Reklama

Niedziela Małopolska

Hanna Chrzanowska - stanowcza i pogodna pielęgniarka

- 3 lata temu w uroczystość beatyfikacji usłyszeliśmy (…) „Gaude Mater Poloniae” – „Ciesz się Matko Polsko”, a my pragniemy tę pieśń uzupełnić: „Ciesz się Krakowie, tyloma świętymi i błogosławionymi” – powiedział bp Kazimierz Górny w kościele św. Mikołaja w Krakowie podczas uroczystości ku czci bł. Hanny Chrzanowskiej.

Norbert Polak

Na uroczystość przybyły m.in. pielęgniarki i poczty sztandarowe

Na uroczystość przybyły m.in. pielęgniarki i poczty sztandarowe

28 kwietnia o godz. 18 odbyła się Msza św. w 3. rocznicę beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej. Wcześniej odprawiono Drogi Światła z rozważaniami na temat postaci błogosławionej. Na uroczystość przybyły m.in. pielęgniarki i poczty sztandarowe, w tym z dalekiego Kalisza.

W kazaniu bp Górny rozważał postawę bohaterki. - Czy współczesny świat potrzebuje takich wzorów jak Hanna? Bez wątpienia tak. Czasem zastanawiamy się, czy świętość jest dla wszystkich. Co czynić, by zostać świętym. Otóż bł. Hanna odczytała fundamentalną prawdę naszej wiary – świadczy miłosierdzie Boże wobec ludzi.

Reklama

Hierarcha wskazał na konsekwentne przemyślenia błogosławionej pielęgniarki w trudnym okresie okupacji. – Po śmierci ojca i brata w 1940 r. wobec dwóch totalitaryzmów Hanna przekonała się dobrze, że kultura umysłowa nie implikuje kultury etycznej, że przyjaciel mądrości nie musi być zarazem przyjacielem człowieka, że dyplom uniwersytecki nie stanowi zapory przed zalewem dehumanizacji.

Życie Hanny splotło się z wieloma innymi postaciami, w tym z metropolitą krakowskim, kard. Wojtyłą. – Karol Wojtyła 2 maja 1973 r. na jej pogrzebie powiedział: „Dziękujemy Bogu za to, że byłaś wśród nas taka, jaka byłaś. Z tą swoją wielką prostotą, dobrocią, ze swym wewnętrznym spokojem, a zarazem z tym wewnętrznym żarem. Że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazań na Górze”.

Biskup Górny przyznał, że miał zaszczyt spotkać bł. Hannę. – Przychodziła do kurii, bardzo ją ceniliśmy, była bardzo tak pogodnym człowiekiem, ale spokojnym i stanowczym.

Na koniec uroczystości odbyła się modlitwa przy relikwiach błogosławionej.

2021-04-29 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję