Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

400 lat Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie

Seminarium, którego alumnem był Papież Krakowskie Wyższe Seminarium Duchowne (WSD) obchodzi jubileusz 400-lecia istnienia. Z tej okazji 17 listopada br. w katedrze na Wawelu odbyły się uroczystości jubileuszowe. Mszę św. pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego współkoncelebrowało kilkuset kapłanów.
Papież Jan Paweł II w liście skierowanym do rektora seminarium, ks. Józefa Guzdka - który odczytał podczas Mszy św. Metropolita krakowski - stwierdził, że choć w domu seminaryjnym na Podzamczu w Krakowie mieszkał bardzo krótko, to wciąż wraca tam myślą i modlitwą. Podkreślił, że: "Jubileusz to również czas patrzenia w przyszłość. Trzeba, aby wybieganiu myślą ku nowemu tysiącleciu towarzyszyła świadomość, że te cztery wieki niejako zobowiązują do podtrzymywania i rozwijania dobrej tradycji kształtowania kapłanów na miarę wyzwań, jakie niesie czas". Ojciec Święty z okazji jubileuszu podarował Seminarium kielich, którego podczas Mszy św. używał proboszcz z Ars - św. Jan Maria Vianney.
Obecne WSD w Krakowie powstało z trzech kiedyś oddzielnych i w różnych czasach fundowanych Seminariów: Zamkowego, Akademickiego i Biskupiego. Najstarsze z nich powstało w 1601 r. Dokładnie przed stu laty - 1901 r., dzięki staraniom kard. Jana Puzyny, oddano do użytku budynek seminaryjny przy ul. Podzamcze 8. Budynek ten, powiększony przez kard. Adama Sapiehę, może pomieścić ok. 130 kleryków. Po drugiej wojnie światowej Seminarium otrzymało dodatkowy budynek przy ul. Piłsudskiego 4. W 1989 r. został on rozbudowany przez kard. Franciszka Macharskiego.
Alumnem Seminarium był Papież Jan Paweł II. Wśród wychowanków krakowskiego Seminarium jest również dwóch kardynałów: kard. Andrzej Maria Deskur i kard. Franciszek Macharski oraz dziewięciu biskupów.
Obecnie w WSD w Krakowie studiuje ponad 250 kleryków z czego do kapłaństwa dla archidiecezji krakowskiej przygotowuje się 147 alumnów i dla diecezji bielsko-żywieckiej 108.
Metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski zwrócił się w kazaniu do kleryków i kapłanów. Powiedział, że muszą tak żyć, aby ludzie, patrząc na nich, cieszyli się, że idą w dobrym kierunku. Stwierdził, że powinni oglądać się za siebie i na boki, aby dostrzec tych, którzy duchowo nie nadążają... "Trzeba sprawdzać, jakie ślady zostawiamy w naszej współczesności" - powiedział Ksiądz Kardynał.

Reklama

Tadeusz A. Janusz

Plenarne Spotkanie Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich

10 listopada br. odbyło się w Warszawie Plenarne Spotkanie Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Przybyli przedstawiciele zastanawiali się nad rolą ruchów i stowarzyszeń katolickich w kształtowaniu samorządności lokalnej. W spotkaniu uczestniczył delegat Konferencji Episkopatu ds. ruchów katolickich - bp Mieczysław Cisło. Wprowadzeniem do obrad był referat sędziego Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Adama Stępnia pt. Rola organizacji pozarządowych w rozwoju samorządności lokalnej. Ostatnie lata uświadomiły społeczeństwu, że naród to wspólnota kultury, krwi i ziemi, że ludzie mogą być kowalami swego losu, a rolą państwa winna być ochrona człowieka i pomoc w sprawach przekraczających ich lokalne możliwości. Istotą państwa musi być poszanowanie godności obywatela, a relacja obywatel - władza musi opierać się na decentralizacji zadań i pomocniczości wyższych szczebli.
Przewodniczący ORRK - o. Adam Schulz - jezuita przypomniał o zbliżających się wyborach samorządowych, w których katolicy powinni odegrać znaczącą rolę. Aby tworzyć samorządność, muszą działać i promieniować w swoim środowisku, muszą zaistnieć w swoich małych społecznościach. Pomocą w formacji i działaniu są powołane do życia zespoły tematyczne zajmujące się najistotniejszymi problemami życia kraju, pomagające ludziom na szczeblu lokalnym wprowadzać słowo w czyn. Doskonałym przykładem konstruktywnego działania Rady Ruchów na niższych szczeblach było świadectwo ks. Antoniego Dunajskiego - proboszcza parafii św. Józefa w Tczewie na temat zorganizowanego przezeń Kongresu Parafialnego. Były to nie tylko cenne doświadczenia, ale też inspiracja do działań.
Podczas Plenum delegaci z uwagą wysłuchali słów bp. Mieczysława Cisło. Stwierdził on, że dzisiejsza kultura zagrożona jest odcinaniem od korzeni, a kultura bez więzi z Bogiem nie staje w służbie człowieka i jego potrzeb duchowych, zdążając donikąd. Po ostatnich wyborach pojawiły się próby eliminowania katolików z życia publicznego. Musimy pamiętać, że do wspólnego dobra powołani są wszyscy katolicy, którzy nie mogą się wyrzec odpowiedzialności za państwo. Ksiądz Biskup apelował, aby ruchy budziły świadomość odpowiedzialności swoich członków za życie społeczne na różnych płaszczyznach. Ich nieobecność i sceptyzm w działaniu nie mogą być usprawiedliwione. Nasza wiara musi być połączona z profesjonalizmem i stałą formacją. Takich ludzi trzeba szczególnie pozyskiwać dla polityki i samorządów terytorialnych.
Obrady zakończyła wspólna Msza św., odprawiona przez bp. Cisło w koncelebrze z przybyłymi duszpasterzami ruchów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wojciech Mścichowski

Protest Jasnogórskiego Rycerstwa

Istnieją w cywilizowanym świecie pojęcia i sprawy, które są powszechnie cenione i których nie wolno naruszać. Do takich bezcennych wartości polskiego dziedzictwa narodowego należy chrześcijańska wiara i kultura. Dzięki tym wartościom nasz naród nie tylko zwycięsko przetrwał dziejowe burze, ocalił tożsamość, ale i dzisiaj kształtuje nową rzeczywistość, integruje się wewnętrznie oraz umacnia pokój społeczny.
Ekspozycja w Londynie, a zwłaszcza zorganizowana niedawno wystawa "Irreligia" w Brukseli zadały bolesny cios polskiej duszy, plamią nasze dobre imię na arenie międzynarodowej i stanowią karygodne lekceważenie godności Polaka i jego praw, zwłaszcza człowieka wierzącego. Dokonana profanacja najświętszego skarbu religijnego Ojczyzny, jakim jest Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, nie tylko bardzo boli, ale równocześnie wywołuje powszechny smutek i oburzenie.
Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, głęboko związane z dziejami Kościoła i Narodu, staje w jednym szeregu ze Stróżami Jasnogórskiego Sanktuarium i duchowej stolicy Polski. Razem z Zakonem Paulinów na Jasnej Górze protestujemy przeciw wymienionej ekspozycji i wystawie, piętnujemy nihilistyczne i destrukcyjne zło moralne w nich zawarte. Domagamy się potępiającego stanowiska zarówno ze strony całego społeczeństwa polskiego, jak też najwyższych władz państwowych z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Premierem Rządu RP, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz prosimy o zakaz tego rodzaju obrażających ekspozycji w przyszłości.
Wzywamy wszystkich wierzących do zjednoczenia w modlitwie przebłagalnej i do tym większego ożywienia kultu Jasnogórskiej Matki i Królowej Narodu oraz do wytrwałych próśb do Boga o wysoki i uszlachetniający poziom współczesnej sztuki i twórczości artystycznej w Polsce i poza jej granicami.
Podpisali: Dziekan Rycerstwa - o. Jan Nalaskowski, paulin, i Kapituła oraz wszyscy Rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy, m.in.: prof. dr hab. Wojciech Kurpik - artysta plastyk, Krystian Cyprus - przedsiębiorca, doc. dr hab. Jerzy Jurkiewicz - lekarz, red. Jan Maria Jackowski - historyk, dziennikarz, prof. dr hab. Andrzej Stelmachowski - prawnik, prof. dr hab. Włodzimierz Fijałkowski - lekarz, prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski - filolog, prof. dr hab. Ryszard Bender - historyk,
Edward Szweda - przedsiębiorca, prof. dr hab. Wojciech Łączkowski - prawnik, prof. dr hab. Franciszek Kokot - lekarz, dyr. Józef Wyciślok - przedsiębiorca, prof. dr hab. Piotr Jaroszyński - filozof, Zbigniew Cegielski - artysta, Marian Płaszczyl - przedsiębiorca, dr Adam Bielawski - lekarz.

Reklama

Kraków - Częstochowa, 20 listopada 2001 r.

12. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich

W dniach 15-17 listopada na Jasnej Górze pod hasłem Soli Deo - aktualność programu wychowawczego Ślubów Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia odbyło się spotkanie ok. tysiąca dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich oraz reprezentantów innych placówek oświatowych. Forum zainaugurowane zostało spotkaniem dyrektorów szkół z biskupem diecezji kaliskiej Stanisławem Napierałą - asystentem Rady Szkół Katolickich i członkiem Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego. W piątek - w drugim dniu Forum - odprawiona została Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, podczas której odnowiono Akt Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego w Polsce Matce Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Napierała, który w homilii przypomniał czasy, gdy kard. Stefan Wyszyński zawierzył Matce Bożej cały naród polski. "Ona jest Matką wolności, dlatego dziś oddajemy się Maryi, aby uzyskać prawdziwą wolność dzieci Bożych - mówił Ksiądz Biskup. - Wierzymy, że Maryja, której tu, na Jasnej Górze, w ubiegłym roku w Akcie Oddania ufnie zawierzyliśmy szkoły katolickie w Polsce, trzyma je mocno w swoich dłoniach i ubezpiecza swoim wstawiennictwem". W programie Forum znalazły się wykłady, które koncentrowały się wokół nauczania Prymasa Tysiąclecia. Wygłosili je: ks. dr hab. Andrzej Offmański, ks. prof. dr hab. Wiesław Dyk, ks. prof. Henryk Wejman, ks. dr Jacek Kordzikowski i ks. dr Robert Czarnowski. W sobotę, w trzecim dniu Forum, Mszę św. odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "Trzeba, aby byli ludzie wrażliwi na człowieka, na jego wychowanie i serce" - mówił w homilii abp Nowak, dodając, że przed szkołami katolickimi stoi zadanie wychowywania uczniów Boga. Następnie w Sali Papieskiej miały miejsce dwie prelekcje: Byłem współwięźniem Prymasa Wyszyńskiego - ks. kan. Stanisława Skorodeckiego i Jasna Góra w życiu Księdza Prymasa - o. dr. Jana Pacha. Forum zakończyło się dyskusją panelową nt. Jak być chrześcijaninem we współczesnym świecie.

Reklama

Modlitwa w intencji Polonii

W nocy z 16 na 17 listopada w Kaplicy Matki Bożej odbyło się 16. Modlitewne Czuwanie w Intencji Polonii, zorganizowane przez księży z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej i siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: Polonia świata na drogach nadziei i pokoju. Czuwanie poprzedziły koncerty Zespołu Seminaryjnego Księży Chrystusowców oraz zespołu studenckiego szkoły muzycznej z Doniecka. Następnie uczestnicy spotkania odmówili Różaniec i wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Ważnym punktem nabożeństwa było składanie podpisów pod listem solidarności z Polakami, szczególnie mieszkającymi w USA, oraz zbieranie oliwy, by zapalić lampę jedności z Polonią. W Kaplicy znajdowało się
14 flag państw, w których istnieją największe skupiska Polonii, m.in. USA, Francji, Holandii, Kanady, Niemiec i Ukrainy. Mszę św. o północy odprawił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba w koncelebrze z 80 kapłanami, wśród nich generałem Zgromadzenia Księży Chrystusowców - ks. Tadeuszem Winnickim, wikariuszem generalnym -
ks. Zbigniewem Rakiejem oraz rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Chrystusowców - ks. Ryszardem Szymanikiem. W homilii bp Wątroba apelował o dochowanie wierności i miłość Ojczyzny. "W sercach wszystkich, którzy tu przychodzą modlić się lub myślą tylko biegną do tego miejsca, płonie ogień miłości do Ojczyzny" - mówił bp Wątroba. Podkreślił także zaangażowanie duszpasterzy i sióstr zakonnych, którzy posługują wśród Polonii, przekazując jej nie tylko wiarę, ale także miłość do Ojczyzny. W czuwaniu wzięła udział ok. 800-osobowa grupa wiernych z Polski i zagranicy. Za całość odpowiedzialny był ks. Sławomir Murawka.
Zgromadzenie Księży Chrystusowców zostało założone w 1932 r. przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Chrystusowcy pracują głównie wśród rodaków poza granicami Polski. Coroczne jasnogórskie czuwania są niezwykłą modlitwą w intencji wszystkich polskich emigrantów, a także w intencji powołań kapłanów, braci i sióstr zakonnych do pracy wśród Polonii.

W SKRÓCIE

12 listopada Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił abp Rrok Mirdita z archidiecezji Durreas-Tirana w Albanii. W wywiadzie dla Biura Prasowego Ksiądz Arcybiskup podzielił się refleksją: "Jest niemożliwe, by ktoś mógł zniszczyć naród, który ma takie Sanktuarium, tak adoruje i tak wierny jest swojej Matce. Jest czymś pewnym, że ten naród musi błogosławić Pan Bóg". Księdzu Arcybiskupowi towarzyszył ks. Dariusz Nowak, salwatorianin z Tirany.

W dniach 12-17 listopada ok. 80 ojców i braci paulinów z różnych klasztorów w Polsce i w Europie uczestniczyło w dorocznych rekolekcjach zakonnych. Nauki głosił ks. prał. Ryszard Kiełczewski z Bydgoszczy.

17 listopada modliła się 65-osobowa grupa policjantów z Komendy Powiatowej w Tarnowskich Górach wraz z komendantem Mirosławem Tukajem. Pielgrzymów po Sanktuarium Jasnogórskim oprowadził o. Jan Golonka, paulin.

17 listopada w nocnym czuwaniu wzięła udział ok. 800-osobowa grupa z Duszpasterstwa Powołań Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek. Mszę św. o północy odprawił dla nich prowincjał Księży Pallotynów - ks. Tomasz Skibiński.

17 listopada we Mszy św. uczestniczyli klerycy z WSD w Radomiu.

26 osób z kursu III modliło się przed obłóczynami (przyjęciem sutanny), które odbędą się 9 grudnia.

18 listopada podczas nocnego czuwania modliły się siostry ze Zgromadzenia Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza z całej Polski. Okazją do modlitewnego spotkania była zbliżająca się 113. rocznica założenia Zgromadzenia.

ZAPOWIEDZI:

- Pielgrzymka Romów.

9 grudnia - Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet.
O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

W 10. rocznicę kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego odbyły się uroczystości dziękczynne: biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w Wadowicach, a Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała w Czernej - biskup sosnowiecki Adam Śmigielski.

Prezesem Rycerstwa Niepokalanej został ponownie o. Stanisław Piętka, franciszkanin z Niepokalanowa.

Ks. Waldemar Hanas został nowym redaktorem naczelnym wychodzącego w Poznaniu Przewodnika Katolickiego.

Rząd SLD-UP-PSL zdecydował się na kolejny kompromis wobec Unii Europejskiej, przyznając krajom Piętnastki prawo do wprowadzenia 7-letniego zakazu na podejmowanie pracy przez naszych rodaków w krajach Unii. Niedawno polscy negocjatorzy utrzymywali stanowisko o 2-letnim zakazie.

"Gdy Unia Europejska nas przyjmie, Europejczycy będą mogli - od razu - zamieszkać w Polsce we własnym domu. Po 7 latach kupią sobie letni dom, a europejski rolnik pole czy las już po 3-letniej dzierżawie" - stwierdził szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz.

Sejmowa Komisja Europejska - na wniosek Romana Giertycha z Ligi Polskich Rodzin - wstrzymała działalność do momentu, w którym szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz i minister ds. europejskich Danuta Huabner nie przedstawią pełnej listy ustępstw, na jakie rząd Leszka Millera zamierza pójść w negocjacjach z Unią Europejską.

Referendum w sprawie przyjęcia Polski do Unii Europejskiej ma odbyć się jesienią 2003 r. - potwierdził minister Tadeusz Iwiński z Kancelarii Premiera.

Ujawniono, że główny negocjator Polski w rozmowach z Unią Europejską - Jan Truszczyński współpracował z wywiadem PRL.

Rząd Leszka Millera przyjął projekt budżetu na 2002 r.: deficyt budżetowy nie będzie większy niż 40 mld zł; więcej pieniędzy przeznaczono m.in. na sprawiedliwość, szkolnictwo wyższe, obronę narodową i sprawy wewnętrzne. Najwięcej mają dać oszczędności na najuboższych (m.in. obniżenie zasiłków chorobowych i rent socjalnych, wprowadzenie ostrzejszych kryteriów przyznawania wszelkich zasiłków, zamrożenie płac w budżetówce).

"Ostatnie decyzje w Ministerstwie Edukacji są cofaniem reformy oświaty, a nie jej naprawą" - napisali w liście otwartym do minister Krystyny Łybackiej m.in. byli ministrowie Mirosław Handke i Edmund Wittbrodt oraz była wiceminister Irena Dzierzgowska.

Urząd Generalnego Konserwatora Zabytków ma zostać zlikwidowany. Jego obowiązki przejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury.

Rada Polityczna RS AW"S" zwróciła się do ugrupowań posierpniowych oraz organizacji regionalnych i lokalnych z propozycją wystawienia w wyborach samorządowych wspólnej listy "sił, którym bliskie są ideały Sierpnia 1980".

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wyraził protest wobec filmu wyświetlonego w USA pt. Powstanie. Zdaniem twórców filmu, powstanie w getcie warszawskim upadło, ponieważ polskie podziemie odmówiło powstańcom pomocy, a konkretnie dostawy broni. "Jest to ewidentny fałsz" - stwierdzili polscy kombatanci.

Prasa ujawniła, że wszystkie formularze przyszłorocznego narodowego spisu powszechnego i spisu rolnego - w sumie 320 mln stron - zostaną wydrukowane w Niemczech. Przetarg wygrała spółka Bertelsman, choć jej oferta należała do najdroższych. GUS twierdzi, że cena nie była jedynym kryterium wyboru.

Na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się wielka manifestacja kupców przeciwko budowie hipermarketów. W samym tylko Krakowie jest ich 18, 2 są w budowie, a kilkanaście w projektach na najbliższe lata.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Triduum Paschalnego w diecezji

2024-03-27 17:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Głogów

sulechów

Nowa Sól

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Najważniejsze dni w ciągu roku liturgicznego są poświęcone obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. W wybranych parafiach diecezji posługę będą sprawowali biskupi.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję