Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Paweł Caban: „Niedzielę” pisze się miłością

– Nie uciskajcie i nie dajcie odczuć władzy, która manipuluje prawdą, lecz kochajcie – pisząc. „Niedzielę” pisze się miłością – powiedział ks. Paweł Caban podczas Mszy św. prymicyjnej w redakcji tygodnika.

[ TEMATY ]

redakcja

prymicje

neoprezbiterzy

Maciej Orman/Niedziela

Eucharystię w intencji pracowników, czytelników, dobroczyńców i ofiarodawców Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odprawili neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej: Kamil Cudak, Paweł Caban, Tomasz Gryl, Kamil Jastrząb, Tomasz Jaskuła i Wojciech Jarczyk.

– Neoprezbiter to kapłan bijący gorliwością, odwagą, świeżością i dynamizmem – podkreślił redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski, witając uczestników liturgii. Nowo wyświęconym duchownym dziękował za dar sprawowanej Eucharystii i zapewnił o wsparciu ich posługi ze strony redakcji.

Reklama

Mszy św. przewodniczył ks. Kamil Cudak. Na wstępie przypomniał, że patron dnia, św. Filip Nereusz, apostołował uśmiechem. – Niech ten uśmiech nigdy nie schodzi z waszej twarzy, abyście również apostołowali przez głoszenie Dobrej Nowiny właśnie przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” – życzył pracownikom redakcji.

W homilii ks. Paweł Caban przypomniał słowa Chrystusa z Ewangelii wg św. Marka: „Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie sługą waszym”. – Media są czwartą władzą i wy macie tę władzę. Ale nie tak ma być w „Niedzieli”, jak w innych mediach. Pan mówi: bądźcie sługami, sługami prawdy – zaznaczył duchowny.

– Nie uciskajcie i nie dajcie odczuć władzy, która manipuluje prawdą, lecz kochajcie – pisząc. „Niedzielę” pisze się miłością. To jest jej język i siła i za to „Niedzieli” dziękujemy – za miłość w dawaniu prawdy. I o to „Niedzielę prosimy”, by przez głoszenie Ewangelii kontynuowała misję Chrystusa służącego człowiekowi – apelował ks. Caban.

Reklama

Neoprezbiter przypomniał dziennikarzom tygodnika, że do nich należy „rozświetlanie rzeczywistości blaskiem prawdy”. – „Niedziela” ma przybliżać Pana światu XXI w., by dzięki niej ludzie czuli, że idziemy z Nim i że mamy w życiu cel – podkreślił.

Nawiązując do wyrazistości czerwieni, która przyciąga wzrok czytelnika, kapłan zachęcał, aby „Niedziela” czerwieniła się od miłości jej pracowników.

Wskazał na osobę patrona dnia, „radosnego świętego”, Filipa Nereusza, apostoła Rzymu, który namacalnie doświadczył miłości Boga w postaci fizycznego powiększenia swojego serca. – Gdy po śmierci badano jego ciało, poświadczono, że dwa żebra były wyrwane od środka. Rozumiecie, co może Bóg? Z tego doświadczenia płynęło świadectwo, moc nawracania i pomocy rzymianom w trudnych czasach reformacji. Z tego doświadczenia płynęła jego radość, o którą zaraz będziemy prosić w modlitwie nad darami – powiedział ks. Caban.

Zachęcał pracowników „Niedzieli” do modlitwy o mocne doświadczenie miłości Bożej. – Jesteście świadkami Boga, a świadek musi doświadczyć. Módlcie się jak Filip Nereusz. Wtedy Pan nie pozostanie obojętny, a wasze pisanie i każdy inny trud będzie pełen miłości porywającej – wzywał neoprezbiter.

Duchowny zachęcił, aby posłużyć się tekstem I czytania z Mądrości Syracha, który jest modlitwą o nawrócenie świata: „Odnów znaki i powtórz cuda (...) prorocy Twoi niech będą uznani za prawdomównych”. – Prawdomównych czyli tych, których dotknęła miłość Pana! Możemy wiele pisać i wiele działać, ale to Pan daje wzrost – podkreślił ks. Caban.

– Mocą naszego kapłaństwa modlimy się za was słowami V Modlitwy Eucharystycznej: „Niech wszystkie dzieci Kościoła umieją rozpoznawać znaki czasu i niech ofiarnie oddają się służbie Ewangelii”. A wy módlcie się za nas, bo razem pijemy z kielicha Pana, z kielicha Jego miłości. Obyśmy jej wciąż doświadczali – zakończył duchowny.

Na zakończenie Mszy św. kapłani udzielili prymicyjnego błogosławieństwa.

2021-05-26 10:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymicje biskupie

[ TEMATY ]

Tarnów

prymicje

Maria Fortuna-Sudor

Bp Mirosław Gucwa z diecezji Bouar

Bp Mirosław Gucwa z diecezji Bouar

W niedzielę 12 sierpnia w parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej, niedaleko Limanowej, odbyły się prymicje biskupie.

Wywodzący się z tej wioski biskup Mirosław Gucwa z diecezji Bouar, w Republice Środkowoafrykańskiej w gronie najbliższych - rodziny, przyjaciół, znajomych, kapłanów ( przybyłych z bliska i daleka) dziękował Panu Bogu za wszelkie dobro i wspólnie z zebranymi modlił się o błogosławieństwo na dalsze lata pracy na Czarnym Lądzie.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję