Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Zobaczyć sztukę starożytną

    Łącznie na wystawie w Arsenale znajduje się 1000 obiektów zostało zaprezentowanych w nowej odsłonie Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale, części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Maria Fortuna- Sudor

    Te najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze - z VII w. n.e. Reprezentowane są wszystkie dziedziny rzemiosła starożytnego: kamienna rzeźba architektoniczna, dekoracyjna, portretowa i funeralna, rzeźba w drewnie, wyroby odlewane i wykuwane z brązu, srebra, złota oraz odciskane z gliny, malarstwo na drewnie, glina, ceramika, wyroby plecionkarskie.

    Jak poinformowała, w czasie spotkania z mediami, kurator wystawy - dr Dorota Gorzelany-Nowak, prezentowana ekspozycja składa się z trzech dużych krakowskich kolekcji sztuki starożytnej. Wymieniła: - Jej osią jest zbiór księcia Władysława Czartoryskiego, który skupował obiekty sztuki starożytnej na aukcjach paryskich, we Włoszech i w Egipcie. Starał się, by jego kolekcja uzupełniała zbiory jego babki Izabeli Czartoryskiej. Druga część to obiekty, które podaroano do zbiorów Muzeum Narodowego. Przyjechały do Krakowa m.in. z terenu starożytnej Kartaginy. Trzecia kolekcja, która jest wizualnie największa, została kupiona w 1830 r. w Rzymie przez Artura Potockiego dla jego pałacu w podkrakowskich Krzeszowicach. W 1940 r., w czasie okupacji, została oddana w depozyt do Muzeum Czartoryskich, w ubiegłym roku została formalnie kupiona do zbiorów.

Reklama

    Galeria "Źródła" jest pierwszą z 5 galerii stałych, których otwarcie jest zaplanowane jeszcze w tym roku. We wrześniu odbędzie się ponowne otwarcie Galerii Sztuki Polskiej XX i XX wieku, w listopadzie - Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (w budynku Starego Spichlerza - Europeum) a w grudniu - podwójnej galerii stałej architektury i designu polskiego XX i XXI wieku w Kamienicy Szołayskich.

    Wystawę „Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej” można zwiedzać w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 8 w Krakowie). Szczegóły na stronie internetowej muzeum.

    Komu poleciłabym wystawę? Przede wszystkim tym, których interesuje starożytność. Myślę jednak, że obowiązkowo powinni ją obejrzeć, poznać uczniowie – zarówno ci z krakowskich szkół, jak również ci, którzy zapewne wybiorą się do naszego miasta z rodzicami lub z nauczycielami. Taka ekspozycja to lekcja historii starożytnej, która łatwo i na długo zapadanie w pamięć!

2021-05-12 21:18

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: Prośmy o łaskę pocieszenia dla mieszkańców Nowej Białej

2021-06-23 10:30

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Jednoczę się w modlitwie z tymi, którzy w minioną sobotę, w Nowej Białej zostali doświadczeni przez wielki pożar” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: wyrażam głęboki smutek po rezolucji europarlamentu w sprawie możliwości zabijania dzieci nienarodzonych

2021-06-24 20:31

[ TEMATY ]

Unia Europejska

aborcja

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich "/Niedziela"

Wyrażam głęboki smutek po rezolucji europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych – oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dodał, że kultura życia przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji" oraz zagwarantowania, że "aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży" i później, "gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję