Reklama

KANADA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż Światowych Dni Młodzieży nawiedzi nowojorskie ruiny

Wędrujący po diecezjach kanadyjskich w związku z przygotowaniami do Światowego Dnia Młodzieży w Toronto Krzyż Młodych nawiedzi 24 lutego br. ruiny Światowego Centrum Handlowego w Nowym Jorku, zniszczonego w wyniku zamachów 11 września 2001 r. Wiadomość o tym podano po spotkaniu delegatów z całego świata, przygotowujących Światowe Spotkanie Młodzieży, które w lipcu br. odbędzie się w stolicy kanadyjskiej prowincji Ontario.
Organizatorzy oświadczyli, że inicjatywa ta ma na celu " zanieść mieszkańcom amerykańskiej metropolii tę samą nadzieję, jaka rozlała się po całej Kanadzie dzięki wędrówce Krzyża, który Jan Paweł II powierzył młodzieży całego świata na zakończenie pierwszego światowego spotkania młodych w 1984 r.".
Kilkumetrowy drewniany krzyż przemierzył dotychczas prawie 20 tys. km, odwiedzając ponad 200 miast i osiedli między Oceanami Atlantyckim, Spokojnym i Arktycznym.

Rosja oczekuje na Ojca Świętego

Administrator apostolski dla katolików obrządku łacińskiego północnoeuropejskiej części Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz wyraził zadowolenie z powodu przyjaznego stanowiska prezydenta Władimira Putina wobec ewentualnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Moskwie. Abp Kondrusiewicz powiedział m.in., że już w maju ub. r. prezydent Putin wyrażał się z uznaniem o Janie Pawle II. Również z rozmów z osobami z najbliższego otoczenia prezydenta wynika, że chciałby on, aby Papież przyjechał do Rosji. "Jest to nowość, która daje nadzieję" - stwierdził abp Kondrusiewicz.
Przypomniał on również, że gdy 25 grudnia 2001 r. został zaproszony na audycję do popularnego Radia
"Echo Moskwy", w rozmowach ze słuchaczami najczęściej powtarzały się głosy związane z przyjazdem Jana Pawła II do Rosji. Ponad 70 proc. słuchaczy chciałoby jak najszybciej móc powitać Ojca Świętego. Jest więc coraz więcej oznak świadczących, że społeczeństwo Rosji oczekuje wizyty Jana Pawła II. Muszą na to zwracać uwagę zarówno władze, jak i Kościół prawosławny - powiedział Administrator Apostolski, dodając: "Modlimy się, by jak najszybciej do tej wizyty doszło".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dom Polski w Witebsku otrzymał imię Jana Pawła II

Podczas spotkania opłatkowego Polaków i osób polskiego pochodzenia w Witebsku bp Władysław Blin nadał Domowi Polskiemu w tym mieście imię Jana Pawła II. Wyrażając radość z tej decyzji, bp Blin wyraził też nadzieję, że Dom stanie się miejscem spotkań, konferencji, informacji na temat ojczyzny, miejscem kształtowania najpiękniejszych postaw patriotycznych wobec ojczyzny pochodzenia, jak również wobec ojczyzny życia i zamieszkania.
W spotkaniu - obok bp. Blina - udział wzięli m.in.: ambasador Polski na Białorusi - Mariusz Maszkiewicz, prof. Adolf Hampel z Giesen w Niemczech oraz Czesław Szamszur - kierownik Katedry Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Witebsku. Spotkanie prowadziła Alicja Gaustowa - przewodnicząca obwodowego oddziału Społecznego Zjednoczenia Związku Polaków na Białorusi. Podczas wieczerzy, w której uczestniczyli też mieszkańcy Witebska polskiego pochodzenia, działający przy Domu Polskim w Witebsku chór "Ziemia Naddźwińska" wykonał polskie kolędy i pieśni patriotyczne. Z kolei zespół dziecięco-młodzieżowy "Śpiewajmy razem" zaśpiewał pieśni i piosenki bożonarodzeniowe i religijne, a grupa teatralna przedstawiła jasełka.

USA

Amerykańscy Rycerze Kolumba - największa na świecie świecka organizacja katolicka - sfinansują powstanie Parku Pojednania w Toronto. W czasie XVII Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w tym kanadyjskim mieście w dniach 18-28 lipca br.,
Park ten, o nazwie "Duc in altum", będzie miejscem udzielania sakramentu pokuty i pojednania ponad 500 tys. młodych ludzi, którzy zamierzają przybyć na to spotkanie. "Rycerze Kolumba poczytują sobie za zaszczyt finansowe wspieranie Parku ´Duc in altum´" - powiedział najwyższy rycerz Carl A. Anderson. Podkreślił, że ich pragnieniem jest, aby każdy młody, który przybędzie do Toronto latem br.,jeszcze bardziej zbliżył się do Chrystusa.

Reklama

WIELKA BRYTANIA

Po raz pierwszy od 1688 r. wysokiej rangi hierarcha katolicki - kard. Cormac Murphy-O´Connor z Londynu wygłosił w domu królowej Elżbiety II kazanie dla rodziny królewskiej.
Przedstawiciele środowisk kościelnych określają ten gest królowej jako kolejny dowód, świadczący, iż głowa Kościoła anglikańskiego dąży do rozwijania kontaktów ekumenicznych w kraju. Dla liczącego ok. 4 mln wiernych Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii zaproszenie Kardynała ma znaczenie przełomowe dla miejsca katolików w społeczeństwie brytyjskim.

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Przez cały rok 2002 trwać będą obchody 10-lecia działalności Międzynarodowego Centrum Multireligijnego i Międzykulturowego (IMIC) w Sarajewie. Współzałożyciel i dyrektor tej instytucji - o. Marko Orsolić, franciszkanin, w wywiadzie dla dziennika Dnevni avaz dokonał oceny 10 lat pracy tej placówki.
Podkreślił on, że dzień założenia IMIC nieprzypadkowo pokrywa się z ONZ-owskim Dniem Praw Człowieka. "Nie chcieliśmy dopuścić do tego, by ktokolwiek dzielił ludzi, wykorzystując religię, dlatego uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli potwierdzimy powszechne prawa człowieka" - powiedział o. Orsolić. Jego zdaniem, ośrodek ten powstał przede wszystkim dla powstrzymania wojny w byłej Jugosławii, choć, oczywiście, nie miał on wystarczającej siły, by to osiągnąć. W swej działalności IMIC nastawiony jest na harmonizowanie duchowości judeo-islamsko-chrześcijańskiej.

Apel o pomoc ofiarom wybuchu wulkanu Nyiragongo w Kongo

Caritas Polska pragnie włączyć się w pomoc organizowaną na rzecz osób poszkodowanych w wyniku wybuchu wulkanu Nyiragongo w pobliżu miasta Goma w Kongo w Arfyce.
Na terenie objętym kataklizmem pracują polscy misjonarze ze zgromadzenia zakonnego pallotynów. Ks. Stanisław Kuraciński SAC, odpowiedzialny za pallotyńskie misje w Kongo i Rwandzie, napisał w komunikacie przesłanym do Cartias Polskiej: "Lawa wypłynęła w kilku kierunkach. Jeden ze strumieni przekroczył już granice z Rwandą. Drugi odciął drogę do Rutshuru i Rugari. Trzeci, najbardziej rozległy, przeszedł obok lotniska w Goma, płynąc przez całe miasto. Pali się katedra, biskupstwo i inne zabudowania".
"Część Gomy jest zalana i płonie... Cała Goma się ewakuuje. Ale dokąd uciekać?" - pisze z Rwandy do Caritas Polskiej inny pallotyn, ks. Stanisław Filipek SAC.
Polscy pallotyni w Kongo i Rwandzie prowadzą działalność duszpasterską i charytatywną, współpracując z Caritas Polską już od wielu lat. Udzielają pomocy m.in. dzieciom zagrożonym śmiercią głodową, ludziom chorym, sierotom, ludziom poszkodowanym w wyniku konfliktów zbrojnych, do których dochodzi z powodu różnic etnicznych na terenie ich działania. Obecny kataklizm traktują jako tragedię, ale również jako kolejne zadanie w ich dotychczasowych obowiązkach. Wielu ludzi liczy na ich pomoc.

Ks. Wojciech Łazewski dyrektor Caritas Polskiej

Mariusz Kraszewski koordynator ds. kontaktów z mediami

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Podczas wizyty w Bułgarii w dniach 23-25 maja br. Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedzi Sofię i Płowdiw oraz narodowe sanktuarium tego narodu - klasztor Rylski. Tak uzgodnili w rozmowach z przedstawicielami władz bułgarskich oficjalni wysłannicy watykańscy: abp Leonardo Sandri i prał. Renato Boccardo.

Z klasztoru św. Katarzyny Sieneńskiej w Buenos Aires prezydent Argentyny Eduardo Duhalde, w otoczeniu biskupów, wezwał naród do dialogu w sprawie wyjścia kraju z głębokiego kryzysu. Kluczową rolę w tym dialogu ma odegrać Kościół katolicki jako duchowy gwarant porozumienia. Przewodniczący Konferencji Biskupów Argentyny - abp Estanislao Karlic powiedział, że Kościół jest świadomy odpowiedzialności, szukając wyjścia z "poniżenia i upadku, do którego doprowadziły kraj ogromna korupcja, kłamstwa, chciwość".

Abp Marian Oleś objął urząd nuncjusza apostolskiego w Słowenii. Jest on jednocześnie nuncjuszem apostolskim w Macedonii.

Francuska specjalna komisja parlamentarna, obradująca nad kwestiami bioetyki, wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec klonowania embrionów ludzkich, także w tzw. celach terapeutycznych. Tym samym propozycja ta nie wejdzie do projektu nowej ustawy nt. bioetyki.

Pałac Buckingham ogłosił, że w brytyjskich rezydencjach królewskich otwartych dla zwiedzających nie będzie się przyjmować euro ani w sklepach z upominkami, ani w automatach biletowych.

W Hiszpanii pojawiły się informacje o alergikach, którzy mają kłopoty z zawierającymi zbyt wiele niklu monetami 1 i 2 euro. Najbardziej narażone są osoby mające częsty kontakt z pieniędzmi: pracownicy banków, poczt, sklepikarze itp.

Białorusini dwa razy na kwartał będą musieli brać udział w szkoleniach ideologicznych. Prezydent Aleksander Łukaszenko utworzył tzw. grupy informacyjno-konsultacyjne, które jeździć będą z prelekcjami m.in. do fabryk, jednostek wojskowych i uczelni, by "zapewnić propagandę zasadniczych wektorów polityki państwowej".

Według renomowanej brytyjskiej Jane´s Defence Information Group, rządzona przez komunistów Białoruś jest największym dostawcą poradzieckiej broni dla świata islamu. "Mińsk to jeden z najbardziej nieodpowiedzialnych eksporterów uzbrojenia" - stwierdzono w specjalnym raporcie. Moskwa zerwała rozmowy z czeczeńskimi powstańcami. Rosyjscy generałowie zapowiedzieli, że więcej rozmów już nie będzie, a winą za zerwanie kontaktów obarczyli samych Czeczenów, bo ci nie chcieli bezwarunkowo się poddać.

Dwie grupy więźniów zatrzymanych w Afganistanie zostały przewiezione do amerykańskiej bazy wojskowej Guantanamo na Kubie. Nowe afgańskie władze po wahaniach poparły to rozwiązanie. W sumie Amerykanie zatrzymali dotychczas 445 osób - talibów i podejrzanych o przynależność do al.-Kaidy (organizacji Osamy bin Ladena).

Prezydent Pakistanu gen. Pervez Musharraf zdelegalizował wszystkie radykalne organizacje islamskie, w tym dwie oskarżane o zamach na indyjski parlament. Oświadczył także, iż Pakistan "musi uwolnić się od nienawiści ekstremistów i terroryzmu". W związku z tym władze Indii obiecały, że będą zabiegały o zażegnanie konfliktu z Pakistanem.

Chiny ostro skrytykowały zamiar umieszczenia przez władze Tajwanu słowa nazwy wyspy na okładkach paszportów. Nazwano to elementem strategii "drobnych kroków", która prowadzi do "realizacji idei niepodległości Tajwanu".

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

W pierwszym dniu wizyty, 15 maja, gwinejski purpurat spotkał się z alumnami, moderatorami i wykładowcami włocławskiego WSD. Dzień rozpoczął się Mszą św. w seminaryjnym kościele, której przewodniczył kard. Sarah, a koncelebrowali m.in. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz biskup senior Stanisław Gębicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję