Reklama

Niedziela Lubelska

Promieniowanie świętością. Kapłański jubileusz

Trzydzieści lat temu 56 prezbiterów zostało wyświęconych w diecezji lubelskiej.

Ewa Kamińska

Większość przyjęła święcenia 18 maja 1991 roku w katedrze z rąk bp. Bolesława Pylaka. Następnego dnia bp Piotr Hemperek wyświęcił w Janowie Lubelskim trzech księży, a w Goraju bp Ryszard Karpiński również trzech. Z tego grona odeszło już do Pana trzech księży.

Msza św. w intencji Jubilatów została odprawiona pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika w lubelskiej archikatedrze we wtorek 18 maja 2021 r. W koncelebrze wraz z jubilatami wokół ołtarza stanęli także biskupi: Mieczysław Cisło, Artur Miziński i Adam Bab.

Reklama

Abp Stanisław Budzik, witając uczestników uroczystości, zauważył, że czas, który jest przed nami wydaje się długi, ale jest on krótki, kiedy patrzymy do tyłu. – Niech więc ta świadomość wzbudza w was na nowo gorliwość, którą wynieśliście ze święceń kapłańskich. […] Niech dzisiejsze spotkanie umocni was w wierze i nadziei, i w gorliwości kapłańskiej – powiedział metropolita.

W homilii bp Mieczysław Cisło przywołał słowa św. Pawła: „Lecz ja zgoła nie cenię sobie życia, bylebym tylko dokończył biegu i posługiwania, które otrzymałem od Pana Jezusa: [bylebym] dał świadectwo o Ewangelii łaski Bożej” (Dz 20, 24). – Czy mogłyby być jakieś bardziej odpowiednie i piękne słowa na okoliczność Waszego Jubileuszu? – powiedział ks. Biskup. – Co prawda nie żegnacie się ze wspólnotami, w których pracujecie, chociaż już mieliście rozstania i pożegnania z niejedną placówką, z którą Opatrzność Was związała. Może z żalem odchodziliście z parafii takiej czy innej. […] W duchu modlitwy Chrystusowej Wasze życie i posługa mają być objawianiem się chwały Bożej, a chwałą Bożą jest nie tyle sam człowiek, ile jego świętość.

Bp Mieczysław podkreślił też znaczenie dla odkrycia powołania przez Jubilatów osoby i nauczania św. Jana Pawła II, zwłaszcza Mszy św. na Czubach w Lublinie w 1987 roku, kiedy udzielił on święceń kapłańskich 50 diakonom. – Jubileusz 30-lecia jest czasem osobistej refleksji, jak wygląda nasze życie, zespolenie z Chrystusem – zauważył. – Bo jako latorośle w winnym krzewie mamy trwać. Dopiero wtedy przynosimy owoc, jak trwamy w zespoleniu z Chrystusem poprzez łaskę uświęcającą, poprzez Słowo Boże, którym się karmimy, a później dzielimy się z ludem Bożym, nie głosząc własnej filozofii. Jak wygląda nasza posługa kapłańska wobec ludu Bożego, wobec tych, którzy są ubodzy, na marginesie, nieciekawi, agresywni, także ci z ulic, sprzed tej katedry, kiedy tłum chciał wtargnąć do środka? […] Mamy widzieć w tych ludziach też nasze siostry, naszych braci.

Pod koniec uroczystości w imieniu Jubilatów, ks. prof. Mirosław Wróbel, dziękował za dar Mszy św. i przeżyte lata w kapłaństwie. – Możemy powiedzieć, że nigdy nam się w kapłaństwie nie nudziło – podkreślił. – W doświadczeniu pasterskiej służby i chodzeniu w obecności Bożej nie było i nie jest nam najgorzej. Mimo licznych zagrożeń kapłaństwa we współczesnym świecie, wciąż doświadczamy Jego mocy, jako daru i tajemnicy. Przypomniał, że Jubilaci pracują w większości jako proboszczowie, ale i jako pracownicy naukowi, kapelani, misjonarze, pracownicy kurii, przełożeni różnych ruchów i stowarzyszeń. Wielu służy poza archidiecezją lubelską, także w innych krajach. – Prosimy dziś Boga, aby naszą kruchość, słabość, wszelkie niedostatki, umacniał swoją mocą i wypełniał swoją łaską. Niech nasze kapłaństwo promieniuje świętością i miłością, tak bardzo potrzebną dziś w XXI wieku.

2021-05-19 09:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję