Reklama

Czechy

Ks. Tomáš Halík: Kościół może kształtować globalizację

Czeski teolog katolicki i autor bestsellerów ks. Tomáš Halík przypisuje Kościołom ważną rolę w nadawaniu kształtu globalizacji. Potrzebne są jednak do tego głębokie reformy wewnątrzkościelne w strukturach i teologii - stwierdził 23 kwietnia gość obradującego w formule wideokonferencji wiosennego zebrania Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK).

[ TEMATY ]

ks. Tomáš Halík

pl.wikipedia.org

Proces globalizacji budzi wśród coraz większych rzesz ludzi lęki i panikę. „Szerzą się przepełnione nienawiścią ideologie, które ze strachu czerpią profity: populizm, nacjonalizm , religijny fundamentalizm, fake newsy, teorie spiskowe i apokaliptyczny lęk przed przyszłością”, powiedział ks. Halík, były bliski współpracownik czeskiego dysydenta i późniejszego prezydenta Czech Vaclava Havla.

Chrześcijaństwo może się przyczynić do tego, aby globalizację uczynić „procesem przyjaznej komunikacji i wymiany”. Jako jeden z pierwszych wielkich światowych graczy w dziejach ludzkości może się ono wykazać na tym polu wielkimi doświadczeniami, ponosi także dużą odpowiedzialność.

Reklama

Dlatego od Kościoła katolickiego ks. Halík domaga się głębokich reform, których potrzeba wynika ze skandali pedofilskich. Potrzebny jest Kościół „niepodobny do twierdzy otoczonej wrogami”. Kościół musi być raczej „symbolem i skutecznym znakiem jedności, do której powołana jest cala ludzkość”. Musi przekroczyć dotychczasowe granice instytucjonalne i mentalne chrześcijaństwa, „z wiary chrześcijańskiej uczynić prawdziwy zaczyn świata, duchową siłę życia globalizacji”, stwierdził wykładowca na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Zdaniem ks. Halika, poza tradycyjnym duszpasterstwem parafialnym i wspólnotowym Kościół musi się otworzyć na duchowe towarzyszenie wszystkim poszukującym, np. w wojsku, w więzieniach, szpitalach i wyższych uczelniach. W tym kontekście – z punktu widzenia czeskiego teologa – potrzebne jest też odmienione pojęcie Eucharystii, która nie jest wynagrodzeniem, ale umocnieniem dla słabych i poszukujących.

Pandemia koronawirusa daje szansę Kościołowi do zastanowienia się nad prymitywnymi i chorobliwymi wizerunkami Boga, stwierdził ks. Halík. „Musimy odejść od Boga, który kieruje teatrem świata jak reżyser, który karze za grzechy poprzez pandemię. Czas koronawirusa to także kryzys lekkomyślnej pobożności” - podkreślił.

Reklama

Według informacji niemieckiej agencji katolickiej KNA, ks. Halík podziękował Kościołowi w Niemczech za rozpoczęcie procesu reform Drogi Synodalnej i odważył się na reformy. Przypomniał, że skandal wykorzystywania seksualnego małoletnich ujawnił zasadnicze problemy strukturalne Kościoła: stosunek między autorytetem i władzą, stosunek między duchownymi i świeckimi. Potrzebna jest jednak nie tylko reforma struktur instytucjonalnych i prawa kanonicznego. „Potrzebujemy głębokiej odnowy teologii, duchowości i praktyki duszpasterskiej”, stwierdził czeski duchowny.

72-letni dziś ks. Halík przyjął święcenia kapłańskie tajnie w 1978 roku, przez długi czas działał w podziemiu. Blisko współpracował z ówczesnym arcybiskupem Pragi, kard. Františkiem Tomáškiem oraz późniejszym prezydentem Czech Vaclavem Havlem.

2021-04-23 16:22

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tomáš Halík apeluje do chrześcijan o dialog z krytykami religii

[ TEMATY ]

Praga

ks. Tomáš Halík

pl.wikipedia.org

Katolicki teolog i autor bestsellerów ks. Tomáš Halík wezwał chrześcijan do podejmowania dialogu z krytykami religii. W ramach przeprowadzonego online kongresu na temat współczesnych form wiary chrześcijańskiej przekonywał, że chrześcijanie powinni pokonać swój „ogień zaporowy” i poważnie potraktować to wyzwanie.

Wprawdzie w takim dialogu „traci się wiele religijnych pewników i złudzeń, ale nie samego Boga”, podkreślił profesor socjologii na Uniwersytecie Karola w Pradze dodając, że w ten sposób wiara mogłaby znów stać się bardziej „wolnym aktem”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne wśród księży diecezji bydgoskiej

2021-06-17 12:24

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Karol Porwich/Niedziela

Lista zmian personalnych dokonanych przez administratora apostolskiego biskupa Wiesława Śmigla wśród księży diecezji bydgoskiej.

KSIĘŻA NEOPREZBITERZY:

CZYTAJ DALEJ

Papież o potrzebie reformy gospodarki i prawie do godnej pracy

2021-06-17 19:17

[ TEMATY ]

gospodarka

papież Franciszek

pandemia

Vatican News

Papież Franciszek zaapelował o głęboką reformę życia gospodarczego, które nie będzie się kierować jedynie filozofią zysku i zgadzać na to, by całe grupy społeczne były wykluczone z dobra wspólnego. Przemawiając do uczestników 109. Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która odbywa się dziś w Genewie, przypomniał, że koronawirus sprawił, iż w czasie pandemii pracę straciła bezprecedensowa liczba ludzi na całym świecie.

Nawiązując do tematu konferencji, która poświęcona jest sytuacji migrantów i pracowników wykluczonych z krajowych programów opieki zdrowotnej, Franciszek wskazał, że świat znalazł się w kluczowym momencie, gdy chodzi o życie społeczne i gospodarcze, co stawia przed nim ważne wyzwania co do przyszłości. Podkreślił, że optyki przyszłych działań gospodarczych nie może wyznaczać jedynie zysk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję