Reklama

Franciszek

Papież: dzięki Livatino wszyscy czujemy się braćmi

Papież Franciszek napisał przedmowę do książki: „Od «męczeństwa za życia» do męczeństwa krwi”, wydanej pod redakcją Vincenzo Bertolone o sędzim Rosario Angelo Livatino, ofierze mafii.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rosario Livatino

Grzegorz Gałązka

Był on nieustraszonym stróżem sprawiedliwości, przykładnym chrześcijaninem i profesjonalistą, przeciwko któremu mafia kontrolująca terytorium sycylijskie w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia skierowała ostrze nienawiści. W najbliższą niedzielę ten świecki męczennik zostanie w Agrigento, na Sycylii ogłoszony błogosławionym.

Reklama

Ojciec Święty odwołuje się do swoich słów wypowiedzianych w Sali Klementyńskiej w dniu 29 listopada 2019 roku: „Livatino jest przykładem nie tylko dla sędziów, ale dla wszystkich, którzy pracują w dziedzinie prawa: ze względu na spójność między wiarą a zaangażowaniem w pracę, a także ze względu na aktualność jego refleksji. Znaczenie Rosario Livatino jest zadziwiające, ponieważ zrozumiał on zwiastuny tego, co pojawiło się z większą wyrazistością w następnych dziesięcioleciach, nie tylko we Włoszech. Chodziło o uzasadnione wkroczenie sędziego na obszary nie należące do niego, zwłaszcza w sprawach tak zwanych «nowych praw», z wyrokami, które wydają się być związane z zaspokojeniem ciągle nowych dążeń, oderwanych od wszelkich obiektywnych granic”.

Rosaria Angelo Livatina cechowała wiara, która stawała się praktyką sprawiedliwości i dlatego czyniła dobro bliźnim. Pomyślał, że skoro skończył prawo, to najlepiej podjąć się roli sędziego. Bardzo cierpiał z powodu wyroków karnych przeciwko oskarżonym, ponieważ widział, jak wolność, źle interpretowana, łamała zasadę sprawiedliwości. I w tym samym czasie, gdy musiał sądzić według prawa, jako chrześcijanin stawiał sobie problem przebaczenia. Dokonywał codziennie aktu całkowitego i wielkodusznego zawierzenia Bogu swojej działalności. Jest on jasnym punktem odniesienia dla mężczyzn i kobiet dnia dzisiejszego oraz jutrzejszego, zwłaszcza dla tych młodych ludzi, których mafia wciąż kusi do życia pełnego przemocy, korupcji, ucisku i śmierci. „Niech jego męczeńskie świadectwo wiary i sprawiedliwości będzie zasiewem zgody i pokoju społecznego, a także symbolem potrzeby odczuwania i bycia braćmi dla wszystkich, a nie rywalami lub wrogami” – napisał Franciszek.

2021-05-04 15:02

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Włoski sędzia zamordowany przez mafię będzie beatyfikowany

[ TEMATY ]

Rosario Livatino

facebook.com/RisarioLivatino

Włoski sędzia Rosario Livatino, zamordowany w wieku 37 lat przez sycylijską mafię, zostanie beatyfikowany. Papież Franciszek uznał jego męczeństwo - poinformował we wtorek Watykan.

Dekret dotyczący procesu beatyfikacyjnego włoskiego sędziego był jednym z kilku zaaprobowanych przez papieża podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Marcello Semeraro.

CZYTAJ DALEJ

Koszalin: po niemowlę z okna życia zgłosił się ojciec

2021-06-16 09:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

Zaledwie następnego dnia po pozostawieniu dziecka w koszalińskim oknie życia zgłosił się po nie ojciec.

14 czerwca alarm na parterze Domu Samotnej Matki przywołał opiekunki okna, siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, do okna życia. Siostry znalazły w nim, jako wstępnie oceniły, dwumiesięczną dziewczynkę. Po przewiezieniu jej do szpitala lekarze ocenili jej wiek na półtorej miesiąca. Dziewczynka, po wstępnych badaniach oceniona jako zdrowa, trafiła pod opiekę tymczasowej rodziny zastępczej.

CZYTAJ DALEJ

Papież o potrzebie reformy gospodarki i prawie do godnej pracy

2021-06-17 19:17

[ TEMATY ]

gospodarka

papież Franciszek

pandemia

Vatican News

Papież Franciszek zaapelował o głęboką reformę życia gospodarczego, które nie będzie się kierować jedynie filozofią zysku i zgadzać na to, by całe grupy społeczne były wykluczone z dobra wspólnego. Przemawiając do uczestników 109. Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która odbywa się dziś w Genewie, przypomniał, że koronawirus sprawił, iż w czasie pandemii pracę straciła bezprecedensowa liczba ludzi na całym świecie.

Nawiązując do tematu konferencji, która poświęcona jest sytuacji migrantów i pracowników wykluczonych z krajowych programów opieki zdrowotnej, Franciszek wskazał, że świat znalazł się w kluczowym momencie, gdy chodzi o życie społeczne i gospodarcze, co stawia przed nim ważne wyzwania co do przyszłości. Podkreślił, że optyki przyszłych działań gospodarczych nie może wyznaczać jedynie zysk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję