Reklama

Niedziela Częstochowska

Pieśń wdzięczności

Jak można wyrazić wdzięczność i zaufanie? Pasją Elżbiety Jarząbek z parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie jest śpiew. Dlatego napisała pieśń „Józefie nasz” (słowa i muzykę). Natchnienie przyszło 19 marca 2019 r. podczas obecności obrazu św. Józefa w jej domu, co miało miejsce w ramach peregrynacji wizerunku po rodzinach.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Rok św. Józefa

Beata Pieczykura/Niedziela

Wymowę utworu wyjaśnia sama autorka: – Słowa pieśni nawiązują do wymowy wizerunku św. Józefa z kościoła pod jego wezwaniem w Częstochowie, który idzie ku nas z Dzieciątkiem na ręku, patrzy na Dziecinę, jakby chciał wskazać, na Kogo należy kierować swój wzrok. Święty chce nam dać Jezusa. Tak jak kiedyś szukał dla Jezusa i Maryi miejsca w gospodzie, tak teraz szuka tego miejsca w naszych rodzinach i w sercu każdego z nas. Ten orędownik w niebie jest dla nas darem i niezawodną obroną na trudne czasy. W czasie pandemii ma on ogromną rolę do odegrania. Tak jak ratował Świętą Rodzinę przed Herodem, przed zagrożeniami życia i opiekował się Nią, tak samo dziś jego zadaniem jest ratować każdą rodzinę przed niebezpieczeństwem grzechu, kryzysu wiary, rozbicia.

Święty Józef zawsze był obecny w życiu pani Elżbiety. Wszystkie sakramenty (chrzest, Pierwszą Komunię św., bierzmowanie i małżeństwo) przyjęła w kościołach pod jego wezwaniem. O więzi z patronem opowiada w następujący sposób: – Cichy, skromny, niezawodny, ale Bóg mu zaufał i oddał pod jego opiekę swego Syna. Kocham św. Józefa właśnie za jego cichą obecność. Będąc pod opieką tego świętego, ufam, że obroni moją rodzinę przez niebezpieczeństwami teraźniejszości, przeprowadzi przez trudne chwile, a potem przyjdzie wraz z Maryją i Jezusem w chwili mojej śmierci. Dlatego w moim sercu nie ma lęku. Moja pieśń jest wyrazem wdzięczności, która płynie z serca, i zaufania św. Józefowi. Chciałabym, aby ta pieśń i wszystkie, które napisałam, były skromnym darem dla Kościoła.

Reklama

Pieśń „Józefie nasz” autorka dedykuje ks. Markowi Kundziczowi, proboszczowi parafii św. Józefa Rzemieślnika i kustoszowi jego sanktuarium w Częstochowie, który zaaprobował utwór.

Józefie nasz

1. Obejmij straż, Józefie nasz,

Reklama

Patronie Kościoła, nad każdym z nas.

Ratuj nas przed Herodem złym,

co w sercu człowieka panuje w nim.

Wciąż pukasz do wielu drzwi,

czekasz, czy otworzą Ci?

W ramionach Dzieciątko drży.

Kto dziś otworzy Ci?

Ref: O Święty Józefie, miej u mnie dom,

bo Jezus, z Maryją przy Tobie są.

O Święta Rodzino, mieszkaj wśród nas,

łaskami darz.

2. Chcesz światu dziś Dzieciątko nieść.

Martwisz się, czy przyjmą Go do swych serc?

Jest wielu tych, u których strach,

przeszkadza Jezusa wziąć pod swój dach.

Syn Boży czeka, byś ty

otworzył Mu swoje drzwi,

by Święta Rodzina dziś

do ciebie mogła przyjść.

3. Ja ufam Ci, Maryi też.

Józefie Święty, mej rodziny strzeż.

Rozpalaj w nas miłości żar,

bo miłość w rodzinie to wielki dar.

Józefie, wejdź do mnie dziś,

z Maryją, Dzieciątkiem, przyjdź.

Zawierzam rodzinę swą.

Opieką otocz ją.

Coda: Dla Ciebie więc śpiewam tę pieśń.

O Święty Józefie, strzeż nas, ach strzeż.

Oddaję Ci, powierzam ster,

nad moją rodziną opiekę miej.

Stróżować w niej chciej!

2021-04-26 09:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomnik pobożności św. Józefa

Niedziela Ogólnopolska 11/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Ks. Paweł Borowski

Michał Willmann, Zaślubiny Maryi i Józefa, jeden z 50 fresków

Michał Willmann,
Zaślubiny Maryi i Józefa,
jeden z 50 fresków

Kościół bracki św. Józefa w Krzeszowie zostanie 19 marca ogłoszony sanktuarium diecezjalnym. Jego wnętrze to unikalna opowieść o Opiekunie Świętej Rodziny.

Pocysterskie opactwo Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, nazywane Europejską Perłą Baroku, jest głównym sanktuarium diecezji legnickiej. Opactwo obfituje w bezcenne dzieła sztuki, które znajdują się m.in. w bazylice, Mauzoleum Piastów Śląskich oraz w kościele brackim św. Józefa. Rok św. Józefa, ogłoszony przez papieża Franciszka, jest zatem doskonałą okazją, by przypomnieć o tym ostatnim, wyjątkowym miejscu, poświęconym w całości św. Józefowi.

CZYTAJ DALEJ

Jak i Kogo głosimy?

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

www.youtube.com

Kilka uwag o wypowiedziach o. Adama Szustaka.

Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”. W każdym razie żona znajomego nie ustawała w zachęcaniu go do powrotu do słuchania, choćby z racji ćwiczenia się w pokorze. Nic nie skutkowało. Wreszcie, pod wpływem jakiegoś natchnienia, podpowiedziała mu, aby posłuchał o. Adama Szustaka, co bynajmniej nie jest trudne dzięki YouTube’owi i innym kanałom. Był zachwycony, siedział i słuchał, aż po kilku dniach powiedział do żony: „Bajdurzy, wolę posłuchać naszego proboszcza”. Moim zdaniem, proboszcz ten jest jednym z najlepszych kaznodziejów – nie homileta – w Tarnowie. Ponieważ z racji pełnienia funkcji cenzora kościelnego znam wypowiedzi o. Szustaka od kilku lat, a czasami sięgam do nich, bo nierzadko ludzie pytają, co sądzić o niektórych jego stwierdzeniach, postaram się tutaj podzielić kilkoma uwagami. Nie występuję bynajmniej w roli inkwizytora, ale raczej krytycznego słuchacza i teologa, który ma także obowiązek czuwania nad autentycznością nauczania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

2021-06-24 20:36

ks. Łukasz Romańczuk

Szafarze z ks. abp. Józefem Kupnym

Szafarze z ks. abp. Józefem Kupnym

Podczas Mszy św. w Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, w Katedrze Wrocławskiej - metropolita wrocławski, ks. abp Józef Kupny ustanowił nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

- Naszym braciom i siostrom zostanie powierzona funkcja, która ich upoważni do udzielania Komunii św. oraz do zanoszenia jej chorym także jako wiatyk. Wy zatem umiłowani bracia i siostry wyznaczeni do tak ważnego zadania w Kościele, starajcie się dawać przykład chrześcijańskiego życia w wierze i dobrych obyczajach, gorliwiej korzystając z eucharystycznej tajemnicy jedności i miłości. Wszyscy bowiem, którzy spożywamy ten sam chleb i pijemy z tego samego kielicha, stanowimy jedno ciało. Udzielając innym Komunii św., ukazujecie życiem braterską miłość, zgodnie z poleceniem Pana, który podając uczniom swoje Ciało do spożywania, powiedział: "To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem - mówił abp Józef Kupny do Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję