Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Poświęcenie kaplicy Najświętszego Sakramentu

Biskup Ireneusz Pękalski odprawił uroczystą sumę odpustową w parafii Zesłania Ducha Świętego. Poświęcił także nowo powstałą kaplicę Najświętszego Sakramentu, która służyć będzie wiernym jako miejsce cichej modlitwy i skupienia przez cały tydzień.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Potrzebne jest takie miejsce do modlitwy w ciszy, dlatego pomyśleliśmy, żeby zrobić w tym miejscu Kaplicę Wieczystej Adoracji. Podczas renowacji, jaką podjęliśmy w 2020 roku okazało się, że na suficie są trzy kolory. I odnowione zostały one zachowane do dziś. Prawdopodobnie po wojnie postawiono tam ołtarz z płaskorzeźbą Chrystusa modlącego się w Ogrójcu, nieznanego autora. Jest dostawione także tabernakulum ze stiuku, co oznacza, że ołtarz powstał po 1945 roku. Ta sala służyła jako miejsce katechezy dla dzieci, potem była to sala dla asysty – ideę powstania kaplicy tłumaczy proboszcz ks. kan. Paweł Lisowski.

Reklama

Parafia rzymskokatolicka pw. Zesłania Ducha Świętego istnieje od 1948 roku. Od początku budowy nowej świątyni Świętej Trójcy przez Ewangelików, zbudowano zakrystię z salą z tyłu kościoła. Była to sala wielofunkcyjna, służyła zarówno do modlitwy, jak i do spotkań i rozmów. W lipcu 2020 roku rozpoczął się remont kapitalny kaplicy z wymianą przewodów, tynków. Wszystko zostało gruntownie odnowione, dorobione zostały brakujące elementy np. gzyms i cokół. Zamontowano nowe grzejniki zasilane z plebani, zakupiono nagłośnienie i nowe organy elektroniczne, które będą miały atrapy piszczałki. W kaplicy znajdują się dwa cenne obrazy: obraz świętej Cecylii, patronki muzyki i organistów, która na malowidle gra na organach oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, w godłem Polski z koroną cierniową, namalowany przez profesora Feliksa Paszkowskiego, który jest autorem głównej nastawy ołtarzowej w prezbiterium. On także namalował scenę zesłania Ducha Świętego – pierwotną scenę, która była wokół prezbiterium. - Obraz powstał najprawdopodobniej jako wotum za ocalanie po II wojnie światowej, bo za Matką Bożą jest płonąca Warszawa z kolumną Zygmunta. Obraz ten był wielokrotnie wystawiany ponad ołtarz główny na Boże Narodzenie. Ale teraz przygotowaliśmy dla niego krosno i nową ramę i będzie eksponowany w centralnej części kaplicy, bo ma charakter ducha modlitwy. I te elementy, jak i płaskorzeźba Pana Jezusa klęczącego w Ogrójcu, zachęcają do ciszy, skupienia i modlitwy – tłumaczy ks. Lisowski.

Dla potrzeb odnowionej kaplicy zostało wykonane nowe tabernakulum, specjalnie dorobione do tego ołtarza. Autorem jest artysta plastyk Janusz Koprowski, który w mosiądzu wykonał miejsce do przechowywania Pana Jezusa, a także drzwiczki z tekstem eucharystycznym, zachęcającym do adoracji. W pomieszczeniu zastosowane zostało nowoczesne oświetlenie - ledy w oknach i przy tabernakulum. Są złocone elementy w ołtarzu. Tam także znajdują się relikwie nieznanego pochodzenia. - Kaplica jest wypełniona już duchową strawą, warto tutaj przyjść nawet na chwilę modlitwy. Kościół jest codziennie otwarty, wierni znają go, przychodzą, zwiedzają, modlą się. Najbardziej omodlony jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. A tutaj powstał taki zakątek do modlitwy w ciszy. Będzie to także miejsce do spotkań w mniejszych grupach, skupień – zaprasza ksiądz proboszcz.

Kaplica Wieczystej Adoracji będzie otwarta codziennie od porannej mszy świętej od 7:30 do mszy wieczorowej o 18.00.

2021-05-26 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Łódzka: Pierwsze śluby pustelnicze

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Pustelnia nie jest odejściem donikąd. To jest przestrzeń, gdzie siostra będzie słuchać Słowa Bożego. Nie nic, tylko Słowo Boga, które jest stwórcze, mocne, które jest pełne miłości – o to ostatecznie chodzi. Nie żeby uciec, tylko, żeby wejść w słuchanie słowa! – mówił arcybiskup Grzegorz.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję