Reklama

Niedziela Przemyska

Uroczystości katyńsko-smoleńskie w Jarosławiu

We wtorek, 13 kwietnia 2021 r., przypadł Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uchwalony w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, a także obchodzonej niedawno 11. rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyły się uroczystości Katyńsko-Smoleńskie. Eucharystii, która rozpoczęła to wydarzenie przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski.

TV ANgel

W homilii Pasterz Archidiecezji Przemyskiej przypomniał, jak ważna jest jedność w Kościele i w narodzie. – Brak jedności to grzech. Grzech powoduje rozdarcie między Bogiem, a ludźmi; między ludźmi w konkretnych sytuacjach. Jedność Kościoła to cel, do którego dążył Chrystus. Jedność ludzi to zadanie, które Chrystus realizował i które powierzył nam – powiedział kaznodzieja. Tej jedności strzegli pierwsi Apostołowie i czynią to do dziś na całym świecie ich następcy, biskupi i kapłani.

Dlatego abp Szal przywołał w homilii postać wietnamskiego kardynała Franciszka Ksawerego Nguyễn Văn Thuậna, który pomimo tortur nigdy nie ugiął się przed władzami komunistycznymi i był wierny Kościołowi. – Przez trzynaście lat był torturowany w więzieniu, ale wiedział że dla niego jedność z papieżem jest priorytetem, bo to jest jedność, którą polecił zachować Chrystus – zauważył hierarcha.

Reklama

Następnie kaznodzieja przypomniał wszystkim, że jedność jest wielki darem i zobowiązaniem dla ludzi współczesnych. – To dar, o który powinniśmy dbać, o który powinniśmy się modlić. Nie tylko wtedy kiedy Kościół ogłasza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ale także i dzisiaj, kiedy pochylamy się nad mogiłami ludzi, którzy w pewnym sensie są ofiarami braku jedności. Braku tej jedności między ludźmi, a Panem Bogiem. Bo jeżeli w ich serca wszedł grzech, jeżeli zostały zakwestionowane wymogi Ewangelii, jeżeli nie przestrzegali przykazań to wtedy wyciągali zbrodniczą rękę i innych wtrącali do niewoli, wywozili na Sybir czy też do gułagów i obozów koncentracyjnych – powiedział arcybiskup.

Jedność, według hierarchy, to nie jednolitość, ale różnorodność w kierowaniu się jednym sercem i wzajemną miłością. – Chodzi w sumie o potrójną jedność: z sobą, z Panem Bogiem i z innymi ludźmi – podkreślał hierarcha.

– Dzisiaj pochylamy się nad Ojczyzną. Zauważamy, patrząc na historię naszej Ojczyzny, pewną prawidłowość. Jeżeli między naszymi przodkami była jedność, współpraca, zgoda to wtedy były i sukcesy, i tryumfy. I odwrotnie. Jeżeli były kłótnie, nieporozumienia, to pojawiały się porażki i konsekwencje tych porażek, a z nich jedną z największych były rozbiory – przypominał abp Szal wymieniając różne fakty i zdarzenia historyczne na przestrzeni wieków, która świadczą o ciągłej walce Polaków o własną suwerenność, niepodległość i życie z Bogiem.

Reklama

Skutkiem grzechu jest śmierć, która w obliczu konfliktów nabiera dramatycznego charakteru. Tak było w przypadku zborni katyńskiej. – 3 marca 1940 roku wydano wyrok śmierci na naszych Rodakach,. Ten wyrok śmierci okrutny, bo wyegzekwowano go strzałem w tył głowy. To haniebna śmierć, w opuszczeniu, w osamotnieniu. Jakże bolesne było to że temu wydarzeniu towarzyszyło też kłamstwo katyńskie trwające właściwie pięćdziesiąt lat. Rosjanie przyznali się oficjalnie do niego dopiero 13 kwietnia 1990 roku – powiedział metropolita przemyski.

Z tym tragicznym wydarzeniem zbrodni katyńskiej łączy się także znacznie młodsza tragedia – katastrofa smoleńska, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, przedstawiciele parlamentu, rządu, różnych organizacji, świata nauki, duchowni i świeccy, i z lewicy, i z prawicy. – Dziś mówimy o tym, bo zjednoczyła ich śmierć. A może właśnie po to, żebyśmy mogli dzisiaj jeszcze odważniej modlić się o jedność naszej Ojczyzny. Ta modlitwa jednoczyła nas wtedy, pamiętam i tu w Jarosławiu. Ale wiemy, że tej modlitwie wtedy i obecnie towarzyszy niestety walka z krzyżem, czy też marsze i antymarsze, wulgaryzmy. Ileż wtedy było agresji, ile teraz jest agresji. Jeszcze więcej – ubolewał abp Adam Szal.

Wobec tego zadał pytanie – co robić, aby się temu przeciwstawiać. – Kierowani wiarą mamy tę jedność zaprowadzać. Najpierw w samym sobie, s swoim sercu. Potem w rodzinie, w zakładzie pracy, w naszych środowiskach w których żyjemy – podpowiadał kaznodzieja. Dlatego trzeba się modlić, aby w naszej Ojczyźnie pojawiła się troska o wspólne dobro i budowanie Ojczyzny w jedności.

Na zakończenie abp Adam Szal przywołał postać Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskie, który był ojcem i nauczycielem narodu. – Mówił o tym, że dla Ojczyzny można nie tylko umierać, ale też trzeba wytrwać, żyć, wytrzymać całe lata i dążyć do jedności – przypominał hierarcha. – Niech ten program polegający na staraniu się, na dążeniu do jedności niech będzie naszym osobistym programem – prosił arcybiskup, a homilię zakończył modlitwą za Ojczyznę ułożoną przez Sługę Bożego ks. Piotra Skargę.

Po Eucharystii delegacje przybyłe na uroczystości katyńsko-smoleńskie złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem symbolizującym najważniejsze wydarzenia z historii Polski, w tym właśnie pamięć o zbrodni katyńskiej z 1940 r. i katastrofie pod Smoleńskiem z 2010 roku.

2021-04-15 10:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję