Reklama

Niedziela Małopolska

Czy my też kochamy Eucharystię?

W bazylice Bożego Ciała w Krakowie wspomniano postać św. Stanisława Kazimierczyka, apostoła Eucharystii.

Renata Biała

Z racji tak ważnej uroczystości dla Krakowa 5 maja o godz. 18 w bazylice Bożego Ciała odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Co roku na uroczystości gromadzą się również nadzwyczajni szafarze Komunii świętej.

Głębia w prostocie

Reklama

To ulicami krakowskiego Kazimierza w XV w. chodził św. Stanisław Kazimierczyk. Tam darzył troską ubogich, interesował się życiem parafian kościoła Bożego Ciała, przekazywał zdobyte teologiczne i filozoficzne wykształcenie swoim zakonnikom, a nade wszystko gorliwie miłował Eucharystię. Jako kanonik regularny św. Stanisław prowadził głębokie życie duchowe, najprostsze rzeczy wykonywał z wielkim namaszczeniem miłości, powierzając wszystko Bogu i Maryi. Został kanonizowany przez Benedykta XVI w 2010 r.

– Oto szczególny dar Bożej opatrzności dla Kościoła w Polsce – powiedział bp Jan Zając podczas homilii. I dodał: – Jesteśmy tutaj, aby wraz z całym Kościołem na nowo odkryć dar i tajemnicę Eucharystii. Święty Stanisław był czcicielem Eucharystii, a także opiekunem ubogich i nadzieją chorych. Tak go określają świadkowie jego życia i tak dzisiaj my go przyjmujemy i wprowadzamy go do naszej codzienności, aby był dla nas wzorem i wsparciem.

Duchowny podkreślił wartość Eucharystii jako niezbędnego pokarmu duchowego dla chrześcijan: – Wobec Eucharystii mamy ogromną odpowiedzialność. Podejmijmy na nowo postanowienia, czyńmy to na wzór świętego patrona. Celebrujmy Eucharystię, bierzmy w niej czynny udział z głęboką wiarą, a z pewną ufnością i nadzieją odnajdziemy siły w znoszeniu cierpień i słabości, których nam nie brakuje na co dzień. Szukajmy w Bożym pokarmie siły, by znów wyruszyć w drogę z miłosierdziem do drugiego człowieka! – zaapelował biskup.

Reklama

Jest naszym wsparciem

– Jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej posługuję już 11 lat. Dość mocno wrosłem w świętość Stanisława. Co czwartek modlę się do niego w intencji chorych, a także dla całej wspólnoty szafarzy nadzwyczajnych – dzieli się p. Krzysztof. I dodaje: – Człowiek jest bardzo słaby, potrzebujemy wsparcia takiego patrona.

2021-05-05 22:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję