Reklama

Kościół

Watykan: zaprezentowano wskazówki dotyczące diecezjalnych obchodów ŚDM

Pamięć o głównym przesłaniu ŚDM, które nie zmienia się pomimo nowej daty obchodów, traktowanie diecezjalnego święta jako ważnego etapu codziennej pracy duszpasterskiej, a nie jednorazowego "eventu", przekazanie młodym ludziom większego pola do działania, ale zarazem troska o to by jak najpełniej ukazać im głębię i różnorodność Kościoła - to niektóre sugestie zawarte w opublikowanych dziś "Wskazówkach duszpasterskich dotyczących obchodów ŚDM w Kościołach lokalnych".

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

młodzież

By: Fernando Santos/flickr.com

Dokument zaprezentowany we wtorek w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, to uzupełnienie decyzji papieża Franciszka, by datę diecezjalnych obchodów ŚDM przenieść z Niedzieli Palmowej na Uroczystość Chrystusa Króla. Jak można przeczytać we wskazówkach, zmiana ta nie zmienia głównej myśli św. Jana Pawła II, który chciał zaprosić młodych ludzi do osobistego spotkania z Chrystusem, jako dawcą prawdziwego szczęścia i pokoju. Dokument przypomina też, że to właśnie w Uroczystość Chrystusa Króla 1984 r. papież zaprosił młodzież do Rzymu na spotkanie w 1985 r., które dało podwaliny pod późniejsze obchody ŚDM w wymiarze diecezjalnym i światowym.

Duszpasterskie wskazówki zachęcają, by diecezjalne obchody ŚDM wpisaś w szerszy kontekst całorocznej pracy z młodzieżą, a nie czynić z nich oderwane wydarzenie, które nie prowadzi młodych ludzi do budowania bliższych więzi z lokalną wspólnotą Kościoła, w której żyją. Zwracają też uwagę, że nowe zaangażowanie włożone w promowanie tego wydarzenia może być szansą na ożywienie całej lokalnej wspólnoty, nie tylko ludzi młodych, a także okazją do spotkania z tymi młodymi osobami, które z różnych względów pozostawały dotąd daleko od Kościoła.

Podziel się cytatem

Reklama

Dokument, przygotowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia po konsultacjach z duszpasterzami młodzieży i młodymi ludźmi z różnych stron świata, przypomina o potrzebie większego aktywnego udziału młodych ludzi, którzy powinni stawać się coraz bardziej podmiotem, a nie tylko przedmiotem działań duszpasterskich, i mieć swój wkład nie tylko w obchody, ale w cały proces przygotowania święta młodych. To zaangażowanie powinno się rozpocząć od gotowości do uważnego wysłuchania młodych ludzi. Niezależnie od tego, czy obchody diecezjalnego dnia młodzieży w poszczególnych diecezjach uda się zorganizować w Uroczystość Chrystusa Króla - jak zaprasza do tego papież - czy też zostaną one z różnych przyczyn przeniesione na inny dzień, autorzy dokumentu nalegają na to, by niedziela Chrystusa Króla była dniem modlitwy całego Kościoła lokalnego w intencji młodzieży i stojących przed nią wyzwań.

Zachęca też, by na sam diecezjalny dzień młodzieży patrzeć przez pryzmat sześciu doświadczeń, do których należałoby przy tej okazji zaprosić młodych ludzi: przeżywanie "święta wiary", doświadczenie żywego i nie anonimowego Kościoła, doświadczenia misyjnego, okazji do rozmyślania nad powołaniem i wezwaniem do osobistej świętości, doświadczenia pielgrzymowania oraz doświadczania "powszechnego braterstwa" z rówieśnikami.

Szczegóły dokumentu i jego polskie tłumaczenie oraz inspiracje, płynące z niego dla Kościoła w Polsce zostaną przedstawione podczas środowej konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI.

2021-05-18 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

[ TEMATY ]

młodzież

Archiwum ks. Roberta Uflanta

Zdarza się, że ktoś podchodzi i mówi: Bardzo mi pomogło to, co ksiądz powiedział, fajna katecheza – mówi ks. Rober

Zdarza się, że ktoś podchodzi i mówi: Bardzo mi pomogło to, co ksiądz powiedział, fajna katecheza – mówi ks. Rober

O nowym programie formacyjnym dla młodzieży w Polsce dyskutowano w trakcie Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbyło się w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turno w diecezji radomskiej. Z młodymi spotkali się m.in. biskupi: Marek Solarczyk i Henryk Tomasik.

Wraz z pierwszą niedzielę Adwentu w Polsce rozpocznie się realizacja nowego trzyletniego program formacyjnego dla młodzieży pt. „Masz wiadomość”. Będzie on oparty o ogłoszone przez papieża Franciszka tematy kolejnych Światowych Dni Młodzieży przeżywanych na poziomie diecezji „Młodzieńcze, tobie mówię wstań”, „Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem tego co zobaczyłeś” oraz „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” – temat ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję