Reklama

Niedziela Częstochowska

Na szlakach św. Jakuba

24 kwietnia na Jasną Górę pielgrzymowała 30-osobowa delegacja wiernych z parafii Jakubowych w Polsce. Jednym z etapów pielgrzymki była modlitwa różańcowa w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, który jest świątynią stacyjną w Roku św. Jakuba.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Rok św. Jakuba

parafia św. Jakuba Apostoła

parafie Jakubowe

Maciej Orman/Niedziela

Przedstawiciele parafii i bractw Jakubowych

Przedstawiciele parafii i bractw Jakubowych

– W tym niezwykłym i jubileuszowym Roku św. Jakuba nie sposób było nie pielgrzymować do Matki Bożej. Przybywamy tutaj od 14 lat i bardzo się cieszymy, że możemy tak jak co roku gościć w parafii św. Jakuba – powiedział „Niedzieli” ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, pomysłodawca pielgrzymki.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka parafii Jakubowych

Przypomniał, że Stolica Apostolska wyznaczyła w Roku św. Jakuba w Polsce 48 kościołów stacyjnych, w których wierni mogą zyskiwać odpust zupełny. – Stało się tak dzięki staraniom biskupów, szczególnie bp. Krzysztofa Zadarki z Koszalina, przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski – podkreślił ks. Czerwiński.

Reklama

Kapłan odniósł się również do listu abp. Santiago de Compostela Juliana Barrio Barrio, który hierarcha wystosował z okazji Roku św. Jakuba. – Napisał tam m.in.: „Wyjdź z twojej ziemi!”. Wyszliśmy właśnie z naszych domów i parafii, aby przybyć do domu Matki Bożej. Uważamy, że powinniśmy nie tylko nieustannie dziękować Maryi za to, że jest naszą Matką i Królową, ale prosić o wstawiennictwo dla nas, członków bractw św. Jakuba, i wszystkich, którzy szerzą jego kult w Polsce. Bogu dzięki widzimy owoce tego działania – przyznał ks. Czerwiński.

W tym kontekście wskazał na istnienie 6 sanktuariów św. Jakuba oraz na fakt, że w Polsce jego rok obchodzony jest po raz drugi. Pierwszy raz miało to miejsce w 2010 r. – Od średniowiecza w dokumencie „Kodeks Kalikstinus” widnieje zapis mówiący o tym, że Rok Jakubowy obchodzony jest w tym roku, kiedy święto św. Jakuba wypada w niedzielę – dodał ks. Czerwiński.

Duchowny zwrócił również uwagę, że decyzją papieża Franciszka Rok Jakubowy trwa 2 lata kalendarzowe. W związku z tym wyraził nadzieję, że „w przyszłym roku będzie nas tutaj więcej i że wypełnimy tę świątynię”.

Reklama

Zapytany o zadania bractw św. Jakuba, wskazał na szerzenie kultu tego świętego, czego wyrazem jest wytyczanie szlaków św. Jakuba. W naszym kraju jest ich blisko 40. Ks. Czerwiński zaznaczył, że to zadanie przejęło Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce. – Dzisiaj to ponad 7 tys. km tras oznakowanych muszlami św. Jakuba, prowadzących do Santiago de Compostela – powiedział ks. Czerwiński.

Kapłan podkreślił również znaczenie troski o pielgrzymów, którzy przechodzą tymi szlakami. Wyraża się ona przez dostęp do kościoła, okazję do skorzystania z sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii, a także zapewnienie posiłku i noclegu. – Chodzi o to, żeby pielgrzymi mieli opiekę – wyjaśnił.

Za bardzo ważne zadanie bractw św. Jakuba kustosz sanktuarium w Jakubowie wymienił troskę o kościoły pod wezwaniem tego apostoła. Wyraził także radość z tego, że świątynie odzyskują dawny blask. – Widzę zdecydowanie wielkie poruszenie, jeżeli chodzi o kościoły św. Jakuba. Kiedy podziwia się w nich obrazy, figury, freski i ołtarze, widać, że jest tam coraz więcej piękna. Ważniejsza jest oczywiście świątynia, którą my sami jesteśmy, ale istotne jest również to, żeby ludzie widzieli piękno kościołów – ocenił ks. Czerwiński.

W Polsce wezwanie św. Jakuba nosi 153 parafii i kilkadziesiąt kościołów filialnych.

Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Drodze „Via Regia” w Brzesku, w diecezji tarnowskiej. Jego kustosz ks. Józef Drabik poprowadził w kościele św. Jakuba w Częstochowie modlitwę różańcową przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. – Panie Jezu, sprowadziła nas tutaj Twoja Matka, a także Twój wierny sługa św. Jakub Apostoł, który słysząc Twoje wezwanie, aby iść na krańce świata, poszedł tam dosłownie, aby głosić Twoją Ewangelię – powiedział.

Po nabożeństwie wręczył ks. Kazimierzowi Zalewskiemu, proboszczowi parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, pamiątkowy medal ufundowany przez sanktuarium w Brzesku.

Po nabożeństwie pielgrzymi udali się na Jasną Górę, aby uczestniczyć w Kaplicy Matki Bożej we Mszy św. koncelebrowanej przez kustoszów sanktuariów św. Jakuba.

Zapytany o kult patrona parafii, ks. Zalewski wskazał na kilkudniową nowennę przed odpustem, który wspólnota obchodzi 25 lipca. Na nabożeństwa zapraszano w poprzednich latach m.in. Grzegorza Polakiewicza, świeckiego konsekrowanego, wędrownego ewangelizatora i rekolekcjonistę, który z powodu niepełnosprawności przeszedł szlak św. Jakuba na jednej nodze.

W ostatni wtorek miesiąca w parafii odprawiana jest Eucharystia o św. Jakubie. W Roku św. Jakuba codziennie odmawiane są modlitwy za jego wstawiennictwem. W kościele jest wystawiony obraz patrona parafii, a przed świątynią stoi figura św. Jakuba Apostoła.

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Jednym z nich jest kościół św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Odpust mogą uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli do 31 grudnia 2021 r. nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego, Apostoła.

Więcej informacji nt. Roku Św. Jakuba na stronie: https://anosantocompostelano.org/pl/ .

2021-04-24 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Mariusz Frukacz: kapłaństwo to sakrament miłości

– Dziękuję za dar kapłaństwa, który jest także sakramentem miłości, bo Eucharystia to ofiarowanie siebie – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. W rodzinnej parafii duchowny przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której dziękował za 25 lat kapłaństwa.

Celebrans modlił się za mamę Zenonę, za zmarłego 30 lat temu tatę Mariana, za parafian, o powołania kapłańskie z rodzinnej parafii, za zmarłych proboszczów, którzy towarzyszyli mu na drogach formacji seminaryjnej i kapłańskiej: ks. Tadeusza Ojrzyńskiego, ks. Henryka Bąbińskiego i ks. Józefa Franelaka oraz za zmarłe siostry katechetki – s. Bogumiłę Zamorę, nazaretankę, i s. Beatrycję, zmartwychwstankę.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gnieźnieńska: Zmiany personalne 2021

2021-06-17 12:18

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Ks. Paweł Kłys

Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej. Dekrety wejdą w życie z dniem 1 lipca br. Publikujemy listę zmian.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Znaleźć skarb to jeszcze nie wszystko – recenzja „Ukrytego skarbu”

2021-06-18 12:05

AB

Co odnajdziesz na końcu tej drogi?

Co odnajdziesz na końcu tej drogi?

Lektura książki „Ukryty skarb – o sztuce wewnętrznego poszukiwania” to wędrówka po drogocenny dar, którego musimy szukać na nowo – każdego dnia.

Co zauważymy, przebywając w milczeniu? W jaki sposób przemawia do nas Bóg? Czy kiedykolwiek osiągniemy pełnię szczęścia? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w nowej pozycji Wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew „Ukryty skarb” autorstwa kard. Jose Tolentino Mendoncy – portugalskiego doktora teologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję