modlitwa rozpoczęła się od zapalenia świecy paschalnej w kaplicy Bożego Grobu. Chrystusowe światło doprowadziło uczestników spotkania do Liturgii Słowa, w trakcie której homilię wygłosił ksiądz biskup. W czasie Czuwania Młodych nie mogło zabraknąć świadectwa, którym podzieliła się Marta. Kolejnym etapem tej modlitwy była adoracja Chrystusa Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie, zwieńczona Koronką do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwem. Przed rozesłaniem przedstawiciele młodzieży odpalili od paschału swoje świece na znak posłania - głoszenia światu nowiny o Zmartwychwstałym Panu!

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż młodzi mogli uczestniczyć w czuwaniach osobiście a także dzięki transmisji on-line na fanpage Replay.Panama i kanale Youtube. W posługę muzyczną, liturgiczną oraz techniczną przy transmisji włączali się młodzi z całej Archidiecezji Przemyskiej. Te czuwania były także przygotowaniem do Światowych dni Młodych, które odbędzie się w Lizbonie w 2023 roku.

2021-04-14 10:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję