Reklama

Niedziela Lubelska

Piękno wokół nas. Lubelszczyzna na majówkę

Nasz region jest znakomitym miejscem do odpoczynku.

Ks. Mieczysław Puzewicz

Na Polesiu można spotkać żółwia błotnego

Na Polesiu można spotkać żółwia błotnego

Od trzydziestu lat na początku maja Polacy cieszą się tzw. „długim weekendem”. Po komunistycznym zakazie przywrócone zostało święto narodowe w dniu 3 maja, stąd kumulacja dni wolnych od pracy. W tym roku z powodu pandemii zamknięte pozostają hotele, muzea i ośrodki turystyczne. Dobrze wypocząć możemy jednak w pobliżu miejsca zamieszkania.

Nad rzekami

Reklama

Lubelszczyzna jest znakomitym miejscem, gdzie odetchniemy w otoczeniu przepięknej przyrody, nie ponosząc większych kosztów. Godne odkrycia i polecenia są wspaniałe rzeki w naszym regionie. Od zachodu mamy długi odcinek Wisły, od Annopola do Puław; zadbane wały pozwalają na kilkugodzinne spacery i jazdę rowerem. Warto ominąć zatłoczone zwykle okolice Kazimierza, udać się do Józefowa i stamtąd powędrować w górę rzeki do Piotrawina. Po drodze podziwiamy unikalne widoki w kamieniołomach. Nieco więcej czasu zajmie dotarcie do Wilkowa, ale tutaj zaskoczy nas kraina kwitnących o tej porze sadów. We wspomnianych miejscowościach napotkamy historyczne kościoły, szczególnie warte uwagi jest sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Piotrawinie.

Na wschodzie naszej diecezji płynie Bug. Tutaj odpoczynek można rozpocząć od Włodawy, ze znakomicie zachowanymi świątyniami trzech religii: barokowym katolickim kościołem św. Ludwika, prawosławną cerkwią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i żydowską Wielką Synagogą. W ciągu jednodniowej eskapady można iść wzdłuż rzeki przez Orchówek (piękny kościół kapucynów) aż do naznaczonego tragedią holocaustu Sobiboru.

Unikalne zwierzęta

Reklama

Zapewne niewielu z nas wie, że na Lubelszczyźnie spotkamy rzadkie zwierzęta, szczególnie na terenach pojezierza łęczyńsko-włodawskiego i Polesia. Wyjątkowym okazem jest wodniczka, średniej wielkości ptak, którego 70% światowej populacji zamieszkuje na poleskich bagnach, a także w pobliżu Chełma. W ciągu godziny jazdy samochodem z Lublina dostaniemy się na parkingi przy Bagnie Serebryskim lub Bubnowie, a stamtąd przy dobrze oznakowanych ścieżkach natrafić można na ten rzadki gatunek. Ostatnio otwarta ścieżka „Czahary” w Poleskim Parku Narodowym zachęca do wypraw całymi rodzinami; są tam miejsca przyjazne dzieciom.

W tym samym parku podziwiać można również niespotykane gdzie indziej żółwie błotne, które właśnie zaczynają gody i snują się wzdłuż ścieżek turystycznych. Dobrymi miejscami do obserwacji są okolice Załucza, Wytyczna i Pieszowoli, tam też przygotowane są miejsca do biwakowania. Więcej szczęścia trzeba mieć, aby trafić na strzeblę przekopową, niewielką rybę, która upodobała sobie błotniste rzeczki, strumienie i rowy na Polesiu.

Wiekowe drzewa

Niezapomnianych wrażeń dostarczy wyprawa do rezerwatu „Bachus” pod Sawinem, gdzie spacerować możemy wśród dwustuletnich dębów bezszypułkowych i gonnych sosen. Majestatyczne drzewa tworzą długie aleje, w pobliżu są altanki i miejsca na ogniska. Innym rzadkim gatunkiem, który odkryjemy na północy regionu, jest czarna brzoza; kilka stanowisk tego drzewa znajduje się przy ścieżce Pociągi.

W psalmach widzimy pochwałę Bożego piękna w przyrodzie. „Pan prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć” - czytamy, a te kojące wody mamy wokół nas. „Niech wszystkie drzewa w lasach wykrzykują z radości!” - ten werset brzmi przejmująco w otoczeniu wiekowych dębów i sosen. Franciszek w encyklice „Laudato si” pisze: „Nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami”. Ta piękna „matka” i „siostra” daje nam radość i dobry odpoczynek.

2021-04-30 06:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję