Reklama

Niedziela Lubelska

Boży płomień w Łopocznie

Ognisko Światła i Miłości jest domem otwartym dla wszystkich.

Paweł Wysoki

Świątynia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Matki Kościoła i nowy dom rekolekcyjny w Łopocznie zostały poświęcone przez abp. Stanisława Budzika. W nadwiślańskim centrum odnowy duchowej jest miejsce dla każdego, kto przy Sercu Jezusa i pod czułym spojrzeniem Maryi chce umocnić wiarę, ożywić nadzieję i rozpalić miłość.

Dom serca

Reklama

Ogniska Światła i Miłości, wspólnoty osób świeckich założone przez francuską mistyczkę Martę Robin, płoną ogniem Bożej miłości na całym świecie. To katolickie wspólnoty kobiet i mężczyzn, którzy za przykładem pierwszych chrześcijan oddają do użytku wspólnego swoje dobra materialne, intelektualne i duchowe; żyją tym samym duchem, by wraz z Maryją jako Matką pod przewodnictwem kapłana w nieustannym wysiłku tworzyć Bożą rodzinę na ziemi. W Polsce są dwa takie miejsca, w tym jedno na terenie naszej archidiecezji.

Z ideą ognisk ponad 30 lat temu zetknął się ks. Marian Matusik, który przyniósł ich jasny płomień na Lubelszczyznę. Dzięki życzliwości biskupów Bolesława Pylaka i Józefa Życińskiego, w 1997 r. w Kaliszanach udało się stworzyć nową wspólnotę. Do niewielkiej szkoły, którą przerobiono na dom rekolekcyjny, zaczęło przybywać coraz więcej osób. Jak podkreślają członkowie ogniska, „na krańcu archidiecezji Jezus zapragnął stworzyć dom swojego Serca, otwarty dla wszystkich poszukujących, wątpiących i tych, którzy pragną umocnić swoją więź z Chrystusem”. Z czasem zrodziła się potrzeba zbudowania nowego domu, który pomieściłby wszystkich spragnionych światła wiary i miłości.

Żywa wspólnota

Reklama

Dzięki modlitwie, cierpieniu i materialnemu wsparciu wielu osób, nad brzegiem Wisły powstał nowoczesny ośrodek rekolekcyjny i piękna kaplica. Cztery lata temu w surowych murach świątyni rozpoczęła się gorliwa modlitwa, a 17 kwietnia abp Stanisław Budzik uroczyście poświęcił kościół, który służy wspólnocie, uczestnikom rekolekcji oraz mieszkańcom nadwiślańskich miejscowości. - Ten dom wnieśliśmy, aby stał się przestrzenią, w której Boża miłość będzie dotykać ludzkich serc. Przez 24 lata ogniska w Kaliszanach wielokrotnie byliśmy świadkami, jak Boże słowo głoszone w Kościele otwiera i przemienia serce człowieka, jak modlitwa napełnia ludzką aktywność Bożą mocą. Chcemy nadal służyć tajemnicy Bożego światła - powiedziała Beata Kowalczyk, odpowiedzialna wspólnoty. Arcybiskup Stanisław Budzik, poświęcając nowy kościół podkreślił, że „świątynia materialna jest odzwierciedleniem świątyni serc ludzkich”. Podziękował ognisku, którego duchowym ojcem jest ks. Mirosław Bielecki, za szerzenie Królestwa Bożego na ziemi.

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

2021-04-30 06:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję