Reklama

Niedziela Lubelska

Pod płaszczem Maryi. Bukowa Wielka

Katarzyna Szczablewska-Siwek

24 maja br. parafianie z Bukowy Wielkiej przeżywali potrójne święto. W święto Matki Kościoła przypadał odpust parafialny ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a ich świątynia stałą się Wieczernikiem, w którym na dwudziestu ośmiu młodych ludzi zstąpił Duch Święty w sakramencie bierzmowania, którego szafarzem był abp Stanisław Budzik.

Bukowa Wielka ma swą świątynię od 1985 roku, gdy wybudowano tu kaplicę filialną należącą do parafii w Sawinie. Od tego też czasu za swą patronkę i orędowniczkę mieszkańcy okolicznych wsi obrali sobie Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych. Gdy 8 lipca 2007 r. ówczesny abp Józef Życiński w czasie erygowania nowej parafii w Bukowie prosił, by społeczność tej niewielkiej parafii uwierzyła w siebie i w swe możliwości oraz chętnie korzystała ze stałej obecności kapłana wśród nich, nie wszyscy z entuzjazmem przyjęli te słowa. Po kilkunastu latach widać jednak, że prośbę pasterza diecezji wzięli sobie do serca, zaangażowali się w budowanie braterskich i solidarnych więzi zarówno pomiędzy sobą, jak i swoim kapłanem i stworzyli prawdziwą wspólnotę, która gromadzi się przy ołtarzu Pańskim i jest szczerze zatroskana zarówno o duchową, jak i materialną stronę życia parafialnego.

Reklama

Obecny gospodarz miejsca ks. Sławomir Mazurek, witając w majowe popołudnie w progach świątyni w Bukowie Wielkiej abp. Stanisława Budzika, wyraził radość z pierwszej wizyty arcypasterza wśród tutejszych parafian. Wraz z przedstawicielami rodziców kandydatów do bierzmowania – Martą Malewicz oraz Pawłem Brosiem – prosił o przewodniczenie liturgii, udzielnie sakramentu bierzmowania oraz przewodniczenie procesji eucharystycznej. Wraz z księdzem arcybiskupem Eucharystię koncelebrowali dziekani ks. Józef Piłat i ks. Wojciech Jaroszyński.

W słowie skierowanym do wiernych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na młode dziewczęta i młodych chłopców, którzy zapewniali, że pragną, by Duch Święty umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad, abp Budzik wskazał na patronkę miejsca – Maryję, która odegrała bardzo ważną rolę w życiu samego Jezusa, jak i Kościoła. Wspomożycielka Wiernych, która wstawia się za nami – mówił w homilii – to tytuł, który szczególnie umiłował sobie św. Jan Bosko, jeszcze w XIX wieku. Ale Maryja jest też naszą nauczycielką, która już w Nazarecie, w Galilei pokazała jak otwartym sercem przyjąć Boże Słowo, które stało się Ciałem. W Jej życiu widzimy działanie Ducha Świętego. Kościół mówi o niej: „Oblubienica Ducha Świętego”, „Przybytku Ducha Świętego”. Tę obecność trzeciej Osoby Boskiej dostrzegamy już w Niepokalanym Poczęciu – przypomniał arcybiskup – widzimy ją w scenie Zwiastowania, a w końcu pod krzyżem, gdzie staje się Matką nas wszystkich. Maryja jest też obecna w Wieczerniku w dniu Zesłania Ducha Świętego. Arcybiskup Stanisław wskazał kandydatom do bierzmowania, że Duch Święty, którego przecież nie widzimy, jest obecny w dziełach, które czyni. Jest porównywany do wichru, którego też nie widać, jednak skutki jego działania dostrzegamy; jest porównywany do oddechu – też go nie widać, ale bez niego nie da się żyć. I człowiek może być znakiem Ducha Świętego, którego zadatek otrzymaliśmy na chrzcie świętym, zaś siedmiorakie dary w sakramencie bierzmowania.

Na zakończenie Arcybiskup – jako życzenia dla kandydatów do bierzmowania - skierował słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział na krakowskich Błoniach w czasie swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku : „Weźmijcie Ducha Świętego. Tego Ducha: Ducha zbawienia, odkupienia, nawrócenia i świętości, Ducha prawdy, Ducha miłości i Ducha męstwa (…) więc mówię wam za Chrystusem samym: „Weźmijcie Ducha Świętego!” I mówię za Apostołem: „Ducha nie gaście”. I mówię za Apostołem: „Ducha Świętego nie zasmucajcie!”.

Reklama

Fotorelacja  na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-1126218336281722021-05-27 09:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję