Reklama

Rok Wiary

Taki był Rok Wiary

Dobiegający końca w uroczystość Chrystusa Króla, 24 listopada Rok Wiary był czasem entuzjazmu i dynamiki, który wielu katolików przywiódł na nowo do życia wiarą. Jak powiedział abp Rino Fisichella, odpowiedzialny za przygotowanie Roku Wiary: Przede wszystkim było to bardzo widoczny czas łaski.

1/24

radiant guy / Foter.com / CC BY-SA

[ TEMATY ]

Rok Wiary

rok

wiara

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2/24

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary

Z udziałem tysięcy wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie Mszą św. pod przewodnictwem Benedykta XVI zainaugurowano Rok Wiary. W ramach przygotowania do Eucharystii wierni usłyszeli fragmenty czterech konstytucji soborowych: o liturgii, dogmatycznej o Kościele, o objawieniu Bożym i duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym. Następnie odbyła się procesja, powtarzająca tę z 12 października 1962 r., w której przez plac do Bazyliki św. Piotra szli wszyscy ojcowie soborowi. Na zakończenie Mszy św. inaugurującej Rok Wiary Benedykt XVI wręczył soborowe orędzie reprezentantom rządzących, ludzi nauki, artystów, kobiet, robotników, ubogich, chorych i cierpiących oraz młodzieży. Było to powtórzenie gestu papieża Pawła VI, który na zakończenie II Soboru Watykańskiego w 1965 r. wręczył przedstawicielom różnych grup Orędzie do Ludu Bożego.

3/24

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Synod Biskupów NT. Nowej Ewangelizacji

W obchody Roku Wiary wpisało się mocno XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”, które obradowało od 7 do 28 października 2012 r. w Watykanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

4/24

Grzegorz Gałązka

Katechezy Roku Wiary

Wzrastaniu w wierze i umiłowaniu Chrystusa miał służyć prowadzony przez Benedykta XVI cykl katechez, które wygłaszał podczas środowych audiencji ogólnych. Jak podkreślił papież, chodzi o to, aby katolicy nauczyli się żyć Ewangelią na co dzień. W cotygodniowych katechezach uczestniczyły tysiące wiernych.

5/24

Artur Stelmasiak

Procesje z księgami

Procesyjne wniesienie dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego we wszystkich katedrach w Polsce było wymownym znakiem inauguracji Roku Wiary w Kościele w Polsce. Papież Benedykt XVI otworzył go 11 października w Rzymie w 50. rocznicę inauguracji obrad soborowych i 20-lecia wydania Katechizmu.

Reklama

6/24

BOŻENA SZTAJNER

Odpusty na Rok Wiary

Przez cały Rok Wiary można było uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Informował o tym dekret Penitencjarii Apostolskiej opublikowany z upoważnienia Benedykta XVI, a podpisany przez penitencjarza większego, kard. Manuela Monteiro de Castro oraz regensa tej dykasterii, ks. prał. Krzysztofa Nykiela.

7/24

Publikacje na Rok Wiary

Nakładem Domu Wydawniczego Rafael ukazała się książka „Rok Wiary” - kompendium myśli metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika związanych z tym szczególnym rokiem. Przewodniczący KEP odpowiada na pytania, jak rozeznaje i rozwiązuje aktualne problemy Kościoła, w tym trudny problem emigracji, kto włącza się w nową ewangelizację, szczególnie jak przyciągnąć do niej ludzi młodych.

8/24

Katarzyna Artymiak

Rezygnacja Benedykta XVI

Rozpoczęliśmy Rok Wiary z papieżem Benedyktem – mówił abp Rino Fisichella i kontynuujemy go z innym papieżem, Franciszkiem. Oczywiście było to wyjątkowe doświadczenie w czasie Roku Wiary, a dla wielu osób był to konkretny akt wiary, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni, aby papież składał rezygnację. Wiele osób było zapewne tym doświadczeniem głęboko dotkniętych.

9/24

JANUSZ ROSIKON/©ROSIKONPRESS/STURP: "ŚWIADKOWIE PRAWDY", "OBLICZE PRAWDY"

Wystawienie Całunu Turyńskiego

Tegoroczną Wielką Sobotę ubogaciło telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego. Płótno, w które, jak się przypuszcza owinięte było ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża zobaczyć było można przez półtorej godziny. Jeszcze przed zakończeniem pontyfikatu (w ostatnim dniu lutego) Benedykt XVI zrobił wiernym cenny dar, zezwalając na telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego. Na kanale włoskiej telewizji RAI Uno można było zobaczyć z bliska Całun po raz drugi w historii od 1973 r.

10/24

israeltourism / Foter.com / CC BY-SA

Pielgrzymki do Ziemi Świętej

W odpowiedzi na wezwanie papieża Benedykta XVI do wykorzystania tego szczególnego czasu danego Kościołowi, jakim był Rok Wiary, do Rzymu i Ziemi Świętej przybywały pielgrzymki z całego świata. Jak mówił abp Wacław Depo, „jadąc do Ziemi Świętej wracamy do źródeł, po to, aby fundamenty naszej wiary i nasza tożsamość były coraz głębsze i dojrzalsze”.

Reklama

11/24

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

Nowy papież Franciszek

Entuzjazm związany z wyborem papieża Franciszka było to kolejne doświadczenie wiary: dwie różne osobowości, ale niewątpliwie ciągłość w wierze katolickiej. Papież Franciszek od początku swej posługi jako Biskup Rzymu i papież mówił, że musimy iść na peryferie życia. Być może wiele osób w swoich własnych sytuacjach czekało, by usłyszeć to orędzie i poruszyło ich jego nieustanne głoszenie.

12/24

Bożena Sztajner

Pielgrzymka kleryków na Jasna Górę

Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczyło w dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę. Pielgrzymce przewodniczy kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Polscy seminarzyści zawierzyli Matce Bożej swoje wspólnoty seminaryjne oraz sprawę nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

13/24

„Encyklika na cztery ręce”

W Roku Wiary ukazała się pierwsza encyklika papieża Franciszka – „Lumen fidei” – którą zaprezentowano 5 lipca w Watykanie, w niespełna cztery miesiące po konklawe. Nad dokumentem „Lumen fidei” (Światło wiary) pracował już poprzedni papież Benedykt XVI, jednak po dobrowolnym zrzeczeniu się urzędu nie mógł ogłosić tekstu, który stanowiłby element nauczania Kościoła katolickiego, więc papież Franciszek skorzystał z jego materiałów i uzupełnił je własnymi spostrzeżeniami i myślami – tak powstała „encyklika na cztery ręce”.

14/24

Katarzyna Artymiak

Pielgrzymki do Rzymu

Z okazji Roku Wiary przez ostatnie 13 miesięcy ponad 8,5 mln katolików z całego świata pielgrzymowało do Rzymu. W dniach 4-7 lipca br.do grobu św. Piotra pod hasłem "Ufam Tobie" przybyło około 6 tys. kleryków, nowicjuszy i nowicjuszek, reprezentujących 66 krajów świata. Dwukrotnie spotkali się z Ojcem Świętym.

Reklama

15/24

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

XXVIII Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro

Ogłoszeniem, że w 2016 r. Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się Polsce - zakończyły się tegoroczne ŚDM z Rio de Janeiro, które odbyły się w Brazylii w dniach 23-28 lipca. Papież Franciszek - zgodnie ze słowami Jezusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody", które były hasłem spotkania - zachęcał młodych do odważnego pójścia za głosem wiary i niesienia jej na wszystkie krańce świata. W 28. ŚDM uczestniczyło ok. 3 mln młodych ludzi ze 180 krajów świata. Najwięcej młodzieży pochodziło z Brazylii, Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru, Meksyku. Polaków było ok. 2 tys. Młodzieży towarzyszyło 664 biskupów, w tym 28 kardynałów, 7814 kapłanów i 631 diakonów. Uczestnikom służyło 60 tys. wolontariuszy z całego świata.

16/24

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozkręcić wiarę - lato pielgrzymów

Latem cała Polska wędruje na Jasną Górę, ale odbywają się też kameralne peregrynacje do mniej znanych sanktuariów. W tym roku hasłem i motywem przewodnim pielgrzymek był trwający Roku Wiary. Rozważano tematy: „Wiem, Komu uwierzyłem”(Gniezno), „Panie, przymnóż nam wiary”(Bielsko-Biała), „Z Maryja w pielgrzymce wiary”(Kraków), „Na rowerze też wierzę(rowerowa z Elbląga).

17/24

Bożena Sztajner/Niedziela

Wzrost powołań - owoc Roku Wiary

Wiele podejmowanych w Roku Wiary inicjatyw doprowadziło do ożywienie modlitwy i życia sakramentalnego nie tylko wśród młodzieży, ale w całej wspólnocie Kościoła. Czego wyrazem jest większa niż w latach ubiegłych liczba kandydatów zgłaszających się na pierwszy rok do Seminariów Duchownych. Wielki wpływ na wzrost powołań miały tez Światowe Dni Młodzieży w Brazylii czy sam przykłada życia wiarą, jaki daje nam papież Franciszek.

Reklama

18/24

Artur Stelmasiak

II Kongres Nowej Ewangelizacji w Warszawie

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji "Obudzić olbrzyma", którego tematem była parafia, odbył się 19-22 września w Warszawie. Udział w spotkaniu wzięło 500 osób z całego kraju, obecni byli też goście z Włoch, Francji, USA. Kongres gościła 40-tysięczna parafia Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. W programie Kongresu były rekolekcje ewangelizacyjne, konferencje, warsztaty, wspólne modlitwy i Msze św., wieczór świadectw, dzielenie się doświadczeniami, koncert, piknik rodzinny i wyjście ewangelizacyjne "od drzwi do drzwi" w parafii ursynowskiej.

19/24

Andrzej Płachetko

Areopag Wiary

Areopag Wiary to inicjatywa kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz fundacji i studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na Rok Wiary. Były to cykle spotkań z aktorami, dziennikarzami, politykami i sportowcami, podczas których dzielili się oni świadectwami własnego życia dotyczącymi wiary. Każde spotkanie miało charakter „wywiadu rzeki” przeprowadzonego przez studenta świeckiego i kleryka.

20/24

Marian Sztajner

Telemost różańcowy z papieżem Franciszkiem

Procesjonalnym wprowadzeniem figury Matki Bożej Fatimskiej i wideoprzesłaniem Ojca Świętego rozpoczęły się 12 października w rzymskim sanktuarium Matki Bożej Miłości (Madonna del Divino Amore) modlitwa różańcowa i adoracja eucharystyczna w łączności z papieżem i dziesięcioma sanktuariami maryjnymi na świecie. Jednym z sanktuariów była Jasna Góra. Międzynarodowe czuwanie przebiegało pod hasłem „Z Maryją poza noc”.

21/24

Włodzimierz Rędzioch

Zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi

13 października br. – w rocznicę objawień fatimskich – papież Franciszek zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Papież dokonał aktu zawierzenia w południe na zakończenie Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra.

Reklama

22/24

Grzegorz Gałązka

Franciszek spotkał się z rodzinami świata

W sobotę 26 października papież Franciszek spotkał się na wieczornym czuwaniu z rodzinami z całego świata. Na Placu św. Piotra pod hasłem "Rodzino, żyj radością wiary!” zgromadziło się z okazji Roku Wiary ok. 150 tys. wiernych z 75 krajów. A w niedzielę rano przewodniczył Mszy św. na Placu św. Piotra z okazji Dnia Rodziny w ramach trwającego Roku Wiary.

23/24

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie Roku Wiary papiez Franciszek polecił wszystkim Miserikordynę - polski "lek", który dobrze robi na serce, na dusze i na całe życie.„Chciałbym wam wszystkim polecić teraz pewne lekarstwo – powiedział Ojciec Święty. – Ktoś powie: Papież stał się farmaceutą? Chodzi o «duchowe lekarstwo» zwane miserikordyną. Pudełeczko zawiera 59 granulek dosercowych. Pudełeczka z tym lekiem wolontariusze rozdadzą wam przy wychodzeniu z placu. Weźcie je. Znajdziecie tam różaniec, na którym można także odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jest to duchowa pomoc dla naszej duszy oraz dla szerzenia wszędzie miłości, przebaczenia i braterstwa. Nie zapomnijcie zabrać tego leku, ponieważ dobrze robi na serce, duszę i na całe życie!”.

24/24

Margita Kotas

Zamknięcie Roku Wiary przy relikwiach św. Piotra

Po raz pierwszy publicznie zostaną wystawione relikwie, które tradycja uznaje za szczątki św. Piotra. To w ich obecności papież Franciszek uroczyście zamknie Rok Wiary 24 listopada. Innym modlitewnym znakiem poprzedzającym zamknięcie Roku Wiary będzie wizyta Franciszka w klasztorze kontemplacyjnym. Na miejsce swej modlitwy Papież wybrał klasztor benedyktynek kamedułek na rzymskim Awentynie.

2013-11-18 10:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajne spotkanie Papieża z polskimi grekokatolikami

Niedziela Ogólnopolska 4/2015, str. 18-19

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rok

Archiwum Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Spotkanie w rezydencji Prymasów Polski w Warszawie

Spotkanie w rezydencji Prymasów Polski w Warszawie

Kto myśli, że o pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski napisano już wszystko, jest w błędzie. Grudniowa kwerenda fotograficzna w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie dała zaskakujący rezultat. Z fotografii wykonanej przez nieocenionego śp. Ryszarda Rzepeckiego wynika niezbicie, że podczas swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1983 r., jeszcze w czasie trwania stanu wojennego, Jan Paweł II spotkał się w ścisłej tajemnicy z przedstawicielami zdelegalizowanego w krajach tzw. demokracji ludowej Kościoła greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Słodko - gorzka wspólnota

2024-03-29 15:18

Dziar

Tę nazwę dla duszpasterstwa osób rozwiedzionych i żyjących w związkach niesakramentalnych zaproponował ks. Marian Fatyga, opiekujący się środowiskiem od 2023 roku.

- Chodzi o dużo gorzkich doświadczeń osłodzonych myślą, że i dla nas, mimo sytuacji, w jakiej się znajdujemy jest nadzieja, że nie jesteśmy straceni w oczach Boga – mówi Niedzieli Anna Wira, która wraz z mężem Piotrem jest we wspólnocie od 2002 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję