Reklama

Niedziela Lubelska

Przygoda wiary. Bierzmowanie w Podgórzu

W parafii Chrystusa Pana Zbawiciela w Podgórzu abp Stanisław Budzik udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży szkolnej. W słowie skierowanym do młodych mówił o potrzebie modlitwy do Ducha Świętego. 

Tadeusz Boniecki

Poprzez przyjęcie sakramentu bierzmowania każdy chrześcijanin jest umocniony Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra. Sakrament ten daje też szczególną moc Ducha Świętego, który zachęca i uzdalnia do świadczenia o Chrystusie w Kościele i w życiu publicznym. Ten fakt doskonale zrozumieli młodzi ludzie z parafii w Podgórzu k. Chełma. Pomimo okresu pandemii do przyjęcia sakramentu bierzmowania zostali znakomicie przygotowani przez swoich katechetów, w tym ks. Marcina Zielińskiego uczącego religii w Szkole Podstawowej w Stołpiu. Zwieńczeniem tego etapu było samo bierzmowanie 20 maja, na kilka dni przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Szafarzem sakramentu był abp Stanisław Budzik. Witając metropolitę, proboszcz ks. Marek Jan Żyszkiewicz przypomniał, że parafia przygotowuje się do jubileuszu stulecia istnienia, które przypada za 3 lata. Poprosił o modlitwę za wszystkich parafian oraz o słowa pokrzepienia dla młodzieży.

Księdza arcybiskupa powitali również przedstawiciele rodziców bierzmowanej młodzieży. - Z niepokojem, ale i ufnością patrzymy na nasze dzieci, które wkraczają w dorosłość. Widzimy ich niepokój serca, zamęt wewnętrzny i próby pokazania im przez wiele środowisk fałszywej drogi wiodącej ku szczęściu ziemskiemu. Jednak wiemy, że tylko Chrystus przynosi człowiekowi prawdziwe szczęście i odpowiada na podstawowe pytania: Po co żyję? Dokąd zmierzam ? Co mnie czeka? Dziś we wspólnocie wiary będziemy przeżywać nasz Wieczernik. Pragniemy, aby Duch Święty zstąpił na nasze dzieci, aby były świadkami wiary - powiedzieli rodzice. 

Reklama

W homilii abp Stanisław Budzik mówił o potrzebie modlitwy. - Dobrze jest mieć swoją ulubioną modlitwę do Ducha Świętego. To On uczy nas modlitwy. Aby człowiek uwierzył Bogu, poszedł za głosem Chrystusa, musi być najpierw poruszony i wezwany, zaproszony przez Ducha Świętego - powiedział pasterz. Przypomniał, że aby usłyszeć powiew Ducha Świętego potrzeba dobrego słuchu wiary. - Modlić się skutecznie i owocnie możemy tylko wtedy, gdy Duch Święty ogarnie nas swoją łaską i obecnością - podkreślił. Ksiądz arcybiskup zdradził młodym, jaka jest jego ulubiona modlitwa do Ducha Świętego. - Jest nią starodawny hymn śpiewany przez Kościół w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Modlitwa ta zaczyna się od słów: Przybądź Duchu Święty, ześlij z nieba wzięty światła Twego strumień. Przyjdź Ojcze ubogich, dawco darów mnogich, przyjdź światłości sumień… Tymi słowami wołamy o powtórzenie się tego wydarzenia, jakie miało miejsce w Wieczerniku. Wówczas Duch Święty zstąpił na apostołów - dodał ksiądz arcybiskup. Na koniec zaapelował do młodzieży, aby Duch Święty zagościł w ich sercach, by stali się świadkami, którzy podobnie jak apostołowie będą w życiu odważnie świadczyć o Chrystusie i Jego Zmartwychwstaniu. - Przybądź Duchu Święty! Niech Twój wicher powieje w tej świątyni i poderwie do czynu zgromadzonych w Podgórzu młodych ludzi. Niech ich zaprosi do wielkiej przygody wiary. Niech im pozwoli rozwinąć skrzydła do wysokich lotów. Niech ci młodzi staną się gorliwymi apostołami Chrystusowej Ewangelii - modlił się pasterz.

Na pamiątkę przyjęcia sakramentu bierzmowania młodzież otrzymała krzyże poświęcone przez księdza arcybiskupa.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

Reklama


Reklama


2021-05-24 08:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję