Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Inauguracja Roku Kulturalnego w Skoczowie

[ TEMATY ]

sztuka

teatr

Monika Jaworska

- Jesteśmy na tyle mocno zorganizowani, że nie przypominam sobie, aby ktoś tutaj w regionie miał tyle funkcji, jak kultura, część promocyjna i informacyjna, gazeta oraz kino. Na te nasze możliwości, to spory zakres działań - powiedział Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” Robert Orawski w kinie „Teatr Elektryczny”. Tam w sobotę 26 października br. o godz. 17 zainaugurowano Rok Kulturalny w Skoczowie.

Reklama

Robert Orawski, witając zebranych, opowiedział o ośrodkach kultury, jakie znajdują się w Skoczowie, i ich zadaniach. Zdradził, że Skoczów będzie miał także własny teatr, który będzie się mieścił w nowo wyremontowanym ze środków UE kinie „Teatr Elektryczny”. Kino istnieje w Skoczowie od 100 lat (powstało w 1913 r.) i jest jednym z najstarszych działających kin w Polsce. Odremontowany obiekt uroczyście otwarto 14 września br.: - Sama ta nazwa kina „Teatr Elektryczny” nie wzięła się stąd, że ktoś sobie wymyślił taką śmieszną nazwę, ale stąd, że tak kiedyś nazywały się kina. Stare, pierwsze kina, miały właśnie taką nazwę: „teatr elektryczny”, „teatr świetlny”. My oprócz tego kina, chcemy tu mieć właśnie teatr - podkreślił Orawski. I już w sobotę w ramach inauguracji wystąpili tam aktorzy z Cieszyna.

- Cieszę się, że inauguracja tego roku kulturalnego dokonuje się za sprawą Cieszyńskiego Studia Teatralnego CST. Jak Bóg da, to za niedługo możemy mieć, zamiast Cieszyńskiego, to Skoczowskie Studio Teatralne - powiedział przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Stanisław Kaczmarczyk. Opowiedział o teatrze i działalności CST, którego twórcą jest Bogusław Słupczyński. - W moim przekonaniu teatr rodzi się ze spotkania. Może zaistnieć tylko wtedy, kiedy jeden człowiek spotyka drugiego człowieka. Żadna dziedzina sztuki nie ma takiego waloru jednorazowości jak teatr. Tak, jak jednorazowe i niepowtarzalne są spotkania między ludźmi w znaczeniu takim, jakim nadaje im Martin Buber czy też Tischner - zaznaczył.

Inaugurację uwieńczył krótki film prezentujący działalność CST oraz sztuka „Bolko Kantor” opowiadająca o cieszyńskim bokserze i kierującym się zasadami żołnierzu II pułku gen. Andersa - Adolfie „Bolko” Kantorze. Zdaniem Bogusława Słupczyńskiego, „Bolko” walczył z faszyzmem, komunizmem, z ludzką niegodziwością; walczył o zdrowe społeczeństwo i prawdę. Sztukę na deskach „Teatru Elektrycznego” wystawili aktorzy Teatru CST.

2013-11-12 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teatr TVP/ Premiera monodramu "Ravensbrueck. Miasto Kobiet" - 22 marca

[ TEMATY ]

teatr

TVP

e-teatr.pl

"Ravensbrueck. Miasto Kobiet" to monodram w wykonaniu Barbary Prokopowicz, który jest oparty na wspomnieniach Wandy Półtawskiej pt. "I boję się snów". Za adaptację i reżyserię odpowiada Zbigniew Brzoza, a za realizację telewizyjną - Józef Kowalewski. Premiera - 22 marca.

"Akcja spektaklu skupia się na obozowej codzienności więźniarek - +królików doświadczalnych+, ofiar pseudomedycznych eksperymentów prowadzonych przez Niemców w Ravensbrueck. Realizacja telewizyjna będzie odbywała się wprost ze sceny Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie" - poinformowano na stronie Teatru Telewizji.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję