Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Różańcowa kolejka

Monika Jaworska

- Tej nocy wszyscy możemy się poczuć pasażerami różańcowej kolejki. Widzę, że macie w rękach różańce - to są nasze bilety. Nie wolno nam wysiadać w żadnym ciemnym tunelu rozważań. Drogę oświeca nam jasna gwiazda. Zaufajmy więc Maryi - ona jest z nami - mówił ks. Roman Siatka podczas VI Świętej Nocy Modlitwy, która odbyła się ona w nocy z 5 na 6 października na Kaplicówce w Skoczowie. Głównymi modlitwami nocy były 2 Msze św. i Różaniec.

Reklama

W tegorocznej nocy modlitwy uczestniczyli wierni z kilku diecezji i archidiecezji całej Polski: bielsko-żywieckiej, białostockiej, częstochowskiej, legnickiej, łódzkiej, katowickiej, krakowskiej, rzeszowskiej, sosnowieckiej i warszawskiej. Niektórzy trwali na modlitwie 18 godzin. Była też osoba z Kijowa z Ukrainy. Wraz z wiernymi po kilka godzin czuwali również kapłani. O 23 rozpoczęła się Eucharystia, którą celebrował Redaktor Naczelny „Posłańca Świętej Rodziny” - ks. Roman Siatka MSF wraz z ks. Waldemarem Niemcem z sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu i ks. Adamem Łomozikiem z parafii św. Marcina w Pisarzowicach.

Ks. Siatka w homilii porównał Świętą Noc Modlitwy do jazdy wąskotorową kolejką górską. Taka od 1912 r. do dziś kursuje na Majorce i wiedzie przez 13 ciemnych tuneli, z których najdłuższy ma ponad 3 km. - Nasze dzisiejsze całonocne czuwanie bardzo przypomina nam ową górską kolejkę, która wiedzie ciemnymi tunelami. Różańcowa kolejka: będą ukwiecone rozważania, ale i chwile zamyślenia, może nawet ciemności myśli. Ciemność może być innego rodzaju: może to być ciemność na modlitwie, powątpiewanie, pozorny brak odpowiedzi na naszą modlitwę… Pewnie najbliższe godziny modlitwy dla wielu z was będą jak podróż ową górską kolejką. Jak wagony w tamtej kolejce, tak tutaj kolejne tajemnice Różańca. Jak ciemne tunele, tak być może dla niektórych z was będą trudne chwile osobistych rozważań - mówił kapłan. - Jak ta kolejka, tak i wygląda nasze życie: ma swój początek i koniec, czasem droga wiedzie przez ciemny tunel, czasem przez zakręty i niebezpieczne ścieżki. Zawsze w życiu pozostaje pewne ryzyko - albo ostrożna jazda po górskich ścieżkach, albo cierpliwe zaufanie, gdy droga wiedzie przez tunel - zaznaczył.

Noc modlitwy zakończyła się Eucharystią w niedzielne południe 6 października, którą odprawiał ks. Marcin Wróbel z parafii św. Jerzego w Cieszynie z ks. Romanem Siatką. Ks. Marcin Wróbel odwoływał się w homilii do wiary: - Wiara jest niezbędnym lekarstwem na zgorszenia, które były obecne w czasach Jezusa, a i dziś ich nie brakuje - zauważył. Przytoczył również historię Różańca św., podkreślając że Różaniec jest bronią przeciwko złu i kwintesencją modlitwy chrześcijańskiej. Dodał, że jest modlitwą na wskroś chrystocentryczną, a jej tajemnice, to streszczenie całej historii zbawienia. Kolejne czuwanie zaplanowano w nocy z 7 na 8 maja 2014 r.

2013-11-12 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję