Reklama

Wiadomości

Morawiecki: powiedzmy dziś “tak” dla rozwoju i rozkwitu Polski dzięki środkom Unijnym

- 17 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dzisiaj w przededniu, tak ważnej decyzji trzeba przypomnieć o tym, jak bardzo mocno tamta decyzja oparta była o szeroki konsensus społeczny. powiedział premier podczas posiedzenia sejmu.

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP

Dodał, że -zbliża się 18. rocznica wejścia do Unii Europejskiej. Ten egzamin z dojrzałości będzie przetestowany już dziś.

Wspomniał, że - podczas tego głosowania będziemy mogli wyrazić swoje mocne “za” uczestnictwem, wykorzystywaniem środków, które są nam przekazywane do dyspozycji lub wyrazić sprzeciw. Chciałem przypomnieć, że już u progu transformacji, środowiska wywodzące się z NSZZ Solidarności - szczególnie Porozumienie Centrum braci Kaczyńskich - bardzo mocno wskazywało na to, że UE i NATO, to jest nasz kierunek rozwoju i geopolityki, który musi być przez wszystkie siły polityczne szanowany.

Reklama

- Bardzo szybko te cele zostały uznane przez wszystkie kluby parlamentarne i prawie wszystkie partie. To były cele, które nas przez wiele dziesięcioleci łączyły.

- Dziś powiedzmy głośne “tak” dla rozwoju i rozkwitu Polski dzięki środkom Unijnym. To szansa na szybkie wyjście z pandemii.

- Dzisiejsza ustawa, która tutaj przedkładamy i która ma na celu zatwierdzenie korzystania ze środków unijnych, była negocjowana parę lat.

Reklama

- Ostatnie kilkanaście miesięcy to bardzo burzliwy proces. Kto był najbardziej przeciwny środkom UE dla Polski? Najbardziej przeciwni byli zachodni politycy i ekonomiści, którzy nie chcieli przekazywać środków netto dla Polski i krajów Europy Środkowej.

Z ich perspektywy jest to transfer netto na rzecz krajów Europy Środkowej. My z całą mocą i z wsparciem krajów Grupy Wyszehradzkiej kładliśmy nacisk na to, że te środki są niezbędne dla krajów mniej rozwiniętych.

- Po tych długich negocjacjach nastąpił proces konsultacji. Podczas negocjacji, dyskusji na wielu forach - np. z Komisją Wspólna Rządu i Samorządu, Radą Dialogu Społecznego, przedsiębiorcami - to były wielodniowe dyskusje dot. poszczególnych zapisów KPO.

- Wszystkim organizacjom pozarządowym, województwom, bardzo serdecznie dziękuję za liczne uwagi i propozycje. Wiele z nich zostało ujętych w KPO.

- Dzisiaj warto podkreślić. To nie są jakieś abstrakcyjne środki europejskie. One mają pomóc polskim szpitalom, szkołom, gdzie leczyć się ktoś bliski z państwa rodziny. Mają pomóc polakom w otrzymaniu szansy na lepszą infrastrukturę drogową, kolejową, internetową, energetyczną.

- To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym.

- Odłóżmy kłótnie. Dziś apeluję do wszystkich klubów politycznych - przystąpmy do głosowania z poczuciem pełnej odpowiedzialności za los Polski.

- My dziś nie głosujemy tylko Krajowego Programu Odbudowy. Ustawa o środkach własnych, to ustawa o przyjęciu lub nie środków unijnych, na rozwój Polski na najbliższą dekadę. To najważniejsza z decyzji na najbliższe 10-20 lat.

- Te środki to nie tylko KPO, to ponad 770 mld zł dla Polskich rolników, rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy. Nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla.

Niech głosowanie będzie ponad podziałami politycznymi. Chodzi o Polską rację stanu. Zagłosujmy za Polską racją stanu.

2021-05-04 17:22

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin spotkał się z premierem Morawieckim

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Mateusz Morawiecki

wikpedia.org

Przebywający z wizytą w Warszawie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin spotkał się po południu z premierem Mateuszem Morawieckim. Purpurat jest gościem Konferencji Episkopatu Polski, która obchodzi 100-lecie istnienia.

W spotkaniu kard. Parolina z premierem Morawieckim uczestniczyli także m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.

CZYTAJ DALEJ

Okaleczona przez dżihadystów figura Maryi pielgrzymuje po Włoszech

2021-06-12 22:51

Vatican News

We Włoszech rozpoczyna się dziś wyjątkowa peregrynacja figury Matki Bożej, mocno okaleczonej przez islamskich fundamentalistów. Przywieziono ją z irackiego miasteczka Batnaya, którego 5-tysięcy mieszkańców zostało wygnanych ze swych domów przez dżihadystów, a tamtejsze kościoły zniszczono, podobnie jak figury świętych i obrazy religijne. Celem pielgrzymki jest danie świadectwa o męczeństwie irackich chrześcijan oraz modlitwa o pokój i pojednanie w tym kraju.

Figura trafiła do Włoch dzięki papieskiemu stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Została odrestaurowana dzięki wysiłkom artysty z parafii św. Pawła w Giussano, miasta, od którego rozpoczyna teraz swą wędrówkę po całych Włoszech. Artysta świadomie pozostawił na niej pewne ślady zbeszczeszczania. Oderwana dłoń leży teraz u stóp Matki Bożej. Nie zrekonstruowano też jej rozbitej twarzy, pokryto ją jedynie warstwą białego gipsu, tak że przypomina teraz „Maryję w maseczce”.

CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Zygmunt Pisarski patronem miasta Krasnystaw

2021-06-13 16:19

Paweł Wysoki

Bł. ks. Zygmunt Pisarski został patronem miasta Krasnystaw. Uroczystości odbyły się 13 czerwca na rynku miejskim z udziałem m.in. abp. Stanisława Budzika, wicepremiera Jacka Sasina, burmistrza Roberta Kościuka, proboszczów i wiernych krasnostawskich parafii oraz przedstawicieli różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję