Reklama

Wiara

30 maja

Św. Józefie... poznający Królestwo Boże w pełni

Świętego Józefa nazywa się niekiedy: „Poznającym królestwo Boże w pełni”. Co to oznacza?

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwa majowe

TER

Patron świątyni

Patron świątyni

W jakim sensie św. Józef, mąż Najświętszej Maryi Panny, ziemski opiekun Jezusa, cieśla pochodzący z pokolenia Judy, poznaje w pełni królestwo Niebieskie? W tym krótkim rozważaniu przyjrzymy się najważniejszym cechom owego królestwa, które na ziemię przyniósł Jezus Chrystus, i zobaczymy, czy rzeczywiście św. Józef przeniknął swym umysłem i swoją wiarą jego tajemnice.

W 11 rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza zapisana została modlitwa Jezusa, w której wysławia swojego Ojca, za to, że tajemnice królestwa mesjańskiego zostały zakryte przed mądrymi, a objawione zostały pokornym i maluczkim. Czy św. Józef do takich osób należał? Zdecydowanie tak. Jego pokora osiągnęła niewyobrażalne dla nas rozmiary, kiedy zamiast wydać ciężarną Maryję na zniesławienie, co było zgodne z prawem Starotestamentalnym, pojął ją za żonę po tym, jak anioł we śnie nakazał mu to uczynić.

Reklama

Kolejnym przejawem tego, że św. Józef doskonale poznał królestwo Boże jest to, że potrafił zaakceptować sposób jego objawienia się w świecie, poprzez przybycie na świat niewinnego i słabego Dzieciątka, a nie jak to sobie wyobrażali jemu współcześni pobożni Żydzi, którzy uważali, że przyjście Królestwa będzie miało charakter majestatyczny. Ziemski ojciec Jezusa zobaczył w Nim owo ziarenko gorczycy, do którego przyrównał królestwo Boże Mistrz z Nazaretu w czasie swojego nauczania.

Królestwo Niebieskie może zaistnieć wreszcie tylko w życiu tych, którzy przyjmują Słowo Boże i je zachowują (por. Mt 13, 23). Czy św. Józef postępował w ten sposób? Po raz kolejny Ewangelia daje nam odpowiedź twierdzącą. Kiedy ów cieśla usłyszał we śnie nakaz ucieczki do Egiptu, bez zwłoki zabrał on Maryję i Dziecię i podążył we wskazanym mu kierunku. Zapewne musiał odczuwać pewien strach, niepewność, ale on nie poddawał się, ponieważ mocno wierzył w prawdziwość Słowa otrzymanego od Boga.

Podsumowując, św. Józef rzeczywiście zasługuje na miano: „Poznającego w pełni królestwo Boże”. Całe jego życie było jednym wielkim aktem wiary i miłości do Boga, co wyrażało się w bezkompromisowym posłuszeństwie Słowu Bożemu. Warto zapytać się, czy jest w nas pragnienie doświadczania królestwa Bożego i czy potrafimy pokornie, tak jak św. Józef, przyjmować wolę Bożą, która zawarta jest dla nas w Piśmie Świętym, nauczaniu Kościoła, a także w natchnieniach otrzymywanych od Ducha Świętego.

2021-05-29 21:30

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef upodobał sobie kielecki Szydłówek

Niedziela kielecka 16/2018, str. IV-V

[ TEMATY ]

parafia

św. Józef

WD

W Kaplicy Miłosierdzia Bożego mieszczącej się w kościele wiele osób zatrzymuje się na adorację

W Kaplicy Miłosierdzia Bożego mieszczącej się w kościele wiele osób zatrzymuje się na adorację

Sześćdziesięcioletnia historia tej parafii, dziś diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny pokazuje, że to miejsce szczególne dla małżonków, rodzin i ludzi pracy, w którym św. Józef słucha każdego potrzebującego

Wsierpniu 1958 r. bp Czesław Kaczmarek erygował nową parafię na kieleckim Szydłówku i podarował jej za patrona św. Józefa Robotnika. Wierzył, że na czasy komunistyczne, prześladowanie Kościoła i wszelkie trudności, jakie wówczas przeżywała diecezja kielecka, będzie to najlepszy orędownik. Podkreślając jego przymiot „Józef Robotnik”, wskazywał na godność każdej osoby pracującej i pracy ludzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję