Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

VI Śląska Pielgrzymka do Krakowa

    W sobotę – 1 maja – na Godzinę Miłosierdzia do bazyliki Bożego Miłosierdzia przybyli pielgrzymi w ramach VI Śląskiej Pielgrzymki „Z buta po miłosierdzie”. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, … a Ja was pokrzepię. Jej szczególnymi patronami zostali w tym roku św. Jan Paweł II i św. S. Faustyna.

Małgorzata Pabis

    Pielgrzymi przybyli do Łagiewnik w różny sposób – pieszo, biegiem, na rowerach i tradycyjnie... samochodami. W trasie rozważali uczynek miłosierdzia względem ciała „chorych nawiedzać” oraz szukali dróg realizacji dzieła Miłosierdzia w swoim życiu. Spotkali się w bazylice na Godzinie Miłosierdzia i Mszy świętej, której przewodniczył bp Andrzej Iwanecki.

Reklama

    Pątników przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział: - Dziękuję, że jesteście i rozpoczynacie ten czas, kiedy pielgrzymi będą powoli powracać do sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymowaliście pieszo, biegiem, rowerem, samochodem, pielgrzymujecie duchowo. Niektórzy przemierzyli drogę św. Benedykta, inni- drogę św. Franciszka, jeszcze inni - św. Rafała oraz św. Brata Alberta. Serdecznie was witam i życzę, aby Bóg bogaty w miłosierdzie wszystkim błogosławił, aby Apostołowie Bożego Miłosierdzia wypraszali dla wszystkich wszelkie potrzebne łaski.

    W homilii bp Andrzej Iwanecki przypomniał uczynki miłosierdzia. - Pielgrzymujemy do tego wyjątkowego miejsca, do którego pielgrzymowało trzech papieży: Ojciec Święty Jan Paweł II, Benedykt XVI i papież Franciszek. Przybywamy do sanktuarium światowego Miłosierdzia Bożego, aby spotkać się ze św. Siostrą Faustyną i usłyszeć orędzie o Bożym Miłosierdziu. Przybywamy w trudnym czasie pandemii, ale i w roku poświęconym, św. Józefowi, aby odkryć Boga bogatego w miłosierdzie i prosić o miłosierdzie dla nas i całego świata – powiedział, wspominając Światowe Dni Młodzieży, gdy na łagiewnickim wzgórzu rozbrzmiewały słowa hymnu „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. - Ta zachęta do bycia miłosiernym jest jeszcze bardziej aktualna w czasie pandemii, gdy tylu ludzi potrzebuje pomocy – podkreślił i dodał, że warto było przyjść, aby na nowo usłyszeć: Bóg mnie kocha!

    Kaznodzieja apelował, abyśmy byli twórczy w okazywaniu miłosierdzia, w docieraniu z pomocą do potrzebujących, „pamiętając o słowach Pana, wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.

2021-05-01 20:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję