Reklama

Polska

Abp Gądecki: główną misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary

Pierwszą i podstawową misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu. Wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi – podkreślił w piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W bazylice w Licheniu odbyła się msza św. inaugurująca XI Konwencję Stanowa Rycerzy Kolumba, która odbywa się pod hasłem "Kościół jest siłą tego narodu".

Po liturgii przewodniczący KEP podkreślił, że pierwszą i podstawową płaszczyzną, na której Rycerze Kolumba powinni podjąć pracę, jest dziedzina wiary.

Reklama

"Dzisiaj widzimy bardzo znikomą część ludzi, którzy zjawiają się w kościele i przyjmują sakramenty. Wszyscy tłumaczą się strachem przed zarażeniem się w świątyni. Nie boją się chodzić po supermarketach (...), poruszać w wielkich zgromadzeniach, ale boją się wejść do kościoła" – zwrócił uwagę abp Gądecki

W jego ocenie mamy w Polsce do czynienia z poważnym kryzysem religijności.

Podkreślił, że o postawie człowieka decyduje nie religijność, ale wiara. "Religijność to jest postawa naturalna każdego człowieka żyjącego na ziemi – przed nami tysiące lat i po nas następne setki tysięcy lat. Religijność, to wyczucie w człowieku, że coś go przekracza i że może – niezależnie od tego, co uważa za boga – mieć z tego dobry interes. Religijność to jest służba Bogu, z tego powodu, że on będzie nam służył" – wyjaśnił abp Gądecki.

Reklama

Zwrócił uwagę, że religijność jest szeroko rozpowszechniona w Kościele. "Widzimy kryzysy religijności wtedy, kiedy człowiek spodziewał się czegoś od Pana Boga i tego nie otrzymał" – powiedział hierarcha. Jako przykład wskazał sytuacje, kiedy ktoś spodziewał się wyzdrowienia z choroby, zdrowia swojej małżonki, a ona umarła. Wówczas taka osoba "obraża się na Boga, na ludzi, na Kościół i odchodzi" – stwierdził abp Gądecki.

Jak dodał – człowiek religijny uważa, że jeżeli on modli się i prosi, jeżeli stawia się na zgromadzenia religijne, to znaczy, że Pan Bóg jest zobowiązany do służby jemu".

Podkreślił, że "wiara jest odwrotnością religijności, jest służbą Bogu, za którą nic nie otrzymujemy i niczego nie oczekujemy. Wiara jest tą postawą, w której człowiek odnajduje swoje naturalne miejsce, tzn. miejsce stworzenia wobec Stwórcy" – zaznaczył przewodniczący KEP.

Wyjaśnił, że stworzenie nie ma żadnych praw wobec Stwórcy". "On kocha nas darmowo" – powiedział abp Gądecki.

W ocenie przewodniczącego KEP – "potrzeba, żeby Kościół przechodził od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu". Kiedy będziemy mieć wiarę, wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi" – zaznaczył.

Abp Gądecki wskazał Rycerzom Kolumba, że głównym ich zadaniem jest wewnętrzne nawrócenie, czyli przejście od religijności do wiary.

"Wszystkie szerokie dziedziny pracy charytatywnej, które zostały nagrodzone, są bardzo piękne, przynoszą honor, ale to jest koniec działalności, którą można od Rycerzy Kolumba oczekiwać. Pierwszą i podstawową jest praca nad przejściem własnym od religijności do wiary i staranie się pomóc innym w tym procesie" – oświadczył abp Gądecki.

Rycerze Kolumba to organizacja zrzeszająca katolickich mężczyzn, założona w 1882 r. przez bł. ks. Michaela McGivneya. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Są także obecni w USA, Kanadzie, na Filipinach. W ostatnim roku przekazali ponad 187 mln dolarów na cele charytatywne i przepracowali ponad 77 mln godzin na rzecz osób potrzebujących w lokalnych społecznościach. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2021-05-21 20:42

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II pod przewodnictwem abp. Gądeckiego

13 maja br. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju-Sokołówce odbędą się dziękczynne obchody za uratowanie życia papieża Jana Pawła II w zamachu na Placu Św. Piotra, którego 40. rocznica przypada w tym roku.

Uroczystej Eucharystii o godz. 17 przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

#adwentowaModlitwa: dla Ciebie, Jezu zawsze jestem najcenniejszy!

2021-12-03 08:40

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

#AdwentoweInspiracje

foto: Adobe Stock

W kolejnym artykule z serii #AdwentoweInspiracje dajemy ci przestrzeń do twojej osobistej rozmowy z Jezusem. Niech poniższa modlitwa, będzie początkiem czegoś niezwykłego. To czas tylko dla ciebie i Boga!

#adwentowaModlitwa

CZYTAJ DALEJ

Bp Galbas: ważnym słowem jest dziś dla mnie słowo „nadzieja”

2021-12-04 20:13

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Episkopat News

Ważnym słowem jest dziś dla mnie słowo „nadzieja” i myśl o wspólnym kierowaniu się ku Chrystusowi, jako Temu, kto tę nadzieję może nam wszystkim dać – mówi bp Adrian Galbas, który decyzją Ojca Świętego mianowany dziś został arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej. Bp Galbas, urodzony w Bytomiu, podkreśla swój głęboki związek ze Śląskiem, zarówno poprzez duchowość, jak i osobiste przyjaźnie. Wyraża też nadzieję na jeszcze bliższą współpracę z wieloma osobami zaangażowanymi w dzieło ewangelizacji w Kościele katowickim.

Bp Adrian Galbas przypomina, że dziś w pierwszą sobotę miesiąca adwentowego w szczególny sposób jesteśmy skoncentrowani na osobie Maryi. Przypada też dziś wspomnienie św. Barbary, niedługo przeżywać będziemy zakończenie roku św. Józefa, a niedawno w Katowicach odbyła się beatyfikacja ks. Jana Machy. – Wszystkie te osoby, chociaż bardzo różne, łączy pokorna wierność Chrystusowi i przekonanie, że to On jest naprawdę błogosławieństwem dla świata i jego wielkim sensem – mówi mianowany dziś arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej. – Te postaci, w dniu ogłoszenia nominacji, dodają mi wielkiej otuchy. Uczą mnie zaufania, które jest bardzo potrzebne, zwłaszcza gdy stajemy wobec zadania, które, jak czujemy po ludzku, jest większe od nas i nas przerasta – stwierdza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję