Reklama

Kościół

Bp Piotrowski wydał rozporządzenia dot. organizacji I Komunii Świętej w 2021 r.

Uzgadnianie terminów uroczystości z rodzicami, przestrzeganie zaleceń sanitarnych i nacisk na przygotowanie rodzinne – pojawiły się w komunikacie bp. Jana Piotrowskiego, regulującym zasady organizacji pierwszej komunii świętej w parafiach diecezji kieleckiej w roku 2021.

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

AdobeStock.pl

Komunikat biskup kieruje do księży, sióstr zakonnych, katechetów i rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej, w związku z trwającym stanem epidemicznym, zmieniającymi się zaleceniami sanitarnymi oraz licznymi pytaniami.

Biskup zaleca, aby terminy uroczystości I Komunii Świętej w parafii były ustalane jako „wspólna decyzja proboszcza parafii i rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej”, natomiast „w sytuacji, gdy nie będzie jednomyślności, co do jednego terminu, to dla pozostałej grupy dzieci (…) należy ustalić nowy termin I Komunii Świętej w późniejszym czasie, ale nie później niż do końca 2021 roku”.

Reklama

W organizacji uroczystości konieczne jest uwzględnianie „aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych w miejscach kultu”. Gdy będą w danej chwili wymagały tego przepisy sanitarne i okoliczności sanitarne - „należy organizować uroczystość I Komunii Świętej w mniejszych grupach”.

Bp Piotrowski podkreśla także zadania rodziców i przygotowania rodzinnego do sakramentu, traktując rodzinę jako Kościół Domowy.

„Przypominam zasadę, że obowiązek przygotowania dzieci do I Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach i odbywa się w rodzinach, które są Kościołem Domowym. W tym obowiązku rodzice są wspomagani przez księży, siostry zakonne, czy katechetów świeckich”. Natomiast „na proboszczu parafii spoczywa obowiązek zweryfikowania odpowiedniego przygotowania dzieci do spowiedzi świętej i przyjęcia I Komunii Świętej”.

Podziel się cytatem

Reklama

Niezbędne przygotowania prowadzone w parafiach powinno, według zaleceń biskupa, odbywać się w sposób zdalny, albo w małych grupach. Biskup przypomniał, że dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej mają wcześniej przystąpić do indywidualnej spowiedzi. Ma ona zostać zorganizowana z zachowaniem wymaganych środków sanitarnych.

„Zapraszam i zachęcam dzieci wraz ze swoimi rodzicami, aby poprzez modlitwę i wspólne przeżywanie Mszy św. przygotowywały się do dobrego przyjęcia tego sakramentu” – napisał bp Jan Piotrowski.

2021-04-14 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć minut dla kościoła

Pierwsza Komunia św.to doskonała okazja dla duszpasterstwa parafialnego. Jak ten czas dobrze wykorzystać?

W niedzielnej Mszy św. uczestniczy ok. 20 proc. mieszkańców stolicy. Przekaz z kościelnej ambony trafia więc tylko do co piątej osoby. O wiele większy zasięg społecznego oddziaływania ma katecheza szkolna. – Przynajmniej do czasu Pierwszej Komunii św. mamy prawie stuprocentową frekwencję na lekcjach religii – mówi ks. dr Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Warszawskiej Kurii Metropolitalnej.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Ruch Laudato sì i odpowiedzialność katolików za wspólny dom

2021-07-29 20:39

[ TEMATY ]

ekologia

ruch

katolicki

Vatican News

Chcemy zainspirować wspólnotę katolicką do większej troski o wspólny dom i wdrażania sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej. Taki cel stawiają sobie członkowie największej katolickiej organizacji klimatycznej na świecie Global Catholic Climate Movement. Powstała ona w 2015 roku na kanwie papieskiej encykliki ekologicznej i za aprobatą Papieża Franciszka właśnie zmieniła nazwę na Ruch Laudato sì.

„Ta nowa nazwa lepiej oddaje misję nawrócenia ekologicznego, która charakteryzuje nasz ruch i jest czymś więcej niż tylko walką ze zmianami klimatycznymi” – mówi Radiu Watykańskiemu Tomás Insua. Jest on założycielem i dyrektorem wykonawczym Ruchu Laudato sì, który zrzesza ponad 800 organizacji na całym świecie, w tym także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję