Reklama

Niedziela Lubelska

Praca, pasja, serce. Wyróżnienia dla mieszkańców Łęcznej

Ks. kan. Janusz Rzeźnik i dr Grzegorz Jacek Pelica zostali uhonorowani odznaką "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego".

Paulina Kondraciuk/ Starostwo Powiatowe w Łęcznej

Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka (ks. Mieczysław Maliński) - te słowa stanowiły motto przyznania odznaki honorowej „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” w dowód uznania dla wieloletniej pracy ks. kan. Janusza Wincentego Rzeźnika i dr. Grzegorza Jacka Pelicy. Podniosła, choć kameralna uroczystość, miała miejsce 20 kwietnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łęcznej.

Starosta Krzysztof Niewiadomski przypomniał zasługi proboszcza parafii św. Marii Magdaleny na polu społecznym, edukacyjnym, a przede wszystkim duszpasterskim. - Dbałość o miejsca pamięci oraz ciągła piecza nad zabytkami przyczyniają się do zachowania dziedzictwa historycznego i kulturalnego naszego regionu, a także pozwalają pielęgnować i kształtować tożsamość kolejnych pokoleń - powiedział. W ciągu swojej 33-letniej posługi, ks. Janusz Rzeźnik „towarzyszył wielu pokoleniom w poznawaniu i odkrywaniu wiary, służył radą, pomocą i przykładem we wzrastaniu w wierze”. Zauważone zostały przez władze samorządowe województwa i powiatu: długoletni wysiłek na rzecz integracji różnych środowisk, powstanie Stacji Opieki Caritas i Okna Życia oraz działalność na rzecz rozwoju powiatu i życzliwe wsparcie podejmowanych przez samorząd inicjatyw. W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odznaczenia wręczył przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Michał Piotrowicz.

Reklama

Z jego rąk odznakę „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” otrzymał również nasz korespondent, historyk i katecheta dr Grzegorz Jacek Pelica. Jak podkreślił starosta, zauważono w ten sposób wysiłek włożony w wychowanie i kształtowanie właściwych postaw wśród młodego pokolenia oraz aktywne podejmowanie różnorodnych działań na rzecz rozwoju i odkrywania historii naszego regionu. - Pana długoletnia praca dydaktyczna stanowi ogromny wkład w budowanie światopoglądu młodzieży i pokazuje, jak swoją postawą należy dawać przykład właściwego postępowania oraz jak służyć radą i pomocą w dokonywaniu ważnych życiowo wyborów. Praca zawodowa, samodoskonalenie i zdobywanie kolejnych szczebli na ścieżce własnego rozwoju, świadczy o Pańskiej dużej determinacji, ambicji i pracowitości, a to cechy, których nie sposób przecenić - powiedział Niewiadomski. Przedstawiciel marszałka podkreślił, że na wyróżnienie G.J. Pelica zasłużył sobie działalnością samorządową, naukową i dziennikarską, a także zaangażowaniem w budowanie dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. - Pańska obecność zawsze wnosiła wiedzę, erudycję i doświadczenie w każde ze środowisk, w których Pan działał, oddając swój czas i serce - stwierdzili przedstawiciele władz samorządowych.

Odznaczonych łączy nie tylko miejsce zamieszkania i praca z młodzieżą, ale także długoletnie honorowe krwiodawstwo, katecheza i pasja historyczna. Jak to zostało podkreślone, ks. Rzeźnik i dr Pelica to ludzie aktywni, zaangażowani, dbający o to, by ich mała ojczyzna stale się rozwijała, przy jednoczesnym poszanowaniu jej historii i tradycji; to też ludzie o wielkich sercach, których postawa i praca przyczynia się do kształtowania wielu pokoleń.

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem nadawanym osobom fizycznym, instytucjom oraz organizacjom, które poprzez całokształt działalności zawodowej i społecznej znacząco przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Województwa Lubelskiego.

2021-04-26 11:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję