Reklama

Niedziela Legnicka

O dojrzałej osobowości

Przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich z terenu Diecezji Legnickiej, uczestniczyli w Diecezjalnym Dniu Skupienia, który w sobotę 17 kwietnia odbył się w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy.

Monika Łukaszów

Na te, comiesięczne spotkania, które w tej parafii regularnie odbywają się od początku roku, osoby konsekrowane zaprasza o. Zdzisław Tamioła OFMConv., referent Biskupa Legnickiego ds. życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

Trochę psychologii

Reklama

Kwietniowy dzień skupienia, poświęcony został zagadnieniom psychologicznym. Konferencję pt. „Przemiana osobowości w aspekcie psychologicznym”, wygłosiła doktor psychologii oraz psychoterapeuta – s. Elżbieta Raszczyk OSC, klaryska z Zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary. W swoim wykładzie, Siostra mówiła m.in. o osobowości i przemianach, które powinny dokonywać się w każdym, w dążeniu do świętości.

- Dążymy do osobowości w formie ostatecznej, tej doskonałej, która ma być dojrzała spójna i stateczna - mówiła s. Elżbieta.

Powołując się na jednego z klasyków psychologii Gordona Allporta, omówiła pięć elementów dojrzałej osobowości, którymi Siostra posługuje się, robiąc między innymi ekspertyzy kandydata na ołtarze. Mówiła o filozofii życia, rozszerzaniu własnego „ja”, emocjonalności, kontaktach oraz obiektywizacji.

Reklama

Och, te emocje

- Każdy z nas ma jakiś problem ze swoją emocjonalnością. Albo żałuje się że czegoś się nie powiedziało gdy trzeba było się odezwać, albo że powiedziało za dużo. Sfera emocjonalna sprawia w życiu wiele problemów, ponieważ najtrudniej zapanować nad tymi wewnętrznymi porywami, ale również nad zewnętrznymi reakcjami. Wszak to potężna siła drzemiąca w każdym człowieku. Amerykański Jezuita o. James Martin, w swoich ostatnich publikacjach, akcentuje ludzki aspekt Jezusa Chrystusa. W Ewangelii mamy przecież opisy reakcji emocjonalnych Syna Bożego. Przecież Jezus płakał nad grobem Łazarza, wyrzucił kupców ze świątyni. Skoro tak, to jak to się ma z tymi emocjami? Otóż w różnych codziennych zdarzeniach, automatycznie cieszymy się smucimy, denerwujemy i nikt się nie zastanawia, jak to się dzieje że przeżywamy takie stany emocjonalne. Emocje należą do tej struktury naszej osobowości, która nadaje naszemu życiu kolorytu. Bowiem robimy się biali ze strachu, czerwoni ze złości i zieloni z zazdrości. Nie uświadamiamy sobie naszych reakcji, nie kontrolujemy naszych stanów psychicznych, jedynie czujemy ze w danym momencie chce nam się żyć, a w innym instynktownie uciekamy przed lękiem, strachem. W emocjach człowiek jest najbardziej naturalny. Sztuka kierowania emocjami wydaje się prawdziwym wyzwaniem dla każdej osoby - mówiła s. Elżbieta

Czas na modlitwę

Po ponad półgodzinnym wykładzie, uczestnicy wzięli udział w Nabożeństwie Eucharystycznym, oraz we Mszy św., której przewodniczył proboszcz parafii O. Franciszkanów, o. Zdzisław Tamioła OFMConv.

Kolejne spotkanie osób konsekrowanych Diecezji legnickiej zapowiedziano na czerwiec.

2021-04-23 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję